Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 2. szám · 2007. március 2.

Új vezetéstechnikai szemléletmód

blank
blank
20070213.jpg

Dr. Stubnya Gusztáv főigazgató, dr. Horváth Ágnes államtitkár, dr. Tulassay Tivadar rektor és dr. Rudas János ügyvezető igazgató

Egyetemünk a Pest Megyei Önkormányzattal és a Menedzserek Országos Szövetségével közösen az EU Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programjának (HEFOP) keretében két éve pályázatot nyert tudásbázis kialakítására. A program a Stratégiai, Működésfejlesztési és Igazgatásszervezési Főigazgatóság koordinálásával, dr. Stubnya Gusztáv vezetésével jött létre. Az együttműködő felek, a minőségközpontú vezetés és a projektszemléletű feladatmegoldás részeként, létrehoztak egy tulajdonosi és egy vezetői informatikai rendszert is. Erről számoltak be tavaly december 19-én egyetemünk Szenátusi Tanácstermében.

Az Európai Szociális Alap támogatásával megvalósuló projekt célja, hogy a résztvevő intézményekben: a Semmelweis Egyetemen, a Kútvölgyi Klinikai Tömbben, a Flór Ferenc és a Szent Rókus Kórházban, valamint a Pest Megyei Önkormányzatnál tudásbázis révén minőségközpontú vezetést alakítsanak ki. A szokásos három helyett egyetlen kedvezményezett van: egyetemünk. Rá hárul az irányítás, a minőségközpontú vezetés megismertetése és az informatikai rendszer kialakítása.

A vezetők új típusú oktatásának célja a projektszemléletű feladatmegoldás és azok eszközeinek elsajátítása. A program hatékonyabbá akarja tenni az egyszemélyi, valamint a testületi vezetés egymás melletti működését is. Gondot jelentett, hogy az egyetem hármas funkciója miatt az egyszemélyi felelősség is nehezebben meghatározható, mint más egészségügyi intézményeknél.

Informatikai kihívások
blank
200702131.jpg
blank

Az elmúlt két évi munka eredményeként ma már működik a két nagy információs rendszer. Megkezdődött a közép- és felsővezetők jobb tájékoztatását szolgáló Vezetői Információs Rendszer (VIR) működéséhez szükséges adathalmaz folyamatos betöltése a BW-szerveren. A Tulajdonosi Információs Rendszer (TIR) a Pest Megyei Önkormányzatot mint tulajdonost szolgálja ki adatokkal. A következő negyedév legfontosabb feladata: a felhasználók megtanítása a rendszer működtetésére.

A decemberi ülésen dr. Rudas János, a rendszert kivitelező HMP Logic Kft. ügyvezető igazgatója kijelentette: olyan beteginformációs és adatszolgáltató rendszert sikerült létrehozni, amely hozzásegíti a különböző szintű vezetőket ahhoz, hogy trendek és összefüggések alapján egyértelmű döntéseket tudjanak hozni. Létrejött a projekttől elválaszthatatlan vezetéstámogató minőségbiztosítási rendszer is, továbbá egy benchmarking rendszer (megfelelési mutatókra alapozott feltételrendszer), ami lehetővé teszi kórházakban, szakmai területeken az objektív sorrend meghatározását. A rendelkezés álló uniós támogatás kevés volt a teljes rendszerhierarchia kiépítésére, de ennek kialakítása szakmailag később is megoldható.

Tervezhető változások

Dr. Szócska Miklós, az Egészségügyi Menedzserképző Központ igazgatója a többi közt elmondta: a képzést aktuálpolitikától mentes provokatív problémafelvetések szolgálták. Az EMK szakembereivel közösen például azt vizsgálták, hogyan lehet bérköltségek növelése nélkül emelni a kapacitásokat, miként képes növelni a hatékonyságot az új információs rendszer. Konzultációkat tartottak arról, hogyan lehet a változásokat követő ellenállást elkerülni. Szócska igazgató végül megjegyezte: alapkérdés, hogyan vállal felelősséget a középvezetői vagy beosztotti csapat a változtatásért. A kommunikáció fejlesztése is nagyon fontos a középvezetők és beosztottjaik között. Fontos lenne továbbá a közép-magyarországi régióban egyeztetni a vezetői kérdésekben kialakítandó stratégiákról.

Sokrétű rendszerek

Dr. Jákó Kinga, az egészségügyi ellátásért felelős igazgató bemutatta az interneten elérhető VIR-rendszert, amely úgy épül fel, hogy az alapprogram adatkockáihoz fix adatkapcsolatokat lehet kialakítani, így tetszés szerint be lehet tölteni különféle mutatókat. Jelenleg a következőkre lehet rákérdezni: szállítói, vevői tartozás, keretekhez viszonyított felhasználás, bevételek alakulása, belső szolgáltatások költségei, fedezet kimutatása, hallgatói adatok, dolgozói létszám alkalmazási viszony szerint, medikai bevételi adatok forintban, top 10 HBCS szerinti bevétel, medikai minőségi mutatószámok, általános medikai adatok, valamint az adott időszakban beérkező betegek száma és a bevételek eredete (OEP vagy támogatás).

A felhasználó vezető az információs felületbe belépve a saját vizsgálati szempontjai szerint kereshet a naprakész adatok között. Egy példa: miután kérésre a rendszer megmutatta, hogy adott osztály költségvetésében melyik hónap tér el az átlagostól, meg lehet tudni azt is, hogy egyenletes eltérésről van-e szó, vagy valamely költséghely felelős azért, illetve, hogy a változás oka személyi vagy gyógyszerjellegű. Az adatok Excelbe exportálhatók, grafikonba is rendezhetők.

A rendszer területi információs rendszerként is tud működni. Így különböző kórházak eredményességét össze lehet hasonlítani. A hálózat további fejlesztéssel regionális szintű lekérdezésre is képes lesz. Az adatok érkezésükkel egy időben is megjelenhetnek, az OEP adatok például havonta, mások hetente vagy akár naponta. Dr. Jákó Kinga hozzátette: fontosnak tartották, hogy bizonyos minőségi mutatók (pl. betegségek, beavatkozások típusa, eredményessége) is állandóan szerepeljenek a felületen. A megfelelési mutatók alapján az is megállapítható: mennyire megterhelt vagy eredményes az orvos, így a gyógyító munka hatékonysága jobban tervezhető. A rendszer legnagyobb előnye, hogy a változások helye és ideje nyomon követhető, ami nagy segítség a folyamatok tervezésében.

Államtitkári elismerés

Dr. Stubnya Gusztáv stratégiai, működésfejlesztési és igazgatásszervezési főigazgató jövőbeni célként egy olyan hálózat létrehozását nevezte meg, amelyben együttesen lennének elérhetők az egészségügy, a kutatás és a felsőoktatás számadatai. A Nemzeti Fejlesztési Terv keretében már el is készült egy projektjavaslat az oktatói informatikai rendszer kiépítéséről. Megjegyezte: az egyetemen megszerzett információs „know-how” nagy előnye, hogy más egészségügyi intézményben is használható.

Dr. Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára szerint a projekt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a menedzsment fel tudjon készülni a az egészségügyben végbemenő változásokra, és ki tudja alakítani a maga és intézménye számára a legmegfelelőbb utat.

Egyetemünk rektora hasonlóképpen méltatta a projektet, amikor elmondta: érdeklődő vezetőként vett részt az ülésen, de számára is meglepő, hogy milyen óriási lehetőségeket nyújt a projekt az intézménynek és irányítóinak. Ezért rendkívül fontosnak tartja a további fejlesztéseket.

Csaba Tamás

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk