Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 2. szám · 2007. március 2.

Ultrahangos májvágó transzplantációhoz

blank

Élődonoros májátültetéshez nélkülözhetetlen ultrahangos vágókészüléket vett át nemrégiben prof. dr. Járay Jenő, a Transzplantációs és Sebészeti Klinika vezetője a Novartis Hungária Kft. ügyvezető igazgatójától, Brázay Andrétól. A 19 millió forint értékű alapgépet nemzetközi pályázaton nyerte a klinika a transzplantációt már régóta támogató cég bázeli központjának (Novartis AG) és magyar vállalatának közös adományaként.

A legmodernebb technikai színvonalú ultrahangos vágókészülék nem csak a májnál, de nem túl vastag más szervnél – például hasnyálmirigynél és vesénél – is használható. A gép működésekor az ultrahang megrezegteti a műszer fejét, amely mintegy elporlasztja a sejteket, s csak egy kitűnően látható érháló marad. Ezáltal lehetővé válik, hogy egy-egy, úgynevezett klippel elzárhassák az ereket. Műtét közben a máj nem vérzik. Ennélfogva tisztább a műtéti felület, kisebb a vérveszteség, másrészt csökken a melléksérülés veszélye, a későbbi szövődmények kialakulásának valószínűsége, illetve az utóvérzés esélye is.

Az 1980-as években Chicagóban kidolgozott élődonoros szervátültetés lehetősége gyermekeknél különösen fontos, mivel nagyon kevés a megfelelő méretű szervvel rendelkező cadaver donor, viszont éppen a kisebb szervméret miatt kiválóan alkalmazható náluk a szóban forgó technológia. Krónikus májbetegségnél a transzplantációhoz vezető út általában éveket vesz igénybe, míg heveny májelégtelenségnél (vírusfertőzés, gombamérgezés, bizonyos gyógyszerek mellékhatása, túladagolása) az időfaktor rendkívül lényeges. Évente 10-15 ilyen eset adódhat, és ilyenkor mindössze 48-72 óra alatt kellene megfelelő vércsoportú, alkatú, testméretű donort találni, ami sokszor szinte lehetetlen. Így a heveny májbeteg gyerekeknél és az átlagosnál kisebb májjal rendelkező felnőtteknél gyakorlatilag az élődonoros transzplantáció az egyetlen megoldás a gyógyítására. E műtéthez azonban szükséges az élő máj(szövet) darabolásához megfelelő gép.

A klinika 1994-ban még az egyik legjobban felszerelt intézet volt, azonban manapság ilyen nagy értékű berendezés megvásárlására nincs lehetősége – az ultrahangos májvágó ugyanis a szükséges eszközökkel együtt 25 millió forintba kerül. Tavaly a két élődonoros májátültetést kölcsönkapott géppel végezték. Többször pályáztak már a berendezés anyagi fedezetének előteremtésére. Ezúttal végre sikerült hozzájutniuk az alapgéphez.

-rea-

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk