Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 13. szám · 2006. december 11.

Felértékelődött a PhD szerepe a felsőoktatásban

blank
blank
20061316.jpg
Rigó János

Dr. Rigó János egyetemi docens, a Doktori Tanács tagja újabb három évre kapott megbízást a Doktori Iskola Véleményezési és Minőségellenőrzési Bizottság (VMB) elnöki tisztségének betöltésére. Ebből az alkalomból beszélgettünk a VMB jelentőségéről, szerepéről, jövőjéről a PhD képzésben.

– Mikor hozták létre és kikből áll a bizottság?

– A VMB 1999-ben alakult. Elődöm, Szél Ágoston professzor, a Doktori Tanács elnöke meghatározó szerepet játszott a bizottság létrehozásában, feladatkörének kidolgozásában, tekintélyének kivívásában és elismertetésében. Megtiszteltetés számomra, hogy utódjaként, ismételten három évre kaptam megbízást a testület vezetésére. A VMB-ben a nyolc Tudományági Doktori Iskola szakterületét képviselő egy-egy tagot delegál. Valamennyien jelentős tudományos múlttal rendelkeznek, emellett az egyetemünkön történő PhD képzés működési rendjét meghatározó Doktori Szabályzat kiváló ismerői. Esetenként külső szakértők is közreműködnek a VMB munkájában. Mindemellett a Doktori Titkárság munkatársai nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a feladatok időben történő teljesítéséhez. Ezúton is szeretném megköszönni pontos, megbízható, lelkiismeretes munkájukat.

– Mivel foglalkozik a VMB, milyen feladatai vannak?

– A bizottság munkája a PhD fokozatszerzés minőségi kontrolljának egyik fontos pillérét képezi. Feladata annak ellenőrzése, hogy a PhD hallgató teljesítette-e a képzés követelményeit, megkezdheti-e a fokozatszerzési eljárást. Továbbá a szigorlati és bíráló bizottság összetételének jóváhagyása, annak eldöntése, hogy a doktori disszertáció formai és szerkezeti szempontból megfelelő-e, és a jelölt teljesítette-e a kívánt publikációs elvárásokat. Ezen kívül a bizottság feladatköréhez tartozik a PhD témavezetők akkreditációjához szükséges kérelmek, pályázatok véleményezése, valamint a külföldön szerzett, honosításra váró PhD fokozatok értékelése. Munkájáról rendszeresen tájékoztatja a Doktori Tanácsot.

Meggyőző értekezés

– Milyen jellegű problémák adódnak leggyakrabban a disszertációk elővéleményezése során?

– A jelöltek általában rendelkeznek a meghatározott, szükséges publikációval a disszertáció benyújtásakor, de előfordul, hogy félreértelmezik a Doktori Szabályzatot és a kívánt követelményeket nem teljesítik. Ezekben az esetekben hiánypótlásra hívjuk fel a figyelmet és haladékot adunk a hiányosságok pótlására. Gyakrabban előforduló probléma, hogy a jelölt megfelelő számú és impakt fatorral rendelkező közleménnyel rendelkezik, azonban a disszertáció összeállítására, megírására már nem fordít kellő figyelmet, úgy gondolja, hogy a nehezén már túl jutott és az értekezést „összevágja”. Megtörténik, hogy a disszertáció 2-3 megjelent angol nyelvű közlemény magyar fordítása. Ilyen jellegű disszertációkat nem tudunk elfogadni. A Doktori Szabályzat világosan leírja a PhD értekezés formai elvárásait. Fontos hangsúlyozni, hogy az elkészített értekezésnek meg kell győznie az olvasót, hogy annak szerzője valóban elmélyedt az adott tudományos témakörben, átlátja annak jelentőségét, képes a felvetődő kérdések, problémák megoldására, megválaszolására, végül alkalmas a megfelelő következtetések levonására. A bizottság célja, hogy konstruktív kritikát nyújtson, és a javasolt korrekciók csiszolják a disszertációt, növeljék az értékét. A színvonalas, igényes PhD értekezés egyaránt érdeke a jelöltnek és az egyetemnek.

– A Semmelweis Egyetemen készült PhD értekezések felveszik-e a versenyt a külföldi disszertációkkal?

– A külföldön szerzett PhD fokozatok honosítása előtt a disszertációk tanulmányozása, értékelése során önkéntelenül adódik, hogy összehasonlítsuk egy-egy nagynevű külföldi egyetemen védett értekezés színvonalát az egyetemünkön védett disszertációk minőségével. Úgy érzem, hogy PhD fokozataink, értekezéseink versenyképesek. Számos disszertáció kiemelkedő publikációs tevékenységen alapul. A PhD fokozatot szerzők többsége jelentős nemzetközi publikációval rendelkezik, ami azt jelzi, hogy külföldön is elismert a tudományos munkájuk.

Kihívásokra készen

– Milyen a VMB kapcsolata a PhD jelöltekkel?

– A jelölt írásban kap értesítést a bizottság döntéséről. Megkapja a részletes elővéleményt és a bizottság elnökének kísérő levelét, mely a testület döntését tartalmazza. Visszautasított, vagy korrekciót igénylő disszertációk esetében konzultációs lehetőséget biztosítunk a felvetett problémák megvitatására, amivel a jelöltek és a témavezetők is gyakran élnek.

– Melyek a VMB legfontosabb céljai és feladatai a jövőben?

– A VMB elsődleges célja továbbra is, hogy olyan színvonalú PhD disszertációk kerüljenek nyilvános védésre, melyek nemzetközi tekintetben is megállják a helyüket. Az új felsőoktatási törvény hangsúlyozottan elvárja a tudományos minősítés megszerzését az egyetemi oktatótól. A tanársegédi munkakörben történő alkalmazás feltétele a doktori képzés megkezdése, míg az adjunktusi munkakör esetében a doktorjelölti jogviszony létesítése. Az új törvény hatására elképzelhető, hogy a jövőben emelkedni fog a PhD képzésre jelentkezők száma, ez azonban nem járhat a PhD disszertációk színvonalának csökkenésével. A PhD értekezések számának növekedése esetén több külső szakértő bevonására kényszerülhetünk. A jövőben szorosabb kapcsolat kiépítésre törekszünk a PhD hallgatókkal, továbbra is készséggel nyújtunk segítséget, azonban nem kívánjuk átvállalni egyes témavezetők feladatait. Egyéb kihívásokra is fel kell készülnünk, például az elektronikus tudományos folyóiratban történő közlemények értékelésére is. Néhányan már rendelkeznek ilyen jellegű közleménnyel.

– A VMB-ben kifejtett tevékenysége mellett marad-e ideje, energiája saját tudományos munka végzésére?

– A gyógyító, oktató és VMB elnöki feladataim mellett továbbra is jelentős időt fordítok a kutató munkára. Fiatal orvosként több időt töltöttem a laboratóriumban, ma már főleg munkacsoportom és a TDK hallgatóim irányításával, tudományos pályázatok összeállításával, kollaborációk szervezésével foglalkozom.

Csaba Tamás

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk