Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 13. szám · 2006. december 11.

Hematológiai Betegségek Atlasza

Szerk.: Matolcsy András, Udvardy Miklós, Kopper László
Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 2006

blank
blank
20061308.jpg

Az elmúlt 20 évben a magyar hematológus nemzedék a Sandoz által utoljára 1988-ban kiadott Clinical Haematology atlaszon (Sandoz Atlasz) keresztül tanulta és sajátította el a csontvelői és perifériás vérkenetek diagnosztikáját. A Sandoz Atlasz a kiadást követő években egy modern, a hematológiai diagnosztikát jól reprezentáló könyvnek számított, azonban az elmúlt években a hematológiai diagnosztika fejlődése, a molekuláris és citogenetikai módszerek elterjedése, valamint a 2001-ben megjelent új WHO osztályozás merőben átalakította a hematológiai diagnosztikát. Az elmúlt 15 évben sem angol, sem magyar nyelven nem jelent meg olyan könyv, mely az idővel aktualitását vesztett és a forgalomból kivont Sandoz Atlasz helyére léphetett volna, így a Hematológiai betegségek atlasza a magyar könyvkiadás területén új és hiánypótló munkának tekinthető.

A közel 400 oldal terjedelemben, 15 fejezetben, több mint 1200 színes mikroszkópos ábraanyaggal készült könyv teljes komplexitásában mutatja be a hematológiai betegségek diagnosztikáját a sejtek és szövetek morfológiai eltéréseitől a betegséget jellemző citokémiai, immunológiai, citogenetikai és molekuláris eltéréseken keresztül a klinikai jellemzőkig. Az adott betegséget meghatározó morfológiai elváltozásokat kiemelve, gyakran montázsszerű összeállításban mutatják be a szerzők. A citogenetikai és molekuláris eltérések megértését sematikus ábrák segítik. Az egyes diagnosztikus eljárások által nyújtott lehetőségeket egymással összevetve, előnyeiket és korlátaikat tárgyalja a könyv.

A könyv tematikusan, külön fejezetben tárgyalja a hematológiai diagnosztikában használt eszköztárat, a normális hemopoezis jellemzőit és az egyes hematológiai betegségcsoportokat. Az egyes betegségek bemutatásánál az adott betegségeket jellemző klasszikus morfológiai eltérésekből indul ki, így a könyv hasznos segítség a nem hematológiai orientációjú belgyógyászok, gyermekgyógyászok, patológusok és labororvosok napi diagnosztikus problémáinak megoldásában. A speciális vizsgálatok és eljárások bemutatásával felvázolja az egyes kórképek diagnosztikájában ma használatos komplex megközelítést, amelyben szerepet kap a molekuláris célpontok elleni terápia tervezése, a minimális reziduális betegség meghatározása és követése, valamint a csontvelő transzplantáció adta lehetőség. A hematológusok számára a könyv kiváló összefoglaló mű a hematológiai diagnosztika jelenlegi állásáról.

A Medicina Könyvkiadó nagy formátumú, külalakjában tetszetős könyvet készített, amelyben az ábraanyag nyomdatechnikája kifogástalan minőségű. Az ábrák elrendezése szisztematikus és a szövegkörnyezetbe illesztett. Minden fejezet végén ajánlott irodalom segít az olvasónak. A Hematológiai betegségek atlasza feltehetően hosszú időre alapvető és meghatározó könyvévé válik a magyar orvosi szakirodalomnak.

Dr. Karádi István egyetemi tanár

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk