Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 13. szám · 2006. december 11.

Kitüntető díj a sejtélettani folyamatok kutatásáért

blank
blank
20061309.jpg
Ligeti Erzsébet

Idén dr. Ligeti Erzsébet, az Élettani Intézet egyetemi tanára vette át egyetemünk legrangosabb tudományos elismerését, a Semmelweis Ignác emlékérmet és díszoklevelet dr. Ádám Veronika tudományos rektorhelyettestől.

Dr. Ligeti Erzsébet tudományos munkássága a sejtélettan számos területére terjed ki. Eredményesen vizsgálta a biológiai membránokon keresztüli transzportfolyamatokat, a GTP-kötő fehérjék sejtélettani szerepét, valamint a fagociták részvételét a nem-specifikus védekezési reakciók szervezésében. Kutatásai hozzájárultak a természetes immunitás csökkenésével járó betegségek (krónikus granulomatózis, Gaucher-kór) patomechanizmusának felderítéséhez.

Kutatói pályája kezdetén Fonyó Attila professzor laboratóriumában a mitokondriumok foszfát transzportját tanulmányozta. A transzport sebességére vonatkozó adatokat mindmáig csak Ligeti dr. publikált. Az 1980-as évek közepén érdeklődése fokozatosan a nem-specifikus immunvédekezés, ezen belül a neutrofil granulociták működésének szabályozása felé fordult. Önálló munkacsoportot szervezett, amely néhány év alatt nemzetközi elismertséget szerzett. Jelenlegi kutatási területét a fagociták szignalizációs folyamatai képezik, különös tekintettel a monomer G-fehérjék és ezek szabályozó faktorainak részvételére.

A professzor a „GTP-kötő fehérjék: a sejtek programozott időkapcsolói” című előadásában bemutatta, hogyan határozza meg a G-fehérjék szerkezete a GTP hidrolízis sebességén keresztül a sejtélettani folyamatok időtartamát. A GTP bontás lassulása, vagy a szabályozó fehérjék hiánya súlyos patológiai következményekkel járhat, mint például tumor keletkezés, vagy toxikus oxigén metabolitok felszaporodása.

Hatvan tudományos közleménye témakörének legismertebb folyóirataiban jelent meg, mutatva, hogy tevékenysége mind önálló kutatói, mind témavezetői szerepben meghatározó jelentőségű. Kutatási eredményeinek nemzetközi visszhangját jellemzi az ezer feletti független idézet. Munkája során széles körű hazai és nemzetközi együttműködést alakított ki szakterületének vezető munkacsoportjaival. Közös kutatási pályázatokat nyert el a Genfi Egyetem, az amszterdami és grenoble-i kutatóintézetek, valamint a bostoni Harvard Egyetem munkacsoportjaival, további együttműködések kialakítása folyamatban van.

A kitüntetett mindig nagy súlyt fektetett a kutatói utánpótlás nevelésére. Megindulása óta részt vesz a szervezett doktori képzésben. Doktoranduszai a szakterület vezető intézményeibe kaptak meghívást posztdoktori állásra, és eredményeik a szakma kiemelkedő folyóirataiban (Science, Cell, PNAS) jelentek meg. A professzor iskolateremtő munkásságához további adalék, hogy társszerző négy magyar nyelvű és egy angol nyelvű élettan tankönyvben, valamint a megjelenés alatt álló Pathobiokémia tankönyvben. A Fonyó Attila professzorral közösen átdolgozott Élettan tankönyv megjelenése 2007 elejére várható.

Dr. Ligeti Erzsébet pályafutása során aktívan részt vett több nemzetközi konferencia szervezésében is. Sokrétű tevékenységét számos magas rangú egyetemi és országos szintű kitüntetéssel, valamint nemzetközi elismeréssel jutalmazták, mely most újabb rangos díjjal bővült, megkoronázva eddigi munkáját.

Csaba Tamás

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk