Ünnepélyes megemlékezést tartottak a Tűzoltó utcai II. sz. Gyermekklinikán január 14-én, Kerpel-Fronius Ödön akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár születésének 100. évfordulóján, egykori munkatársai, tanítványai és tisztelői. Kerpel professzor 1967-től 1976-ig vezette a klinikát és tudományos tanácsadóként ezután is naponta itt dolgozott, egészen az 1984-ben bekövetkezett haláláig.
Orvosi tanulmányait egyetemünkön végezte 1923-tól, egy-egy szemesztert Bécsben, Münchenben és Párizsban töltött. Negyedéves hallgatóként az Élettani Intézet tudományos munkájába kapcsolódott be, Farkas Géza professzor irányítása mellett. Gyermekorvosi pályáját a mai I. sz. Gyermekklinikán kezdte, Heim Pál professzor meghívására. Huszonhét éves korában Rockefeller ösztöndíjjal a bostoni Harvard Egyetemen végzett kutatómunkát. Gamble professzor, a só-vízháztartás kérdéseivel foglalkozó kiváló tudós személyes hatása és példája egy életre elkötelezte az újszülött- és csecsemőkor kórélettanának és klinikumának kutatására. Alapvető tudományos eredményei révén fiatalon világszerte elismert tudós lett. Negyven évesen, 1946-ban hívta meg a Pécsi Orvostudományi Egyetem a Gyermekklinika élére, ahol oktató, gyógyító és tudományos tevékenységével nemzetközileg elismert iskolát teremtett. A csecsemőkori sorvadás, a folyadék- és elektrolit háztartás zavarai, a gyermekkori vesebetegségek kérdéseivel foglalkozó közleményei és könyvei ma is világszerte idézett forrásmunkáknak számítanak. A kutatásai nyomán bevezetett új gyógyító eljárások sok ezer csecsemő és kisgyermek életét mentették meg.
|
|
Koszorúzás a klinikán |
|
A születési évforduló ünnepséget a Weiner-Szász Kamarakvintett Bach-Weiner: C-dúr Andante tételének csodálatos előadásával nyitotta meg. Dr. Tulassay Tivadar rektor úr, dr. Sótonyi Péter előző rektor úr, egyetemünk számos professzora, a korábbi pécsi pályatársak, a hazai gyermekgyógyászat vezető személyiségei mellett a megemlékezésen jelen voltak a Kerpel-Fronius család tagjai is. Dr. Fekete György professzor egykori tanítványként idézte fel emlékeit Kerpel professzor tantermi előadásairól, kórtermi vizitjeiről, a klinikai hétköznapokról, melyeket a nagy egyéniség szeretete, a bölcsesség, az éleslátás, a szellemesség és humor tett felejthetetlenné. Ma is legenda, ahogyan Kerpel professzor magas, erőteljes alakja féltő szeretettel emelkedett a karján tartott kis csecsemő fölé, akit végigvitt a tanterem hallgatókkal teli padsorai között. Dr. Schuler Dezső professzor néhány személyes emlékét szintén megosztotta a jelenlevőkkel. Ezután meglepetésként részleteket vetítettek a kiváló tudósról és orvosról szóló portréfilmből, mely Kerpel professzor rendkívüli emberi és hivatásbeli nagyságáról adott át a következő nemzedékeknek szóló értékes személyes üzeneteket. Az évforduló megünneplését a II. sz. Gyermekklinika előcsarnokában 10 évvel ezelőtt elhelyezett márvány emléktábla koszorúzása zárta.
A centenáriumi ünnepségen a korábbi munkatársakon kívül nagy számban voltak jelen fiatal orvosaink, nővéreink, dolgozóink is. Számukra is fontos a Kerpel Klinika hagyományainak tisztelete, fenntartása, és a korábbi tanszékvezető professzor kiemelkedő életművének méltó folytatása.
Dr. Fekete György
|