A „Magyar orvosi nyelvet” az ÁOK-on 2002-ben szabadon választható, a 2003/2004-es tanévben pedig kötelezően választható, pontértékű tantárgynak fogadták el az egyetemen.
Egy újszülött tantárgy – harmadik évében van –, de máris nagy érdeklődést váltott ki. A 2003/2004-es tanévben 203 hallgató vette fel, és vizsgázott belőle. Ékes bizonyítéka az érdeklődésnek, hogy az előadásokon 150-170 hallgatónál kevesebb soha nem volt. Az előadásokra a II. sz. Női Klinika tantermében került sor; a lehetőségért a Tanulmányi Osztálynak, nagyvonalú támogatásáért pedig dr. Paulin Ferenc profeszszor úrnak tartozom hálával. Az előadók elkötelezettsége, önzetlen munkája minden tiszteletet, elismerést megérdemel. Csaknem 200, lelkes, nyílt, érdeklődő, figyelő arc még egy harcedzett előadónak is meghatározó élmény.
Ugyanakkor nehézséget jelentett az írott ismeretanyag hiánya, amin egy honlap (www.orvosinyelv.hu) létrehozásával igyekeztünk javítani. Megalkotásáért, elkészítésért, önzetlen munkájáért Bősze Domonkosnak mondok köszönetet. Szükséges volt a honlap a részletes tájékoztatás miatt is, hiszen a Neptun-rendszer befogadóképessége véges. A túlterhelt előadóktól nem várhattuk el, hogy előadásaik anyagát néhány hét alatt dolgozat formájában rendelkezésünkre bocsássák. Ennek ellenére néhánytól megkaptuk, és a teljes szöveget a honlapon megjelentettük. Más esetekben csak az előadások képsorát bocsáthattuk a hallgatók részére. A vizsgatételek összeállításához is a tapasztalatlanság bélyegével nyúltunk; végül is nem sikertelenül. A vizsga szóbeli és nyelvhelyességi írásbeli részből állt. Az utóbbiért dr. Grétsy Zsombort illeti elismerés.
A tanév és a vizsga tapasztalatai, a hallgatók, előadók véleményének összegzése eredményeként megfogant a Magyar orvosi nyelv című tantárgy tankönyvének gondolata. Az előadók egy emberként vállalták, hogy közreműködnek. Reménnyel hiszem, hogy e tanév hallgatói már ebből vizsgáznak.
Bősze Péter
|