Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 15. szám · 2005. december 20.

Üzletszerű gondolkodás

blank
blank
20051513.jpg
Hámori József és Boda Miklós

Magyarországon egy éve kezdődött el a regionális egyetemi tudásközpontok kialakítása. Az eddigi tapasztalatokról Boda Miklóst, az NKTH elnökét kérdeztük.

– A legnagyobb és legnehezebb feladat az emberek gondolkodásmódjának a megváltoztatása. Ez sokkal nehezebb, mint egy tőkebefektetésből létrehozni valamit. Szemléletváltás nélkül nincs hozadék, így utóbbira pár évig még nem is számíthatunk. Egyelőre azt várjuk, hogy meginduljon egy, a megszokottól merőben eltérő gyakorlat, mivel eddig ez úgy működött, hogy az egyetem vezetői kerestek témát kutatóiknak. Szándékunk, hogy ezentúl a kitűzött célhoz válogassák össze a legjobb szakembereket. A Szentágothai Tudásközpont nagyon jó példát mutat ebben azzal, hogy képesek még külföldről is visszacsábítani azokat a fiatalokat, akik jelentősen hozzájárulhatnak terveik megvalósításához.

– A kutatók agyával és munkamoráljával köztudottan nincs gond. De sikerül-e majd hosszú távon is rábírni a fiatalokat arra, hogy inkább a magyar tudományért dolgozzanak?

– Miként Tulassay rektor úr is említette, a szemléletváltáshoz hozzátartozik az üzletszerű gondolkodás. Ez a kulcsszó. Amint a magyar vállalkozók azt tapasztalják, hogy a kutatásokból nyereségük származik, nagyobb mértékben fognak hozzájárulni a finanszírozáshoz, növelni fogják érdekeltségeiket a kutatásban. Ha nincsenek a globális piacon eladható termékeink, nem tudjuk növelni a kutatásra fordított összegeket sem. A külföldön dolgozó magyar kutatók már ismerik ezt a fajta felfogást, ott ebben az üzletszerű szellemben kutattak. Ha megvizsgáljuk, akár az USA-ban kiírt pályázatokat, láthatjuk: azok minden esetben alá vannak rendelve az ország érdekeinek. A fő szempont, hogy az országnak mire van szüksége. Utána, amikor a pályázat nyertese elkezdi a munkát, már senki sem szól bele abba, hogy miként végzi a kutatást. Tudják, hogy a legjobb szakembereket válogatták össze, így a kutatás megszervezését rájuk bízzák. Annak eldöntése azonban, hogy ténylegesen milyen kutatásokra van szükség, a társadalom feladata. Ezt a világon mindenhol így csinálják, és mi eddig ebbe, kutatóink révén, besegítettünk. Itt az ideje, hogy magunkra is gondoljunk. Legyünk egy kicsit egoisták, és hozzunk elsősorban magunknak hasznot.

t-t

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk