Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 15. szám · 2005. december 20.

Hídépítő szerepben

blank
blank
20051512.jpg
Tulassay Tivadar

Tudományos konferenciát tartott a Szentágothati János Tudásközpont november 23-án a Magyar Tudományos Akadémián. Az ülésen az elmúlt egy év történései mellett a projekt keretében megvalósuló programokról is hallhattak előadásokata jelenlévők.

A rendezvényt köszöntő Boda Miklós, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnöke elmondta, hogy a NKTH kutatás-fejlesztési stratégiája három alappilléren nyugszik. Az első a fokuszálás – erre az egyik legjobb példa a Szentágothai János Tudásközpont – a második a hasznosíthatóság – ennek alapfeltételei már körvonalazódnak –, a harmadik pedig a regionalitás. Ennek célja olyan regionális tudásközpontok kialakítása Magyarországon, amelyek idővel – színvonalukkal és a legjobb szakemberek idevonzásával – európai központokká építhetők. Erre minden esélye megvan a Semmelweis Egyetem vezetésével létrejött konzorciumnak.

Ennek az útnak az elején tart a Szentágothai János Tudásközpont, amelynek igazgatója, prof. dr. Tulassay Tivadar akadémikus, egyetemünk rektora vázolta az eddig végrehajtott szervezésfejlesztéseket (ezzel lapunk 11. számában részletesen foglalkoztunk), magyarázattal indokolva az egyes lépéseket. A konzorciumot tagjait például úgy válogatták össze, hogy kellő alapot adjanak a későbbi üzleti hasznosításhoz. Az eddig főleg szellemi felajánlásokkal, műszerekkel segítő külső támogatók egy alakuló alapítvány keretében remélhetőleg tőkével is erősítik majd a működést. Szükség is lesz erre, hiszen a konzorcium a pályázatban vállaltak teljesítésén túl egy bio-info-medicinális ipari park létesítésében gondolkodik.

A szellemi paradigmaváltáshoz hozzátartozó oktatás két vonulatát emelte ki Tulassay professzor: egyrészt a programokban szereplő egységek gazdasági vezetőinek felkészítését, másrészt a PhD hallgatók képzését. A science és projekt menedzsmentet oktató kurzusokat akkreditálta egyetemünk és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Doktori Iskolája. Ha a jelenlegi 160 regisztrált hallgatónak csupán a fele orientálódik majd erre a területre, már az is számottevő utánpótlást jelenthet a biotudományoknak és az informatikának – jegyezte meg az igazgató-rektor. Majd e gondolatkörön belül hangsúlyozta: fontos még, hogy a marketing és kommunikáció tudományos és a PR-vonalon is – rendezvények, konferenciák, rádió- és tévéműsorok által – megfelelő helyzetbe hozza a tudásközpontot.

Az időarányos feladatokhoz kapcsolódott olyan eszközpark létesítése, amely a tudásközpont kiszolgálása mellett bevételt is hozhat. Mostanában telepítik az új uniós országok közül csak nálunk található fMRI, továbbá az SNP és Microarray berendezéseket. Sybil molekulatervező programot és SPPSS Statisztikai programcsomagot szereztek be, s létrejött, a régióban szintén egyedülálló szerverrel, a Bioinformatikai Szolgáltató Labor.

A Szentágothai Tudósközpont egy olyan hidat épít a különböző kultúrák között, ahol remélhetően közös célok megvalósításán dolgozhatnak majd az egyetemek és kutatói, a befektetők és a menedzserek – mondta befejezésül dr. Tulassay Tivadar.

Tolnai Kata–Tóth Andrea

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk