|
|
Dr. Jákó Kinga |
|
Dr. Jákó Kinga gazdasági főigazgatói megbízott a betegközpontú, de költség-hatékony szemléletet hangsúlyozza: határozott döntéseket hozó, konszenzuson alapuló gazdálkodási rendszert, a vezetők közötti személyes kommunikációt és a MedSol egységes információs rendszeren nyugvó pontos döntés-előkészítést tervezi.
– Sokáig szabadúszó gazdasági szakértő volt az egészségügyben. Mivel tudták idecsábítani az egyetemre?
– Azzal a vezetői hozzáállással, ami azt mondja: igenis lehet valamit tenni az egészségügyben azok között a szűkös pénzügyi keretek között is, amik jelenleg adottak. Én is hiszem, hogy lehet jól menedzselni az egészségügyet: betegeink megkaphatják tőlünk a legjobb ellátást, miközben nem kell állandóan azon gondolkodni, hogy miből lesz a holnap. Azon dolgozom itt, hogy a szükséges gazdasági racionalizálásokat úgy tegyük meg, hogy a beteg érdekei ne sérüljenek. A közgazdaságtant és az orvoslást intézményi szinten ma nem lehet szétválasztani.
– Kész tervekkel érkezett az egyetemünkre?
– Egészségügyi menedzserként átfogó, rendszer-szintű elképzeléseim voltak. Azok segítségével szeretnék most dolgozni. Az egészségügyben országszerte általános jelenség, hogy a szegénység és a pazarlás együtt jár. Pillanatok alatt kiderül: az olcsó dolog a legdrágább. Az egyetem vezetése viszont most elhatározta: a cél érdekében inkább fizetünk egy kicsit többet egyszer, minthogy újra és újra javíttatni vagy cserélni kelljen az eszközöket. Mondok egy példát: iszonyú magas a fűtésszámlánk, ugyanakkor az ablakainkon húz ki a meleg. A nyílászárók szigetelése most külön kiadás, de hosszabb távon komoly megtakarítást eredményez.
– Évek óta napirenden van az az elképzelés, hogy egészségügyi menedzserek kellenek a kórházigazgatók mellé. Lát most ebben az irányban valami elmozdulást, vagy maguk a klinikaigazgatók tanulják inkább a közgazdaságot?
– A klinikai dolgozók között a 40-es korosztályból már nagyon sokan vannak olyanok, akiknek a szemlélete közgazdaságtannal „fertőzött”. A szervezet tehát lassan-lassan kész a változásokra. A professzorok mellett működő gazdasági vezetőket pedig szeretnénk olyan csapatként kezelni, amelyben ők nemcsak feladat-végrehajtók, hanem a stratégiai koncepció kialakításában is partnerként vesznek részt. Ez lényegében óriási kommunikációs könnyebbség: a gazdasági emberek úgy és arról tájékoztatják a professzorokat, ahogy az az adott ügyekben tényleg előremutató. És ez fordítva is működik: például havonta tartunk gazdasági tájékoztató ülést, ahol a gazdasági főigazgatóság tagjaitól kérdezhetnek, megvitathatnak velünk mindent. Távlati célunk az is, hogy ennek a csapatnak legyen egy internetes fóruma is.
– Vannak még tartalékaink, amelyből betegközpontú szemlélettel és nagyobb költséghatékonysággal lehetne gazdálkodni?
– Ez egy mamutintézmény: a nagyságunkban rejlő gazdasági lehetőségeket ki kell használni. Meg kell vizsgálni, hogy a központosított beszerzések milyen előnyökkel járnak. Ez a decentralizáltságot csökkentő megoldásnak tűnik, de kellő hatékonyságú kommunikációval és konszenzussal dűlőre fognak jutni a különböző klinikák. Nagyon fontosnak tartom a személyes kapcsolatot az egyetemi egységek vezetői és a gazdasági vezetők között.
– Január 1-jétől startol az egyetemen a gazdálkodás egységes rendszerét biztosító úgynevezett SAP számítógépes gazdálkodási rendszer, és válik teljessé a MedSolution használata.
– Igen, ez többek között abban is segít, hogy az eddig egymástól elszigetelt, önálló egységként üzemelő adattárolások és mutatók, amelyek sokszor eltérő végeredményt hoztak, most minden oldalról ugyanazt az értéket hozzák. Tudom, hogy ezen rendszerek használatának elsajátítása nagy erőfeszítést igényel az egyetem dolgozóitól jelenleg, de a cél az, hogy bevezetésével egyszerűsödjön az ügyvitel. Ehhez alapvető persze az is szükséges, hogy mindenki tudja használni a számítógépet.
– Akik eddig nem kényszerültek erre, többlettehernek fogják érezni ezt.
– Az elején bizonyára, de a hatékonyság érdekében mindenkinek meg kell ismerkednie a szoftver lehetőségeivel. Tapasztalni fogják, hogy hosszú távon meghozza a gyümölcsét a rendszer. Úgy érdemes nézni a dolgot, hogy kaptunk egy nagy doboz legót, amiből először kis házat építünk, aztán, ahogy felfedezzük az elemeket, az összerakási technikákat, nagy várrá tudjuk alakítani.
Tolnai–Dózsa
|