Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 15. szám · 2005. december 20.

Eredményes konszolidációs program

blank
blank
20051507.jpg
Dr. Stubnya Gusztáv

Példaértékűnek minősítették egyetemünk teljesítményét a nemrég befejeződött konszolidációs program értékelésekor. Megszabadultunk az évek óta legtöbb gondot okozó adósságállományunktól. A részletekről dr. Stubnya Gusztáv stratégiai és működésfejlesztési főigazgatótól tájékozódtunk.

– 2002-ben kezdődött az egyetemek konszolidációs és reorganizációs programja, amelyben kezdettől fogva részt vettünk, még Sótonyi Péter professzor úr rektorsága alatt csatlakoztunk. Majd a 2003-ban felállt új vezetés tovább folytatta a szaktárcával kötött szerződésben vállaltak teljesítését – magyarázza a főigazgató. – A program idén augusztusban fejeződött be. Ősszel Dózsa Csaba helyettes államtitkár úr értesítette az egyetemet, hogy minden tőlünk elvárt kritériumnak eleget tettünk, ezért a 2002-ben kapott konszolidációs támogatást nem kell visszafizetnünk. A program ünnepélyes lezárása október végén volt az Egészségügyi Minisztériumban, ahol Rácz Jenő miniszter úr értékelő beszédében az ország egészségügyi intézményei közül egyedül a Semmelweis Egyetemet emelte ki. Példaértékűnek nevezte, hogy a 2003-ban még csaknem 2 milliárd forintos, a szállítóknál és egyéb szolgáltatóknál korábban felgyűlt tartozását idén augusztusra az egyetem megszűntette. Ezzel lényegében megszabadultunk az adósságállományunktól. Később a szakértők is hasonlóképpen minősítették, külön említve, eredményeinket. Jó volt hallani, hogy az egészségügyi intézmények közül gyakorlatilag mi voltunk a legsikeresebbek ebben a programban.

– Mit jelent ez számokra lefordítva? Mennyi volt például a külső segítség, az immár vissza nem térítendőnek minősített támogatás?

– Az inkább csak jelképes összeg volt, nem érte el a 300 millió forintot. Az összes többit az egyetemnek saját erőfeszítéséből, a hatékonyság javításából, a különböző átalakításokból felszabaduló összegből kellett pótolnia, illetve finanszíroznia. Természetesen fontosak voltak az egyéb bevételek is. A lényeg, hogy az említett konszolidációs hitelen kívül más külső forrásunk nem volt. Próbálkozott ugyan az egyetem vezetése, hogy a korábbi dezintegrációból itt maradt tartozásállományt a kormányzat rendezze, de erre semmilyen pénzösszeget nem kaptunk. Tehát gyakorlatilag önerőből másztunk ki a gödörből.

Exlex állapot

– Ha már az egykor idetartozó Szabolcs utcai tömb (jelenleg Országos Gyógyintézeti Központ) kiválására utalt, ismét hasonló eseménnyel kell szembesülnünk. Küszöbön áll a Testnevelési és Sporttudományi Kar elszakadása, amelynek legfőbb feltétele a pénzügyek rendezése. Mit gondol, hogyan sikerül ezt megoldani?

– A 2007. januári különválás egyelőre kérdéses, lévén, hogy az Alkotmánybíróság több ponton is alkotmányellenesnek minősítette az új felsőoktatási törvényt és visszaküldte azt a parlamentnek. Jelenleg tehát ez még kérdéses. Nem tudni, mikor lesz hatályos az új törvény. Az Egyetemi Tanács korábban már állást foglalt a kérdéses ügyben: a kar leválása csak abban az esetben képzelhető el, ha a TF adósságát konszolidálja a kormányzat. Még egyszer nem fordulhat elő a korábbi eset. Ne szakadhasson el többé egy intézmény úgy az egyetemtől, hogy kifizetetlen számláit nekünk kelljen évekig törlesztenünk.

– Azt mondta előzőleg, hogy megszűnt az egyetem adósságállománya. Akkor nem tartoznak ebbe bele a TF esetleges tartozásai is?

– Én a teljes egyetemről mint intézményről beszéltem. A szervezeti egységeknek külön-külön vannak adósságaik. De az egyetem egészének a likviditása jó, helyzete stabil. Az iménti kijelentésemet azonban némileg módosítja a kormányzat által nemrég előírt maradványképzési kötelezettség. Mivel januárig mintegy négy milliárd forintot tartalékolnunk kell, ezt csak a számlák csúsztatásával tudjuk elérni.

– Mi garantálja, hogy nem képződik az elmúlt évekhez hasonlóan magas tartozás?

– Az egyetem jelenlegi vezetése eltökélt volt abban, hogy eljusson a beszélgetésünk elején már vázolt eredményig, a továbbiakban pedig elkötelezett abban, hogy nemcsak fenntartsa, de tovább javítsa ezt az állapotot. Hiszen számtalan fejlesztést tervezünk, és nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy ezekhez állami, kormányzati pénzekhez juthassunk. Ennél fogva a fejlesztések megvalósításához esélyünk bizonyos pályázatok (EU) megnyerése vagy saját források hatékonyabb felhasználása lehet. Ezt a célt szolgálja az új gazdálkodási rendszer, az SAP bevezetése is, amely elősegíti az átláthatóbb gazdálkodást, s megakadályozza, amennyire lehet, a túlköltekezést is. A beszerzések centralizálásával az egyetem a nagyságából eredő előnyöket a lehető legjobban használhatja ki a beszállítóinál, hiszen minél nagyobb tételben vásárolunk, annál nagyobb árkedvezményeket érhetünk el.

Rajtoló SAP

– A tervezett határidő szerint halad az SAP és a medikai rendszer telepítése, illetve az informatikai fejlesztés?

– A hálózat korszerűsítése a vége felé jár. Bővült a kapacitás, nagyobb sávszélességgel, modernebb hálózati eszközökkel, több adatmennyiséget gyorsabban továbbítani tudó lehetőséggel. A szervezeti egységek közötti távolságok miatt praktikusan egy régiónyi ellátási rendszert kell szimulálni. A budai területeken (KÚT, érsebészet, pulmonológia, ortopédia) már működik az óriási szervereken futó MedSolution rendszer. Mostanában zajlik ennek a medikai rendszernek a bevezetése a pesti klinikák külső tömbi részén is, ahol fokozatosan állnak át a karakteres verzióról a technológiailag magasabb fejlettségi szintet jelentő grafikus webes változatra. Az orvosok ezen túl követni tudják betegeik sorsát az egyetem valamennyi klinikáján.

– A fogorvosi klinikák is benne lesznek ebben a rendszerben?

– A kifejezetten oktatási céllal gyógyító klinikák nem, ott a jelenlegi rendszert integrálják az újjal. Ami a gazdálkodást segítő SAP-t illeti, már mindenhol, még a TF-en is, bevezetik, jelenleg a beállítás és a teszt-üzemmód zajlik. A kulcsfelhasználókat már kiképezték, a többiek betanítása is folyik. Januártól élesben indul a rendszer, amely az első időben nyilván nem lesz zökkenőmentes, de a kezdeti nehézségekhez segítséget, megfelelő help-desket és non-stop ügyeletet nyújt a szolgáltató. Az átállás így sem lesz egyszerű, hiszen a rendszernek mintegy 50 milliárdnyi egyetemi költségvetés felhasználásához, gazdálkodásához kell megfelelő hátteret, támogatást nyújtania, ami nem kis feladat.

Tolnai Kata–Tóth Andrea

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk