|
|
Kapelnerné Szőnyey Éva |
|
Nemrégiben került a Gazdasági-Műszaki Főigazgatóság Vagyongazdálkodási Főosztályának élére Kapelnerné Szőnyey Éva. A szaktárca beruházási és ingatlanhasznosítási osztályain több mint két évtizedet eltöltött szakemberre komoly feladat vár 2006-ban, ugyanis várhatóan az év elején lép életbe a beruházási szabályzatot felváltó létesítmény-gazdálkodási szabályzat.
Korántsem csupán névváltozásról van szó. A még egyeztetés alatt lévő előírás-gyűjtemény hatálya már olyan tevékenységekre is kiterjed – például az ingatlangazdálkodás, a telephelyek belső térvilágítása, a parkok, utak karbantartása -–, amelyek korábban belső szabályzatban nem szerepeltek, vagy gazdátlanok voltak.
A jelenleg még alkalmazott 2002-es szabályzat csak részben tudta betölteni funkcióját, másrészt egy új szemléletre volt szükség ezen a területen is. A létesítménygazdálkodásnak foglalkoznia kell az adat- és szolgáltatásmenedzsmenttel, ki kell dolgoznia költség-hatékony épület-fenntartási megoldásokat, s ezek informatikai hátterét. Az új szabályzatban áttekinthetőbbé válik a teljes fejlesztési folyamat, igényként jelenik meg a tervezés szükségessége. Elkülönülnek egymástól az egyes tevékenységekre vonatkozó fejezetek is, amelyek tartalmazzák majd a fogalom-meghatározásokat, a forrásokat, a hatásköröket, a jogosultságokat, az indítási és dokumentálási kötelezettségeket. Lényeges, hogy a beruházást, felújítást kezdeményező pontosan tisztában legyen a fejlesztéssel kapcsolatos tudnivalókkal és azt egy helyen találja meg.
– Ezzel a felépítéssel a szervezeti egységeknek, klinikáknak szeretnénk segíteni – mondta a főosztályvezető.
A szabályzat életbe lépéséig is akad tennivaló a főosztályon. Régóta húzódnak bizonyos elhatározott ingatlan értékesítések, az eladásra tett eddigi kísérletek, sajnos, sikertelenek voltak. Ennek fő oka, hogy a leendő vevők mozgásszabadságát erősen korlátozzák a fővárosi szabályozási terv szigorú előírásai.
– Jelenleg az üresen álló Lehel úti ingatlant kínáljuk eladásra és már folyik a Mátyás király- Béla király úti épületek értékesítésének előkészítése is – hallottuk az aktuális helyzetképet. – Az ingatlanok értékesítéséhez a főosztály állítja össze a tervdokumentációt. A klinikákon folyó beruházási, felújítási, karbantartási munkák elvégzéséhez is mi állítjuk össze a műszaki tervdokumentációt, és a lefolytatott közbeszerzési eljárás alapján nyertesnek minősített céggel, vagyis a kivitelezővel is tartjuk a kapcsolatot. És a műszaki ellenőrzést is mi végezzük.
Az új szabályozás egyik elemét képezi, hogy a 2 millió Ft összköltségű fejlesztések intézését az egyes szervezeti egységek önállóan is végezhetik – bejelentési kötelezettség mellett –, természetesen a közbeszerzés szabályainak betartásával és felelős műszaki vezető alkalmazásával. Az e költség feletti klinikai fejlesztések koordinálását, műszaki ellenőrzését szintén a vagyongazdálkodási főosztály végzi.
– Az egyes fejlesztések megvalósításában ma már főleg saját forrásokra kell támaszkodnunk. Bár vannak minisztériumi támogatások, de ezek a fejlesztések irányait csak részben határozzák meg, mivel az igényekhez képest nem túl nagy összegűek. Ezen kívül figyelemmel kell kísérni a pályázati lehetőségeket is. Nemrég nyújtottunk be pályázatot az Egészségügyi Minisztériumhoz a sürgősségi betegellátás kiépítésére kiírt támogatás elnyerésére. Az egyetem létesítmény-gazdálkodásra fordítható központi kerete minimális, elsősorban a klinikák rendelkeznek jelentősebb, fejlesztésekre költhető saját forrásokkal – jegyezte meg végül Kapelnerné Szőnyey Éva.
Tolnai Kata–Pap Melinda
Kapelnerné Szőnyey Éva elvégezte a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola Erőáramú Kar Automatikai szakát (1976) és Kiegészítő műszaki tanárképző szakát (1983), ezután a Környezetgazdálkodási Intézetben környezet- és hidrotechnológus szakképzést szerzett (1999). Kezdetben a Medicor Műveknél volt beruházási csoportvezető (1976-1984), majd a szaktárcánál, illetve az utóbbi időben az Ifjúsági, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumban dolgozott vezető főtanácsosként.
|
|
|