Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 15. szám · 2005. december 20.

Egyszerűsödő, ésszerűsödő gazdálkodás

blank
blank
20051505.jpg
Kis Róbert

Jóllehet a kontrolling viszonylag friss tudományág, nem új keletű egyetemünkön. Szerepe, jelentősége azonban megnőtt átalakulóban lévő gazdálkodásunkban. Ehhez igazodva jött létre 2004 őszén, a korábbi Közgazdasági Főosztály helyén, a Kontrolling Főosztály, amelynek vezetőjét, Kis Róbertet a küszöbönálló változásokról kérdeztük.

– Több mint egy éve kezdődött el annak a kontrolling koncepciónak a kialakítása, amelyet a bevezetés alatt álló Integrált Klinikai és Gazdasági Rendszerben érvényesítünk majd – magyarázza a főosztályvezető. – Elsősorban a gazdasági teljesítmények tervhez képesti teljesülését kontrolláljuk, csatoljuk vissza a felső vezetőknek, illetve a szervezeti egységek irányítóinak.

– De a teljesítményeket nem csak a tervhez lehet viszonyítani, hanem a versenytársakhoz is.

– Ez a fajta összehasonlítás már elképzelésként természetesen létezik. Pillanatnyilag azonban minden erőnket leköti az informatikai projekt, amely nagy fordulópont lesz az egyetem életében. Akik valamilyen szinten számokkal dolgoznak, azoknak a gyors és pontos információ, visszacsatolás feltétlenül érték. Jó adatokra alapozva sokkal pontosabb döntések hozhatók. Az egyetemi közép- és felsővezetők nem csak megértették ennek a projektnek a lényegét, hanem élnek is a lehetőséggel. Számtalan észrevételt, kérést kapunk tőlük arról, hogy mit hogyan, milyen részletességgel kellene kimutatnunk.

Automatikus ügyletek

– És ilyen változásgeneráló tényező lesz ez a rendszer, másfajta szisztémát, gondolkodásmódot követel majd?

– Igen, a változások egyik legfőbb oka éppen az, hogy nyugat-európai üzleti kulturált próbálunk megvalósítani egy központi költségvetésű intézményben. Ennek egyik része a kimutatások rendszerével szemben támasztott elvárásokban érvényesül. A tárgyidőszaki gazdálkodás eredményének megállapításakor például a jelenlegi pénzforgalmi szemléletről áttérünk üzemgazdaságira. Mire gondolok? Jelenleg azt tudjuk kimutatni az egyetemen, amit elköltöttünk. Például: ha egy klinika a mennyiségből fakadó árkedvezmény miatt él egy három hónapra elegendő fecskendő megrendelésével, akkor ennek összegét egyben kell kifizetnie. Ezáltal túlzottan megterheli az adott hónap keretét, azét, amelyben kifizeti az egyébként 3 havi költséget jelentő árut, emiatt rossz lesz a pénzforgalmi eredménye. Holott olcsóbban szerzett be további két hónapra is elegendő mennyiséget, melyet később használ fel.

– Hogyan jelenik meg ez a rendszerben?

– A keretfelhasználás szabályozott, a kereten belül maradás továbbra is követelmény. Az, hogy a klinika milyen eredménnyel zárja az egyes hónapokat, ebből a szempontból irreveláns. Ennek likviditási szempontból van jelentősége. Példánknál maradva: a háromhavi fecskendő adag megrendelésekor a rendszer azonnal jelzi az adott hónap keretének lekötését. De a mennyiség csak akkor terheli majd a klinika eredményét, akkor jelentkezik az eredmény-kimutatásában negatívként, költségként, amikor a raktárból kiveszik a fecskendőt felhasználási céllal.

– Következésképp minden egyes tranzakció összes következményét követi, kezeli a rendszer.

– Pontosan ebben rejlik az integráltság lényege. Rendkívül széles körű tranzakciók, automatizált folyamatok jellemzik majd az elkövetkezendő gyakorlatot. Amikor valaki kivesz a raktárból öt fecskendőt, nem feltétlenül kell erről külön papíron jelentéseket, elszámolásokat készítenie, mert a rendszer érzékeli az ügyletet és előre beprogramozott módon eljuttatja az információt például a főkönyvbe, amely végrehajtja a készletcsökkentést.

Fokozatos fejlesztés

– Ki viszi be a szóban forgó adatot, a tényleges kivételt a gépbe: az ápolónő, vagy a gazdasági vezető?

– Ebben nem lesz lényeges változás. Nyilván egyes folyamatokat át kell majd gondolni azért, hogy megfelelő hatékonyságú munkamegosztás jöjjön létre a szervezeti egységekben. Lesz egy általános metódus, hogy milyen szinteken ki kezeli a rendszert. A különféle adatokhoz való hozzáférés és adatkezelés, adatrögzítés most is szabályozott, ennek szerepe a jövőben sem csökken, csak a gazdasági folyamatok és az integrált rendszer igényei szerint némileg módosulhat.

– Mennyire képes a rendszer figyelembe venni az egyes klinikák specialitásait?

– Három elvárható cél van vele szemben: pontosság, gyorsaság és átláthatóság. Utóbbi csak úgy képzelhető el, ha minél homogénebb folyamatok jellemezik a rendszert, az erre való törekvés érzékelhető lesz. A helyi specialitások az indokolt mértékig leképezhetők lesznek, de ez elsősorban a MedSol-t érinti.

Többkörös felkészítés

– Hol tartanak az érintett dolgozók felkészítésében?

– Már túl vagyunk a kulcsfelhasználók oktatásán. A több mint 40 kolléga között találhatók azok a szakértők, akikhez majd gond esetén fordulhatnak a végfelhasználók. De elkezdődött az ő képzésük is, az ötnapos tanfolyamokat úgy ütemezzük, hogy lehetőleg ne okozzanak zavart az egyetem életében. Az SAP modulokból épül föl, mindegyikben más-más szakma képviselteti magát, ennélfogva különböző képzettségűek a vele dolgozók. Ez a rendszer egy olyan fához hasonlatos, amelynek januártól még csak a törzse kezd „élni” – az idetartozó funkciókat oktatjuk jelenleg –, de idővel, ahogy az igények hozzák, ágakkal, hajtásokkal, ezáltal újabb átadandó ismeretekkel bővül, ezért többkörös oktatást tervezünk.

– Mikortól lesz könnyebb a gazdasági munka, az intézmények gazdálkodása?

– Nagyon hamar, de mint említettem, lesznek még később kikristályosodó, megoldásra váró teendők. Hosszú távon azonban ésszerűsödnek, egyszerűsödnek a gazdálkodással összefüggő feladatok. A kollégák megszabadulnak a papírhalmok könyvelésével, a folytonos adatrögzítéssel járó rabszolgamunkától, s végre az igazi érdemi, elemző alkotómunkára koncentrálhatnak. Azt hiszem, az emberek sosem tiltakoznak a jó ellen, főleg ha érzik, hogy ennek effektív haszna van.

Tolnai Kata–Tóth Andrea
blank

Kis Róbert közgazdász diplomáját 1998-ban szerezte meg Debrecenben, majd Szegeden elvégezte az egészségügyi menedzserképző szakot. Jelenleg doktori képzésben vesz részt a Nyugat-Magyarországi Egyetem közösségi gazdálkodás szakán, s egészség-gazdaságtani témában készíti disszertációját. 2001-2003-ig a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Egészségügyi, Szociálpolitikai és Gyermekvédelmi Irodáját vezette. Ezután az anyagi gondokkal küzdő MÁV Kórház gazdasági igazgatója lett. Sikerült teljesítenie, ami elvállalt, ezért új kihívást keresett és talált egyetemünkön.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk