Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/14. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 14. szám · 2005. december 2.

Okos molekulák

blank
blank
20051409.jpg
A rendezvény megnyitójának elnöki asztala: Szél Ágoston, Fejérdy Pál, Ádám Veronika, Tulassay Tivadar, Noszál Béla és Szollár Lajos

A Pharmacy: Smart Molecules for Therapy (Gyógyszerészet: okos molekulák a terápia számára) címet viselte az a nemzetközi konferencia, mellyel a Gyógyszerésztudományi Kar ötvenéves jubileumára emlékezett egyetemünk, illetve a hazai és külhoni tudományos élet számos kiválósága október 12-14. között. Előző számunkban beszámoltunk a nyitóünnepségről és Richard R. Ernst Nobel-díjas professzor plenáris előadásáról. Ezúttal az október 13-i és 14-i történésekről, valamint a záróeseményekről tudósítunk.

A konferencia második és harmadik napján hat előadás-szekcióban harmincegy előadás hangzott el, közülük ezúttal csak néhány külhoni előadó szereplését ismertetjük. A szervezők átfogó szekciókcímeket adtak, hogy – a gyógyszerészet inter- és multidiszciplinaritását tükrözve – valamennyi témakör több szakterületet eredményeit megjeleníthesse.

Az első szekció (Concepts of Drug Research – A gyógyszerkutatás koncepciói) nyitóelőadását Barry V. L. Potter, a Bath-i Egyetem (Nagy-Britannia) professzora tartotta a szteroid szulfatáz inhibitorokról. Kutatásai azért is figyelemreméltóak, mert egyetemi kutatóként sikerült originális, tehát eddig ismeretlen szerkezetű és új terápiás tulajdonságokat hordozó molekulákat klinikai kísérleti fázisig fejlesztenie, sőt egyik vegyületének jó esélyei vannak arra, hogy a mellrák kezelésében gyógyszerként törzskönyvezzék. A szekció másik külföldi előadója, Hans Bräuner-Osborne, a koppenhágai egyetem – fiatalkora ellenére – világhírű professzora az idegrendszeri ingerület-átvitelben szerepet játszó neurotranszmitter receptorok kutatása terén fejti ki munkásságát. A tudós – aki egyébként lelkes hegymászó és síelő is – a különböző glutamát receptorokon végzett ligandkötődési vizsgálatainak eredményeit ismertette. (A vele készült interjút későbbi számunkban közöljük.)

Korai diagnosztizálás

A második, Targeted Drug Delivery (Hatóanyag-célbajuttatás) című szekció nyitó plenáris előadásában a Szingapúrban és Ausztráliában egyaránt dolgozó Lim-Lee Yong gyógyszertechnológus professzor asszony a nanokristályos, illetve bizonyos polimerek által megvalósított célzott hatóanyag-bevitel legújabb eredményeiről számolt be.

A Drugs of Abuse (A függőség szerei) szekció első előadását Yukihiro Shoyama farmakognózia professzor, a Kyushu Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja prezentálta a Cannabis sativa (kender) tetrahidrokannabinolsav szintáz enzimének működéséről. Már 1966 óta foglalkozik a kannabinoidokkal és kutatásának fő célja, hogy a mákalkaloidokhoz hasonlóan olyan kannabisz származékokat találjon, melyek hatékony fájdalomcsillapítóként terápiás értékkel bírnak.

Október 14-én a Biomolecules and Drugs: Tracking Their Interactions (Biomolekulák és gyógyszerek közötti kölcsönhatások követése) elnevezésű szekció első előadását a sokak szerint leendő Nobel-díjas, Jeremy K. Nicholsontól, a londoni Imperial College kutatójától hallhattuk, aki ex vivo NMR és MS méréseiről számolt be, melyeket humán metabonomikai és toxikológiai screen vizsgálatokra egyaránt sikeresen alkalmazott. Az általa kifejlesztett módszerekkel számos betegséget lehet korai stádiumban marker molekulák analízisével diagnosztizálni, sőt a különböző populációk közötti fehérjeszintű különbségek is hatékonyan feltérképezhetők, megmagyarázva ezzel: miért fogékonyabbak egyes embercsoportok bizonyos betegségekre?

A Magnetic Resonance in Life Sciences (Mágneses magrezonancia az élettudományokban) szekció első előadásában Cynthia K. Larive, a Kaliforniai Egyetem professzora számolt be transzdermális gyógyszerfelszívódást követő non-destruktív in vivo NMR kísérleteiről. Vizsgálatainak célja, hogy olyan eljárást fejlesszen ki, mellyel követni lehet a szervezet bizonyos helyein végbemenő kémiai folyamatokat, például a hatóanyag metabolizmusát a bőrben. Hasonlóan újszerű és színvonalas volt a Princeton-i Egyetem munkatársának, Pelczer Istvánnak az előadása is, aki lovak vérszérumában végzett NMR technikával metabolit vizsgálatokat. Nívós poszterszekció

Az utolsó, Medicines and Society című szekció belga előadója, Jos Hoogmartens professzor már régóta kapcsolatban áll a Gyógyszerészi Kémiai Intézettel. Mostani előadásában hangsúlyozta, hogy a gyógyszerbiztonság megteremtése és garantálása érdekében az ICH (International Conference of Harmonisation – Nemzetközi Harmonizációs Konferencia) számos szabályát átveszi az ötödik Európai Gyógyszerkönyv. Így közelebb kerülünk az egész világra kiterjedő egységes nevezéktan és vizsgálati módszerek bevezetéséhez a gyógyszerbiztonság területén.

Az előadások mellett a színvonalas poszterszekciót is érdemes volt végignézni, hiszen a 110 kiállított tudományos beszámoló egyöntetűen elnyerte a zsűri tetszését, ezért minden kiállítót egy szép kiállítású emléklappal jutalmaztak. Görög Sándor akadémikus, a zsűri elnöke a rendezvény zárásaként tolmácsolta a külföldi előadók egyöntetű véleményét, mely szerint a konferencia egésze és minden szekciója egyenként is méltán nevezhető világszínvonalúnak.

Az ünnepségsorozat levezetéseként október 15-én, szombaton már könnyedebb események következtek: délután az ünneplő kar hallgatói és oktatói egy nemzetközi mércével csupán mérsékelten rangosnak nevezhető labdarúgó-tornán csaptak össze. Estére a konferencia minden résztvevője hivatalos volt a Flamenco Hotel nagytermébe, ahol elegáns, ugyanakkor mértéktartó és remek hangulatú bál zárta a jubileumi megemlékezést.

BMD

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/14. szám | Előző cikk | Következő cikk