Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/14. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 14. szám · 2005. december 2.

Dies Academicus

blank

Az egyetem jogelődje megalapításának 237. évfordulója alkalmából rendezett Egyetemi Nap ünnepségen jelen volt Sólyom László köztársasági elnök is, hogy aranygyűrűt adjon át dr. Studinger Péter kitüntetéses PhD doktornak, akinek a középiskolától a PhD képzés végéig minden tanulmányi és vizsgajegye jeles volt. (Fotók a 16. oldalon.)

Az ünnepi Egyetemi Tanácsülésen dr. Kollai Márk professzor, a Külföldi hallgatók Titkárságának igazgatója tartott ünnepi beszédet. A többi közt hangsúlyozta a múltra való odafigyelés, a hagyományok őrzésének, tiszteletének és továbbvitelének fontosságát. Büszkék lehetünk arra, hogy egyetemünk a viharos magyar történelem emberpróbáló időszakaiban is megőrizte támasznyújtó szellemiségét. De napjainkban talán leginkább arra lehetünk büszkék, hogy „olyan tudású és szellemiségű orvosokat képeztünk, akik a magyar egészségügyet magas színvonalon működtetik, a mostoha körülmények ellenére. Az, hogy Magyarországon a betegellátás eddig nem omlott össze – pedig minden oka meglett volna rá –, ennek a tudásnak és szellemiségnek köszönhető.” – mondta.

További eszmefuttatásában Kollai professzor leszögezte: amellett, hogy az innováció támogatása egyik kiemelt feladatunk lett, nem szabad kizárólagossá tenni az alkalmazott kutatást. Mert ez a szellem beszűkülését eredményezné, és az egyetemet kiszolgáltatná a mindenkori gazdasági környezetnek. Az alapkutatásba invesztálni jó befektetés, csak ki kell várni a megtérülést. A világ vezető gazdasági hatalmai jól tudják ezt, Magyarországon erre még nem jöttek rá. Reméljük, hogy a jövő ebben is változást hoz. Addig is egyetemünknek „maradjon továbbra is feladata, hogy olyan jó szellemű, tehetséges oktatókat, kutatókat, orvosokat neveljen, akik – Claude Bernard szavaival élve – látják, amit mindenki lát, de azt gondolják, amit senki más.”

Végezetül még egy fontos megállapítás emelnénk ki az ünnepi szónok beszédjéből (a teljes szöveg az egyetem honlapján olvasható). A politikáról szólva leszögezte: feladata, hogy támogassa az egyetemeket, de hagynia kell, hogy azok autonóm módon működjenek. Elvárhatja tőlük a legmagasabb szintű tudományos munkát, oktatást, a szakmai igényességre és etikus magatartásra nevelést. „Minden más idegen az egyetem szellemiségétől. Különösen idegen a haszonelvű gondolkodás ott, ahol a cél a természet törvényeinek, az emberi test működésének mind jobb megértése, és az ember testi-lelki egészségének megóvása. Ez nem egy romantikus, az evilági gyakorlattól elszakadt és ezért idejétmúlt szemlélet, hanem az egyetlen vezérelv, amit követnünk kell, ha azt akarjuk, hogy ránk is azzal a büszkeséggel emlékezzenek majd az eljövendő generációk, ahogyan mi emlékezünk az előttünk járókra.” – zárta beszédét dr. Kollai Márk.

PhD doktorok avatása

Idén 112 jelölt fejezte be és védte meg doktori munkáját (nevüket előző lapszámunkban közöltük). Dr. Szél Ágoston, a Doktori Tanács elnöke köszöntötte a doktorokat. A bíztató szavak mellett megszívlelendő tanácsokat is adott útravalóul. Felhívta a figyelmet arra, hogy az eddigi munka eredményét elismerő fokozat nem babérkoszorú, nem kitüntetés vagy üres cím, hanem jogosítvány, belépő az önálló tudósi létbe.

„Eddig talán úgy érezték, hogy az impakt faktorok összegyűjtése és a doktori fokozat megszerzése maga a cél. Nem, fiatal tudóstársaim, ha így lenne, akkor pályafutásuk alig különbözne a bankárétól vagy a műgyűjtőétől, akiket csak a betéti hozam vagy a műkincsállomány növekedése boldogít. Nekünk, kutatóknak tudnunk kell, hogy a laboratóriumban felismert újdonságot és a remek ötleteket a tudományos közvélemény nem mindig fogadja lelkesedve. Sokszor évekig kell harcolni, amíg egy-egy izgalmas felfedezésünkből tudományos cikk lesz.” – jegyezte meg Szél professzor, majd a kutató kötelességeinek részletezése során arra is felhívta a figyelmet, hogy a tegnap még doktorjelöltek mától maguk is mesterek, akiknek nem csak saját előrehaladásukért kell küzdeniük, hanem leendő tanítványaikért is felelősek.

„A felnövekvő oktató-kutató generáció képviselőinek, Önöknek a kezében van letéve az a jövő, amely az orvos-egészségügyi felsőoktatási intézményekre vár.” Ehhez kívánt sok sikert dr. Szél Ágoston, s búcsúzóul Szent-Györgyi Albert szavait idézte: „Gondolkodj merészen. Ne félj a tévedésektől. A kis részletekre is figyelj, tartsd nyitva a szemed és légy mindenben szerény, kivéve céljaidat.” (Beszédének teljes szövege szintén az egyetem honlapján olvasható.)

Tiszteletbeli doktorok avatása

Az Egyetemi Tanács döntése alapján tiszteletbeli doktori (Doctor Honoris Causa) címet adományoz a Semmelweis Egyetem a következő kiváló tudósoknak:

  • Dr. Vladimir Brusic
  • Dr. Heinrich Schmidt-Gayk
  • Dr. Jos Hoogmartens
  • Dr. Hortobágyi Tibor
  • Dr. Louis Ignarro
  • Dr. Cynthia K. Larive
  • Dr. Szabó Gyöngyi
  • Dr. Vécsei Vilmos

Egyetemi magántanári címek

Az Egyetemi Tanács a karok előterjesztése alapján egyetemi magántanári címet adományozott olyan kiemelkedő személyeknek, akik hosszabb idő óta részt vesznek az oktató munkában.

Egyetemi Magántanári címben részesült dr. Borbély Katalin habilitált doktor asszony, az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet főorvosa és dr. Bagdy György habilitált doktor úr, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet laboratórium-vezetője és tudományos igazgatója.

Kiváló PhD Oktató Kitüntetés

A Doktori Tanács 2003. júliusában úgy határozott, hogy minden évben megjutalmazza azokat az oktatókat, akik a doktori képzésben kiemelkedő munkát végeztek. Idén a következők kapták ezt a jeles kitüntetést:

  • Dr. Kádár Anna Professor Emeritus
  • Dr. Kopper László egyetemi tanár
  • Dr. Monos Emil Professor Emeritus
  • Dr. Rajna Péter egyetemi tanár
  • Dr. Vincze Zoltán egyetemi tanár

Veritas et Virtus Alapítvány díjai

A Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájának ifjabb dr. Farkas Zsolt Gyula emlékére létrehozott „Veritas et Virtus Alapítványa” pályázatot hirdetett az egyetem Doktori Iskolájában végzett tudományos munka bemutatására 35 éven aluli PhD hallgatók vagy predoktorok számára.

Ifjabb dr. Farkas Zsolt Gyula medikusként kezdte munkásságát Monos Emil professzor irányításával a Semmelweis Orvostudományi Egyetem II. sz. Élettani-Klinikai Kísérleti Kutató Intézetében. Egyetemi tanulmányai során egy évig tanult az Amerikai Egyesült Államokban a Pittsburgh-i Egyetem Orvosi Karán. 1995-ben avatták orvosdoktorrá. A doktori ösztöndíjas ifjabb dr. Farkas Zsolt Gyula 28 éves korában, 1997. október 24-én hegymászáskor tragikus körülmények között életét vesztette.

Ez évben az I. díjat dr. Széplaki Gábor és dr. Jakus Zoltán nyerte el.

A II. díjat a kuratórium dr. Török Szabolcsnak ítélte oda.

 
2005140401.jpg
Sólyom László fogadása
2005140402.jpg
 

2005140403.jpg
Dr. Vladimir Brusic
2005140404.jpg
Dr. Heinrich Schmidt-Gayk
2005140405.jpg
Dr. Jos Hoogmartens
2005140406.jpg
Dr. Hortobágyi Tibor

2005140407.jpg
Dr. Louis Ignarro
2005140408.jpg
Dr. Cynthia K. Larive
2005140409.jpg
Dr. Szabó Gyöngyi
2005140410.jpg
Dr. Vécsei Vilmos

2005140411.jpg
Farkas Zsolt szülei és a fiuk emlékére alapított díj idei nyertesei: dr. Török Szabolcs, dr. Jakus Zoltán és dr. Széplaki Gábor
2005140412.jpg
Dr. Kollai Márk
2005140413.jpg
Dr. Szél Ágoston köszönti az újonnan avatott PhD doktorokat

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/14. szám | Előző cikk | Következő cikk