Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/4. szám | Előző cikk | Következő cikk |
Semmelweis Egyetem · I. évfolyam 4. szám · 2000. október 27.
Zenei alkotóműhely a TFK kollégiumában
 

A testnevelési és Sporttudományi Kar (TF) Alkotás utcai kollégiumában rend és fegyelem van. Az Atlétika Tanszék tanára, dr. Eckschmiedt Sándor egyetemi docens, aki atlétikus alapképzést és általános erőfejlesztést oktat, egyben a kollégium igazgatója is. Vele beszélgettünk a kollégium nevelő szerepéről.

– Évek óta azt tapasztalom, hogy a kollégium a nevelésnek, valamint a hallgatók megismerésének rendkívül fontos színtere. A diákok egy része másként viselkedik az órákon, mint a kollégiumban, hiszen az utóbbi kötetlenebb és sokkal inkább teret enged az egyéni törekvéseknek. Amikor idekerültem igazgatónak, először is ki kellett alakítanunk egy házirendet, és elvártuk, hogy minden lakó ehhez tartsa magát. Fontos, hogy civilizáltan éljenek és jól érezzék magukat a hallgatók. Az itt lakóktól nem is kívánok többet, mint amit elvárhatnak a szülők gyermekeiktől egy átlagos magyar családban.

Az alkalmazkodásra is nagy hangsúlyt helyezünk, hiszen az is fontos, hogy jelenlétükkel a diákok ne zavarják egymást a tanulásban, a pihenésben, vagy más mindennapi tevékenységekben. Miután kevés az olyan hallgató, akit nem tanítottam, jól ismerem őket és így könynyebben tudunk szót érteni.

A kollégiumi felvételiknél a teljesítményelvet igyekszünk érvényesíteni. Egy teljesítmény-rangsor szerint (ami a tanulmányi eredmény, a sportminősítés és a tudományos diákköri helyezések alapján alakul ki) vesszük fel a hallgatókat. Aki vétségért mínusz pontot kap, csökken a felvételi esélye, mivel annyi férőhely sosincs, amennyien jelentkeznek. Egyre kevesebb diákkal van problémánk, hiszen belátják; a törekvéseink tisztességesek és helyénvalóak, az elvárásaink a minél jobb eredmények elérésére ösztönöznek.

– Mennyi térítési díjat fizetnek az itt lakók?

– Az átlagos havi térítési díj 3600 forint, de a legdrágább sem több 4600 forintnál. Ezelőtt négy évvel egyébként még minden jelentkezőt el tudtunk helyezni. A Római parti vízi telepünkön való elhelyezés lehetősége azonban időközben beszűkült, így a férőhelyek száma folyamatosan csökkent. Kétágyas, háromágyas és négyágyas fürdőszobás és mosdós szobáink vannak. Összesen 236 férőhellyel rendelkezünk.

– Pillanatnyilag mi az, ami a legnagyobb gondot okozza?

Az anyagiak. Ugyanis nagyon szegény az intézményünk. Rendszeresen tájékoztatom a feletteseimet az ilyen problémáinkról. A kollégiumhoz tartozik egy régi és egy újjáépített szárny. A régi épületben nagyon elhasználódtak a bútorok, némelyik íróasztal lába szétmállik, a rekamiék rugói tönkrementek. Legalább 100 ágyat, íróasztalt és széket ki kellene cserélnünk. Ezzel szemben az előző tanév második félévében csak 8 ágyat tudott vásárolni a kar.

– Milyen kulturális lehetőségeik vannak itt a diákoknak?

Használt, de működőképes számítógépeink vannak. TV-szobával, egy hiányosan berendezett olvasóteremmel és egy társalgóval rendelkezünk, amelyben biliárdasztal és pingpongasztal van. Kollégiumunkban három rockzenekar verbuválódott, amelyek egyike az idei gólyabálon is fellépett. Van tánccsoportunk és énekkarunk. Félévenként kétszer-háromszor tartunk zenés, kulturális esteket.

Ilonka Mária

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/4. szám | Előző cikk | Következő cikk |