Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/2. szám | Előző cikk | Következő cikk |
Semmelweis Egyetem · I. évfolyam 2. szám · 2000. szeptember 29.
A Semmelweis Egyetem Főiskolai Kar Könyvtárának története
 

Az 1975-ben – a Főiskolai Kar alapításával egyidejűleg – létrehozott Kari Könyvtár állományának alapját több egészségügyi oktatási intézmény megszüntetett könyvtárának gyűjteménye képezte. Elhelyezése már akkor is döntően az újpesti központi épület két szintjén történt, majd 1991 óta az első emeletre, egy szintre költözött a könyvtár, több kisebb, funkcionálisan tagolt helységbe. A könyvtár alapvető funkciói – az intézmény oktatói, hallgatói és minden polgára számára az oktatáshoz, tanuláshoz, kutatáshoz és egyéb szakmai tevékenységhez szükséges szakinformációs rendszer kialakítása és működtetése – 1998-ban deklaráltan is új funkcióval bővült, a hazai felsőoktatási könyvtári rendszer tagjaként azóta nyilvános könyvtárként is működik.

Gyűjtőköre és állománya

A könyvtár tartalmi teljességgel gyűjti az intézmény képzési és kutatási szakirányához tartozó hazai szakirodalmat, valamint a főiskolára vonatkozó, a főiskola által kiadott, a főiskolai oktatók és hallgatók által publikált munkákat. A külföldi szakirodalomból az adott szakterületek dokumentumait igényes válogatással gyűjti, kiemelten kezelve a legfontosabb enciklopédiákat, lexikonokat, referáló kiadványokat, adattárakat, tankönyveket, kézi- és segédkönyveket, folyóiratokat, stb. Emellett bekötött folyóiratok, videókazetták, CD-ROM-ok is részei az állománynak. A kurrens folyóiratok száma és megoszlása hazai 167 cím, külföldi 28 cím. Leltári állomány összesen 40.655 könyvtári egység.

Tájékozódás az állományról, katalógusok

A könyvtár fejlődéstörténetének – melynek utolsó szakasza egybeesik a felsőoktatási könyvtári integráció fejlődéstörténetével is – egyik jelentős állomása a korszerű integrált számítógépes könyvtári rendszer bevezetése. Ez a rendszer a Semmelweis Egyetem Központi Könyvtára által telepített Horizon 4.6, melynek katalógus moduljában (CAT) történik a könyvek egységes feldolgozása, és a közös katalógusból a pontos lelőhely adatokkal ellátott dokumentum visszakeresése (WEBPAC). Jelenleg könyvállományunk 1995-től kereshető ebben a rendszerben, a megelőző évek feldolgozása is folyamatosan történik. Az 1995 előtti állomány gyors keresését segítik a régebben számítógépre vitt leltárkönyv fájlok, és ugyancsak számítógépen kereshető a könyvtárban 1993-ig visszamenőleg a szakdolgozatok jegyzéke is.

Olvasószolgálat

A tájékoztatás, dokumentum szolgáltatás, számítógépes szakirodalom kutatás koncentráltan a kölcsönző helyiségben történik, amely a hagyományos tájékoztató eszközökkel és az olvasói számítógépekkel együtt információs centrumként is működik. Az eredeti dokumentumok helyben használatának színhelye az olvasóterem. Az olvasószolgálat, azaz információszolgáltatás a könyvtár legfontosabb munkaterülete, hiszen a felhasználó – olvasó itt találkozik elsődlegesen a könyvtár munkájával, ennek alapján ítéli azt meg. Az információszolgáltatás fő működési területei

Tájékoztatás

Gyakorlati tájékoztatás a könyvtár használatáról, más könyvtárak állományairól, szolgáltatásairól, a hazai könyvtári rendszerről. Szaktájékoztatás a szakirodalom kutatás helyi hagyományos és számítógépes lehetőségeiről.

A könyvtár szolgáltatásairól tájékoztat még a könyvtár honlapja, mely a http://www.pmed.hiete.hu címen érhető el.

Dokumentum szolgáltatás eredetiben és másolatban

A könyvtár saját állományából, helyben használattal vagy kölcsönzéssel más hazai könyvtárak vagy külföldi dokumentum szolgáltatók állományából könyvtárközi kölcsönzéssel.

A számítógépes szakirodalom kutatás során szolgáltatott információ típusai és az azokhoz való hozzáférés lehetősége bibliográfiai tételként katalógusokban, bibliográfiákban, hagyományos és számítógépes (on-line, CD-ROM) változatban, MOB, PAD, MNB és szekciói stb. – bibliográfiai tétel és kivonat (abstract) formában.

MEDLINE, EMBASE, PSYCHINFO, CINAHL stb. legjelentősebb egyedi szakterületi CD-ROM adatbázisunk a CINAHL = Cumulative Index to Nursing and Allied Health, mely feldolgozza az ápolástudomány és az egészségtudományok magas impakt faktorú, nemzetközi folyóirataiban megjelent közleményeket, könyveket, protokollokat, egyéb fontos szakirodalmi forrásokat bibliográfiai tétel, kivonat és teljes szöveg (full text) formában. A teljes szöveg minden tételre, vagy kevesebb tételre vonatkoztatva érhető el OVID MEDLINE, Core Biomedical Collection I–IV, SpringerLink, folyóiratok full text digitalizált változatai , stb. teljes szöveges tankönyvek, kézikönyvek, multimédiás kiadványok MICROMEDEX, Health Reference Center, Encyclopedia Britannica, A.D.A.M., Repetitio Anatomiae, jogszabályok, stb. idézettségi adatbázis SCI. A figyelmes olvasó, aki rendszeres számítógépes szakirodalmi kutatást is végez, bizonyára észrevette már, hogy karunkon is elérhetők a Központi Könyvtár számítógépes szolgáltatásai. Ez a könyvtárak integrációs együttműködésének jelentős eredménye.

A könyvtár fejlődéséhez a főiskola szinten tartást biztosító jelentős költségvetési támogatása mellett hozzájárultak a pályázatok is, melyek a fejlesztést is lehetővé tették. Ezek közül is kiemelkedő jelentőségű a sikeres könyvtári integrációs pályázat, amely hozzájárult, hogy az integrálódó egyetemek könyvtárai azonos szakmai, eszközbeli feltételekkel kezdjék meg összehangolt információrendszerük működtetését. A pályázat kettős célja valósult meg közös könyvtári integrált számítógépes rendszer telepítése, amely lehetővé teszi a könyvtárak információhordozó állományának egy közös adatbázisban történő szabványos és azonos tárgyszó rendszerrel történő feldolgozását és visszakeresését a könyvtárak által használt adatbázisok közös üzemeltetése, minden könyvtár számára hozzáférés biztosítása, ezáltal a párhuzamos adatbázis beszerzések megszüntetése és egyúttal az adatbázis választék bővítése. A továbbiakban ki kell emelnünk még a sikeres telematikai pályázatot is, amelyben könyvtárunk a többi egészségügyi főiskolai könyvtárral konzorciumot alkotva elnyerte egy nagyteljesítményű szerver számítógép beszerzését, amely a speciális szakterületi adatbázis – CINAHL – beszerzését és szolgáltatását teszi lehetővé a konzorcium tagjai számára.

A könyvtár hazai és nemzetközi szakmai kapcsolatai kiterjedtek, több hazai és nemzetközi szervezetnek is tagja, részt vesz munkájában. Bemutatkozásunk végére érve óhatatlanul felvetődik, mit várunk, várhatunk a jövőtől? Szeretnénk, ha valóra válna évek óta tervezgetett álmunk, a főiskola új épületében (Vas u.) nagyobb és jól felszerelt új könyvtárunk. Addig is jó lenne szinten tartani és megőrizni (ma ez sem könnyű) szolgáltatásaink választékát, fejleszteni színvonalát, mert csak így tudunk a kisebb – főiskolai – és a nagyobb egyetemi és nyilvános használói közösség – megelégedésére szolgálni a jövőben is.

Jehoda Imola

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/2. szám | Előző cikk | Következő cikk |