Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/2. szám | Előző cikk | Következő cikk |
Semmelweis Egyetem · I. évfolyam 2. szám · 2000. szeptember 29.
A minőségtanúsítvány precíz munkára kötelez
 
Scheiliné dr. Kiss Györgyi

Scheiliné dr. Kiss Györgyi, az Egészségtudományi Kar Dékáni Hivatalának vezetője eredetileg ügyvédként kezdte a pályáját, ám inkább az egyetemi miliőt választotta. Mint mondja, szereti az új kihívásokat, amelyből van most elegendő. A tavaly elnyert ISO 9001-es minőségtanúsítvány valamennyiünket kötelességtudatra kell hogy ösztönözzön.

– Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végeztem 1981-ben. Közben az ELTE Rektori Hivatalának csoportvezetője voltam, a rektori rendezvényeken, szervezési feladatokat láttam el, a pedagógiai nyári egyetemek és a nemzetközi rendezvények szervezése volt a feladatom hét éven keresztül. Azért jöttem el az ELTE-ről, mert ügyvédi szakvizsgát akartam tenni. El kellett mennem olyan területre, ahol kifejezetten jogi munkát végeztem. A Volán 1. számú vállalat nemzetközi fuvarozási jogi osztályának helyettes vezetője voltam egy ideig, majd egy jogtanácsosi munkaközösségben dolgoztam. 1990-től átalakult a szervezet ügyvédi irodává, ettől kezdve egyéni ügyvédként működtem, főleg polgárjogi, társasági jogi és bontóperes ügyekkel foglalkoztam.

Azonban egyre inkább vágyódtam vissza abba az intellektuális egyetemi környezetbe, amit az ELTE-n megszerettem. Az egyik orvos barátom hívta fel a figyelmemet egy pályázatra a volt HIETE-n, amelyet megnyertem, s így kerültem 1997-ben a Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem főtitkári posztjára. Az integráció után az Egészségtudományi Kar Dékáni Hivatalának vezetését és a Jogi Csoport irányítását látom el. A feladataim egy része lényegében ugyanaz, mint korábban, de kibővültek azzal, hogy most a dékáni hivatalt és a Tanulmányi Osztályt is vezetem. Pontosabban az irányításom alatt álló apparátus ellátja a jogelőd HIETE által szervezett továbbképző tanfolyamok bonyolítását, amelyek közel 4500 orvost, fogorvost, gyógyszerészt és klinikai pszichológust érintenek.

Az eddigi jogi igazgatási, protokoll és marketing feladatok mellett az oktatási feladatok is munkám részét képezik. Idén január elseje óta az integrációs folyamatból világossá vált, hogy a kar graduális oktatását be kell indítani, mivel a hagyományos továbbképzés átalakulóban van. Keressük az új szakirányú továbbképzési formákat (nem konvencionális medicina, humánkineziológia, egészségügyi menedzserképzés stb.) Közreműködöm az akkreditációs feladatok előkészítésében, amelyek a kar oktatását és financiális helyzetét segítik, erősítik. Dr. Sótonyi Péter rektor úr kérésére a kar felügyelte és bonyolította a nem konvencionális medicinális tanfolyamokat és vizsgákat. A munkámat nagyon nagy szervezőkészséggel és empátiával kell ellátnom. Segítségemre van ebben egy felkészült munkatársi gárda. A kar épületében található az egyetem továbbképzési bizottsága, amely szervezeti egységgel szintén szoros kapcsolatban szeretnénk dolgozni.

Szeretnénk a külföldi orvosok képzését is vállalni a jogszabályok által megadott keretek között. Úgy gondolom, hogy jelenleg az egész egyetem versenyhelyzetben van, hiszen minden területen európai szintűvé kell válnunk és ebben a karnak is nagyon nagy szerepe van.

– Az integrált egyetem részeként a Szabolcs utcai Klinikai Tömb hogyan tudja megőrizni a tradícióit?

– Úgy vélem, az elmúlt évtizedekben kialakult szakmai tapasztalat és az oktatói gárda tudása az egyetem egészének is hasznára válik, hiszen ebben a struktúrában minden karnak azt kellene végeznie, amiben a legprofibb. A 2000-es esztendő átmeneti évnek tekinthető: mi is készülünk a graduális képzésre. Remény van arra, hogy 2001 szeptemberében beindulhat az orvos-informatikus graduális oktatás. Terveink között szerepel még, hogy a meglévő kapacitás átszervezésével létrehozunk egy olyan csoportot, amely a természetgyógyászok tanfolyami képzését és vizsgáztatását bonyolítaná.

– Ön rendkívül elfoglalt ember és az operatív munka miatt gyakran még este is a hivatalában találják. Jelenleg három szakterületet irányít. Kik segítik a tevékenységét?

– Értékes munkatársi gárda dolgozik a dékáni hivatalban a különböző szakterületeken, nagy munkabírás szükséges a megnövekedett feladatok ellátásához. Az elméleti munka inkább estére marad, mint ahogy a legújabb rendeletek és az oktatással kapcsolatos törvények tanulmányozására is ekkor jut idő. A karon jogi csoport is működik, illetve ügyvéd kolléga is dolgozik velünk, az ő munkáját szintén koordinálom. Az orvosok – a túlhajszoltságuk ellenére – igyekeznek a munkájukat maximálisan teljesíteni, hiszen az az érdekük, hogy minél kevesebb műhiba történjen, mi pedig segítjük őket ebben a törekvésükben.

– 1999 decembere óta ISO 9001-es minősítéssel rendelkeznek. Ez mennyiben változtatta meg az önök életét?

– Az ezzel kapcsolatos jogi szervezőmunka is rendkívül terjedelmes volt, jogilag precízen kellett csatlakoznunk a minőségbiztosítási rendszerhez. Egy nyugat-európai cég magyar képviselete volt az auditálónk. Nekünk a klinikáknak naponta meg kell adni a szükséges jogi segítséget. A minőségbiztosítás azt is megköveteli tőlünk, hogy a klinikákat érintő összes oktatási, egészségügyi jogszabályokról tájékoztatást adjunk, illetve a napi eseményeket formanyomtatványokon gyűjtsük össze. Az ISO szabályai szerint azt is dokumentálnunk kell, hogy a klinikáknak milyen segítséget adunk abban, hogy a paragrafusok sűrűjében eligazodjanak. (Zárójelben jegyzem meg, hogy az SzMSz melléklete is 37 szabályzat volt.) Minősítésünk igen jó, de folyamatosan ellenőriznek minket, hogy teljesítjük-e azokat a kötelezettségeket, amelyeket a minőségbiztosítás ránk ró. Az ehhez szükséges dokumentációnak mindig naprakésznek kell lennie.

– Az ISO alkalmazása azt is jelenti, hogy kevesebb lesz az orvosi műhiba?

– Erre igennel kell válaszolni. Feltehetően összefügg a két dolog. Ha betartják az előre leírtakat, akkor kevesebb. Amióta ezzel a nemzetközi tanúsítvánnyal rendelkezünk, nem érkeztek jelzések arról, hogy betegeink elégedetlenek lennének. Ez azonban nemcsak a minőségbiztosításnak köszönhető, hanem annak, hogy orvosaink lelkiismeretesek, és magas színvonalon látják el feladataikat. Nekünk az a lényeges, hogy a beteg jól érezze magát fizikailag és lelkileg is. Az ISO-t vállalva nagyon racionalizált folyamatot kell betartani a klinikumban, valamint az azt kiszolgáló apparátus munkájában. Fontos, hogy a gyógyítás folyamatában résztvevők tisztában legyenek azzal, hogy mit jelent mindez a beteg számára. Véleményem szerint olyan fajta rendszerezettségnek kell az egészségügyben működni, ahol meg van szabva minden munkafolyamat az emberi élet védelmében. Ez már nem csak jogi kérdés kell hogy legyen. Az ideális az, amikor az ISO valamennyi fázisát betartják.

– Jelenleg mi a legidőszerűbb tennivalójuk?

– Folyamatosan költözést bonyolítunk. Egyetlen épületbe költözik majd a Dékáni Hivatal valamennyi csoportja és munkatársa. Elgondolásaink szerint, ha valaki ebbe az épületbe lép és bármilyen kérése van, fontos számunkra, hogy azonnal teljesíteni tudjuk. Arra törekszünk tehát, hogy a vezetők és az ügyintézők egyetlen helyen elérhetők legyenek. A hatékonyság érdekében rendszeres felkészítést kapnak a kar klinikáinak igazgatói a minőségbiztosítási szakemberektől. Terveink szép feladatot rónak ránk, amelyet örömmel teljesítünk.

Ilonka Mária

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | 2000/2. szám | Előző cikk | Következő cikk |