Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 13. szám · 2007. november 30.

A Baráti Körben történt

blank

EZ AZ ÍRÁS CSAK WEBEN OLVASHATÓ!

blank
blank
blank

Relikviák és mai gondok

Három előadást hallhattak egyetemünk Baráti Körének szeptember 26-i klubestjének résztvevői. Először dr. Molnár László, a Központi Levéltár vezetője beszélt egy 231 éves oklevélről, melyet még a nagyszombati orvoskar állított ki végzett hallgatójának. Ez a legrégebbi ilyen jellegű ismert dokumentum. Az oklevél részletes sorsa ismeretlen, végül a Szent István Egyetem levéltárától kaptuk meg. Másodikként dr. Monos Emil professor emeritus, Baráti Körünk elnöke tartott rövid megemlékezést – halálának 200. Évfordulója alkalmából – Rácz Sámuelről, aki az első magyar nyelvű egyetemi tankönyv (A physiologiának rövid sommája) szerzője.

Meghívott előadónk Doba László, a budapesti Eötvös József Gimnázium igazgatója volt, ő a magyar közoktatás (elsősorban a középiskolai oktatás) helyzetét ismertette és értékelte. Mint ahogy a felsőoktatás, a középiskolák helyzete is szinte évről évre nehezebb, részben a romló anyagi lehetőségek, részben az átgondolatlan jogszabályváltozások miatt. Szóba került a diákok létszáma és motiválatlansága, a megváltozó értékrend okozta nehézségek, az egyházi és fizetős magániskolák helyzete, a gimnáziumok és szakképző iskolák viszonya, valamint a szakmai vélemények figyelmen kívül hagyása a hatóságok részéről. Az igazgató úr előadása során számos apró mozzanattal és részlettel világította meg azt a küzdelmes mindennapi életet, amelyet ma a színvonalas oktatás megtartása érdekében folytatnak.

Egyetemünk valamennyi polgárát sok szeretettel várjuk jövőbeni klubestjeinkre is.

Dr. Turóczy Gergely, a Baráti Kör titkára
blank
blank
200713261.jpg
blank
200713262.jpg

Temetői séta

Egy temető nemcsak a holtak birodalma, nemcsak az elmúlásra emlékezteti az élőket, hanem csodálatos építészeti, művészeti alkotásaival a történelem felidézésére, híres emberek életének bemutatására is ad alkalmat. Mindezt friss levegőn, aranyló őszi napsütésben, szép környezetben egy kiadós séta során. Baráti Körünk azon tagjainak jutott ez az élmény osztályrészéül, akik részt tudtak venni azon a temető látogatáson, melyet dr. Polgár Veronika főiskolai docens (ETK Morfológiai és Fizológiai Intézet) szervezett a Fiumei úti Kerepesi Temetőbe.

A temetőlátogatás célja az volt, hogy néhány ismertebb orvosprofesszor síremlékét felkeressük. A mintegy 25 fős érdeklődő csoport szakszerű kalauzolását a temető Kegyeleti Múzeuma igazgatójának vállalta. Ő nemcsak Balassa János, Balogh Kálmán. Hőgyes Endre és Krepuska Géza sírjához vezette el a társaságot, hanem megmutatta Arany János, Ady Endre, Jókai Mór, Ignotus, Antall József síremlékét is. Csak számunkra kinyitotta Deák Ferenc – egyébként nem látogatható – mauzóleumát is.

A Kegyeleti Múzeum is gazdag látnivalóval várta az érdeklődőket. Láthatók voltak ott gyászöltözetek és temetkezési relikviák, közöttük fehér gyászruhák, halottas és temetkezési kocsik, koporsók (az egyszerűtől a XXI. sz. modern technikáját idéző lombikokkal tarkított, illetve Bacchust ábrázoló, természetesen forgalomban nem lévő, kifejezetten múzeumi bemutatásra szánt alkotások), halotti maszkok, köztük Jászai Mari eredeti és Beethoven halotti maszkjának másolata. Gyönyörű, több évszázados korpuszt, kézzel írott imakönyveket és még sok minden más, az elmúlással és a temetéssel kapcsolatos tárgyat, emléket láthattunk, melyek átfogó képet adtak a különböző korok temetkezési kultúrájáról. Igazi érdekesség volt (külön teremben) egy tibeti temetést ábrázoló fotósorozat.

Jó szervezés, jó vezetés, élmény. Érdemes volt ott lenni.

-oren-

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/13. szám | Előző cikk | Következő cikk