Az idei Honoris Causa címmel kitüntetettek között van Clemens Sorg professzor, akitől először azt kérdeztem, hogyan kezdődött a kapcsolat az innsbrucki és a budapesti orvosegyetem között. Elmondta, hogy ennek kezdete visszanyúlik a 2001 és 2006 közti időre, amikor ő a European Science Foundation European Medical Research Councils szekciójának elnöki tisztjét látta el, ahova Magyarország is tagot delegált Tulassay Tivadar személyében, akit később Tóth Miklós professzor követett e poszton. Sorg professzor elnöksége alatt kiváló alkotó együttműködés alakult ki a magyar résztvevőkkel, akik közreműködése meghatározó volt a szekció elért sikereiben. Sorg professzor hangsúlyozta: a fiatal Innsbrucki Orvosi Egyetem számára rendkivül fontos, hogy a nagymultú és Európa-szerte méltán elismert Semmelweis Egyetemmel kötötték az első nemzetközi megállapodásukat, mivel sokat lehet a budapesti partneregyetemtől tanulni.
2006-ban azután, az akkor két éve önállóvá vált Innsbrucki Orvosi Egyetem, aminek első rektora Clemens Sorg professzor, valamint a Semmelweis Egyetem, és annak rektora, Tulassay Tivadar rektor memorandumban nyilvánította ki az együttműködés szándékát. Ezt követően idén márciusban írta alá a két orvosképző intézmény az együttműködési megállapodásról szóló dokumentumot Innsbruckban. A Semmelweis Egyetem küldöttségének látogatásáról, és a két egyetem kapcsolatáról egész oldalas cikkben számolt be a legnagyobb osztrák tartományi napilap. (Cikket közöltünk idei 5. lapszámunk 9., és 6. lapszámunk 14. oldalán.)
Az öt évre szóló megállapodás lehetőséget biztosít a két egyetem hallgatói, doktori hallgatói, valamint oktatói számára, hogy a partnerintézményben tanulmányokat folytassanak, szakmai gyakorlaton vegyenek részt, illetve oktassanak. A csereprogramok mellett a megállapodás kutatási együttműködést irányoz elő a neonatológia, az immunológia, a mikrobiológia, a molekuláris biológia, valamint a neurológia területén. Egy további kiemelt együttműködési terület a sporttudomány, hiszen az innsbrucki egyetem most hozza létre az ezért felelős tanszéket, amelyet stratégiai fontosságúnak tekint. A márciusi látogatás alkalmával a magyar küldöttség kutató tagjai osztrák szakmai partnereikkel közös tudományos konferenciát tartottak.
Azt is megkérdeztem az Innsbrucki Orvosi Egyetem rektorától, vajon milyen megfontolásból szakadtak le a nagy innsbrucki egyetemről, hiszen nálunk pont ellenkező irányú folyamatok zajlanak. Sorg professzor az önállósodás financiális okait emelte ki. Az oktatáson és a kutatáson kívül az ő egyetemükön is folyik gyógyítás, ami nagyon összetetté teszi az intézmény működését, gazdálkodását, miközben átláthatóságra és flexibilitásra van szükség a költséghatékonysághoz. Annál is inkább, mert ahogy mondta Sorg rektor, bio-medicinális forradalom küszöbén állunk, ami óriási befolyással lesz nemcsak a gyógyításra, hanem az egész társadalomra is. E hatalmas változás kihívásainak leginkább egy önálló orvosképző tudományegyetem tud megfelelni.
Tolnai Kata
|