 |
 |
Halász Béla akadémikus (jobbra) és Kásler Miklós kuratóriumi elnök leleplezi Genersich Antal mellszobrát |
|
Az orvosprofesszorra emlékezve október 12-én az orvostudomány jeles képviselői, orvostörténészek, leszármazottak, rokonok hallgatták Radnai Zoltán főigazgató megnyitóját és előadását a Szent István Kórház Kultúrtermében. Az elnökségben helyet foglalt Halász Béla, az MTA volt alelnöke és Kásler Miklós, a Genersich Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Lapis Károly akadémikus, az alapítvány első elnöke, levélben köszöntötte a megjelenteket. Szende Béla professzor előadásában méltatta Genersich nemzetközi jelentőségét. A Marosvásárhelyen dolgozó Jung János professzor a romániai magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés történetét, Egyed-Zsigmond Imre professzor Genersich kolozsvári munkásságát ismertette. Dömötör László kórboncnok főorvos és Bujdosó László könyvtárigazgató a kórház kórbonctani osztályának működését mutatta be, amelyet a Keserű János boncmester által összeállított kiállítás demonstrált. Az előadók idéztek a Tankó Attila és Péter Mihály (Marosvásárhely, az MTA külső tagja) által szerkesztett Genersich Emlékkönyvből, és újabb kutatási adatokról is beszámoltak.
Az avatóbeszédet Halász Béla akadémikus tartotta. A leszármazottak nevében Heim Pál (dédunoka és egyben az ismert gyermekgyógyász unokája) koszorúzott. Az ünnepségen részt vett a most 92 éves Genersich Margit (Urbán Jenőné), Genersich egyik unokája. A felavatott szobor eredetijét 1912-ben Pásztor János (1881-1945) készítette. A másolat készítője: Gergely Zoltán (1973-) kolozsvári szobrászművész.
Genersich Antal (1842-1918) a magyar orvostudomány kiemelkedő alakja, nemzetközileg is elismert tudósa, oktatója volt. Sebészorvosi, szülészeti és szemorvosi képesítéssel, s tehetős praxissal rendelkezett. Patológiai munkásságán túl magas szintre emelte az igazságügyi orvostan művelését is. 1872-től Kolozsvárott volt kórboncnok professzor, dékán és rektor, majd 1895-től 1912-ig a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem professzora, egy-egy ciklusban dékánja és rektora. Emellett a Szent István Kórházban is dolgozott kórboncnokként 1895-1913 között. A Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagjává választotta. Genersich Antal bár Budapesten halt meg, kérésére Kolozsvárott nyugszik a Házsongrádi temetőben. Orvosként, tudósként és emberként minden korban példakép.
Tamás Anikó
|