Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/10. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 10. szám · 2007. október 8.

Füst nélkül könnyebb!

blank
blank
200710041.jpg

Dobrev Klára és Tulassay Tivadar a sajtótájékoztatón

Elég! címmel indult az a nőknek szóló füstmentes kampány, melyet az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) a Lilly Hungária Kft.-vel közösen szervez, Dobrev Klára személyes védnökségével. A miniszterelnök felesége, mint hajdani dohányos állt a kampányozók közé, nevét, sőt jelenlétét is adva ehhez a rendkívül fontos, ám pártsemleges ügyhöz. A kampánysorozat egyik állomása a Semmelweis Egyetem óvodája volt szeptember 12-én. A dohányzó anyákat legeredményesebben gyermekeiken keresztül lehet elérni és meggyőzni e szokásuk káros hatásairól. Az egyetemi óvoda csöppségei és óvónői garantáltan füstmentesek – mondta el az óvoda vezetője, Daróci Sándorné, aki több hónapos előkészítő munkával, az óvodát kívül-belül kicsinosítva adott helyet e rendezvénynek.

Leghatékonyabb a prevenció

A vendéglátó Tulassay Tivadar rektor nagy tisztességnek nevezte, hogy e rendezvényt befogadhatta az egyetem óvodája. Mint gyermekgyógyász is elkötelezett híve a prevenciónak, amit a terhesség előtt el kell kezdeni, hiszen a civilizációs betegségek már a méhben eldőlnek – hívta fel a figyelmet. A kialakult betegségekért mindössze húsz százalékban tehetők felelőssé genetikai tényezők, a döntően nagyobb százalékot szociális és kulturális okok hordozzák. Prevencióval lényegesen jobb eredményt lehetne elérni, mint gyógyszerekkel, de ennek felismerése még nem általános a lakosság körében. Bibliai történettel, a zsidó nép Egyiptomból való kivonulását követő negyven éves vándorlásával példálózott, mondván: egy generációnak ki kell halnia, hogy a prevenció, és az egészség megőrzésének fontosságát megértő, azt megvalósítani képes új generáció nőjön fel.
blank
200710042.jpg

Mindent tudnak a dohányzás ártalmairól

Mintával nevelünk

A moderátor, Péterfia Éva, az OTH népegészségügyi főosztályvezetője ez után Dobrev Klárának adta át a szót, aki így kezdte: az ember sok ötletet tud adni másnak, hogy mit kellene jobban tennie, bezzeg saját magát rávenni a változtatásra, már nem olyan könnyű. Pedig ebben az esetben magunkat kell rávenni, hogy valamit másképp, jobban tegyünk – mondta Klára asszony. Az egészségünkért nem az egészségügy felelős, hanem mi magunk. Sőt, nem csak sajátunkért, hanem gyermekeink egészségéért is mi vagyunk a felelősek, hiszen ők nem a hallott szóból, a hangoztatott érvekből, hanem a mintából tanulnak. Példát hozott egy, az épületben tiltott dohányzás miatt az iskola előtt füstölő tanárról, aki a kapuban cigarettázva várja a gyerekeket. Pedig a pedagógus is mintát ad a tanítványnak, s bár az iskola tiltja a dohányzást, a negatív példát mégsem tudja ilyen módon véglegesen száműzni.

Az óvodai kor szinte a legmeghatározóbb egy emberéletben. Hat-hétéves korra tulajdonképpen eldől a gyermek sorsa, beleértve egészségi kilátásait is. Saját példából mondja, hogy leszokni a cigarettáról nagyon nehéz, de lehetséges. A felelősség bizony közös: óvodáé, iskoláé, de legfőképpen a szülőké.

Passzív dohányos gyermekek

Molnár Kornélia helyettes országos tisztifőorvos megdöbbentő adattal kezdte hozzászólását: Magyarországon a gyermekek negyven százaléka kényszerül családi körben rendszeresen füstöt belélegezni. A szülői dohányzás nemcsak a környezeti dohányfüst révén veszélyezteti a kicsik egészségét, hanem – amint azt korábban Dobrev Klára kiemelte – viselkedési mintaként is szolgál, és kihat a későbbi szokásokra – hangsúlyozta. Sajnos, az adatok az utóbbi években sem mutatnak javulást, amit alátámaszt az a tény is, hogy kimondottan a nők, és ezen belül az anyák körében növekszik ez a káros szenvedély. Molnár doktornő a többi közt elmondta, hogy az „Elég!”- Nők a dohányfüstmentes életért program kiemelten foglalkozik a dohányzás és az anyaság, valamint a kiskorúak egészségének védelmével.

A tapasztalatok szerint a dohányzó anyákat legeredményesebben gyermekeiken keresztül lehet elérni és meggyőzni a dohányzás káros hatásairól. Ezért került a programba a Semmelweis Egyetem óvodája is. Itt játékos felvilágosító foglalkozások keretében az óvodapedagógusok olyan információkat, ismereteket adnak át a gyermekeknek, amelyek segítik a dohányzást helytelenítő attitűd kialakulását. Meghirdetettek egy, az óvodáknak szóló rajzpályázatot is. A legtöbb rajzot benyújtó első három óvodát díjazzák. A részletes pályázati kiírást is a www.elegprogram.hu oldalán találják.

Füstmentes osztályok és felnőttek

Ezzel egy időben az Elég! program keretében az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat az Egészségügyi Minisztérium támogatásával meghirdeti a „Füstmentes osztályok” programot is, ahol az iskolás gyerekeknek lesznek a tanév során hat hónapon keresztül olyan események, feladatok, melyek a dohányfüst-mentes élet választását segítik.

A program gondolt a felnőttekre is, és a leszokni vágyóknak meghirdette a „Hagyd abba és nyersz” nyereményjátékot. A játékban résztvevő dohányosok vállalják, hogy öt hétig, a Szív Világnapjától, szeptember 26-tól október 31-ig nem gyújtanak rá. A lényeg, hogy mindenki nyertes lesz, aki részt vesz a játékban és sikerül teljesíteni vállalását.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal felhívja a munkáltatók figyelmét, hogy vizsgálják meg a dohányzásra kijelölt helyek megfelelnek-e a nemdohányzók védelméről szóló törvényben foglaltaknak, mert novemberben rendszeres és összehangolt ellenőrzéseket terveznek az ország egész területén, melynek keretében ellenőrzik a jogszabály betartását.

Miközben mindezek elhangzottak a sajtótájékoztatón, az egyetemi óvodában foglalkozások zajlottak több helyszínen, ahol óvodásaink a dohányzás témakört beszélték meg játékos keretek között. A sajtótájékoztató résztvevői természetesen bepillantást kaptak e programokba, sőt még egy kerámia medállal is megajándékoztak minket a csöppségek. Későbbi lapszámunkban írunk még az egyetemi óvodáról.

Tolnai Kata

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/10. szám | Előző cikk | Következő cikk