Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/7. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 7. szám · 2007. június 4.

A hazai védőnőképzés története

blank

EZ AZ ÍRÁS CSAK WEBEN OLVASHATÓ!

blank
blank
blank
blank
200707251.jpg

Bárczy István

200707252.jpg

Gróf Lónyai Elemérné Stefánia hercegasszony

200707253.jpg

Zöldkeresztes védőnő egyenruhában

200707254.jpg

Dr. Frank Kálmán gyermekgyógyász

200707255.jpg

Dr. László János szülész-nőgyógyász

Kilenc évtizeddel ezelőtt az Országos Stefánia Szövetség megalakulásával kezdődött el a védőnőképzés hazánkban. Öt korszakra tagolható történetét tekintjük át írásunkban.

I. Az Országos Stefánia Szövetség képzése (1915-1940)

Az 1915.június 13-án ünnepélyes keretek között megalakult szövetség célul tőzte ki a csecsemőhalandóság csökkentését, a születésszám növelését, a tudatlanság és a babona elleni küzdelmet. Kezdeményezői voltak: dr. Bárczy István, Budapest polgármestere, dr. Madzsar József, a szövetség programtervezetének szerkesztője, valamint a névadó, egyben védnök, gróf Lónyai Elemérné Stefánia hercegasszony. A védőnőképzés 1915 novemberében indult kéthetes tanfolyamként. Az 1916 végén megjelenő elsőhivatalos Szabályzat tartalmazta a képzési előírásokat, az oktatási időt 6 hétben határozta meg, a tanítás költségeit az állam finanszírozta. Rövidesen már Szegeden, Temesváron, Nagyváradon, Kolozsvárott, Szombathelyen és Debrecenben is indítottak tanfolyamokat.

A budapesti védőnőképző iskola a Vas utca 8-ban (ma Fővárosi Pedagógiai Intézet) volt. 1917-ben jelent meg az első tankönyv (Anya éscsecsemővédők vezérfonala), 1918-tól a jövendő védőnők 3, 1920-tól 6 hónapig, majd 1 évig (internátusi elhelyezéssel) tanultak. 1925-től már csak a fővárosban szerezhettek anya és csecsemő védőnői bizonyítványt, de már két év alatt, a hallgatók – 1921-1940-ig 858-an végeztek.

II. Az Országos Közegészségügyi Intézet képzése (1927-1944)

Az 1927-től működő intézet rövidesen a hazai higiéné elméleti és gyakorlati bázisa lett. Első igazgatója, dr. Johan Béla orvos, egészségügyi szervező külföldön tanulmányozta a falusi egészségvédelmi munka rendszerét és szorgalmazta annak hazai kiépítését. A szervezetet Zöld Keresztnek nevezte el. A rendszerben dolgozó orvosok segítőtársai a „zöldkeresztes egészségügyi védőnők” voltak. Részt vettek: az anya és csecsemővédelemben, az iskoláskorú gyermekek gondozásában, a nemi betegségek és tbc elleni küzdelemben, a szegénybetegek otthoni ápolásának megszervezésében és a szociális gondozásban. Képzésük 1927-benaDebreceni Egyetem keretében működő Ápoló és Védőnőképző Intézetben kezdődött Rockefeller alapítványi segítséggel. A budapesti képzés 1930-ban indultaMagyar Királyi Állami Ápolónő és Védőnőképző Intézetben (az OKI–val szomszédos telken, a Gyáli úton újonnan felépített épületben). A következő három évben Szegeden, Kassán és Kolozsváron is létesültek iskolák, mindegyiknél azonos volt a felvételi követelmény (érettségi/tanítónői oklevél), a képzési idő (2 és fél, később 2 év), a tantárgyak, illetve az elméleti és gyakorlati órák száma, valamint a szerezhető oklevél, az egészségügyi védőnő és ápolónőképesítés.

III. Budapesti védőnőképzése (1942-1953)

A főváros 1942-ben rendelkezett az egészségügyi és szociális védőnők képzéséről. A továbbra is a Vas utcában lévő iskola képzési idejét 3 évben határozták meg, a tantárgyak körét az egészségvédelem, a szociálpolitika és a szociális gondozás ismeretével bővítették, az elméleti és gyakorlati oktatás megegyezett a zöldkeresztes védőnők képzésével.

IV. Állami Védőnőképző Iskolák (l945-1975)

1945-ben Budapesten, 1947-ben Szegedenújraindult a védőnőképzés az Állami Védőnőképző Iskolákban, kétéves képzési idővel, azonos tantervekkel. Irányításukat 1951-től az Egészségügyi Minisztérium vette át. A következő évben a budapesti iskola a Gyáli útról azIstenhegyi út 32.számaláköltözött. 1954-től a kettős végzettség (ápolónő-védőnő) megszüntetésével egészségügyi védőnői oklevelet kaptak a hallgatók, akik érettségivel és csak 18-30 korig jelentkezhettek a továbbra is kétéves, ingyenes képzésre.

1972-1975–ig az egészségügyi szakközépiskolákban érettségizettek 10 hónapos oktatásban részesültek, de a képesítő vizsgán a két évre előírt követelményeknek kellett megfelelniük.

V. Főiskolai rendszerű védőnőképzés

A Minisztertanács 1973-as határozatával az 1975/1976-os tanévtől indulhatott az egészségügyi főiskolai képzés. A Főiskolai Kar Védőnő Szak első vezetői a budapesti és a szegedi kihelyezett tagozaton: dr. Frank Kálmán gyermekgyógyász, dr. László János szülész-nőgyógyász professzorok, valamint dr. Szél Éva főiskolai tanár, gyermekgyógyász (1989-tól Szegeden főigazgató) volt.

1978-1989-ig kiegészítő szakon főiskolai végzettséget szerezhettek a középfokú védőnői képesítésűek. A főiskolai rendszerű képzésben a tanulmányi idő 18 esztendőn át 3 éves volt, a tantervet csak keveset korrigálták. Az 1993/1994-es tanévtől a főiskola nappali tagozatán 4 éves oktatást vezettek be.A tantervben 1555 elméleti és 3040 gyakorlati órát írtak elő, az oktatás több új, korszerű ismereteket nyújtó tantárggyal, gyakorlattal (családszociológia, -pedagógia, gerontológia, családgondozás-krízisprevenció, mentálhigiéné, interkulturális kommunikáció, stb.) gyarapodott. Ma már Szegeden, Nyíregyházán, Miskolcon, Kaposvárott, Szombathelyen és Pécsett is van főiskolai, az utóbbi helyen az elmúlt tanévtől egyetemi szintű védőnőképzés.

A jövő: a bolognai program, a 2006/2007-es tanévtől bevezetett kétszintű képzés a védőnőhallgatóknak is lehetővé teszi a főiskolai képzésre épülő egyetemi végzettség, majd a PhD fokozat megszerzését.

Összegzés

A rendszeres védőnőképzés számtalan társadalmi-gazdasági-politikai változást élt át. De a „védőnőség” túlélte ezt, művelői bármilyen szervezeti formában is tevékenykedtek, mindig a rászorulókért dolgoztak. S teszik ezt ma is, nemcsak az „egyént”, hanem az egész családot gondozzák, munkájukkal segítve az egészséges életmódra nevelést, az egészségfejlesztés képességének elsajátítását.

Kahlichné dr. Simon Márta
főiskolai tanár

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/7. szám | Előző cikk | Következő cikk

3