Remekül összeállított időszakos kabinet kiállítással ünnepelte meg Egészségtudományi Karunk az Ápolónők Nemzetközi Napját, május 12-ét. Ez a dátum Florence Nightigale-nek, az 1853-56 között dúló krími háború hősének, a világi ápolóképzés megteremtőjének születésnapja. Ő volt az a nagyszerű asszony, aki – ha kellett éjjel is, lámpafény mellett – felkutatta a harctéren a sebesült katonákat, hogy azok orvosi kezelést és megfelelő ellátást kaphassanak. Nagyon sokan köszönhették Neki az életüket, nem csoda hát, hogy életében igen nagy megbecsülésnek, tiszteletnek örvendett.
A kiállítást dr. Vingender István docens, oktatási főigazgató-helyettes nyitotta meg. Fontos dolognak minősítette a kar életében ezt az eseményt, idézvén a régi mondást: „aki a múltját nem becsüli, a jelent nem érdemli, jövője pedig nincsen.” Dr. Kalichné dr. Simon Márta főiskolai tanár (akinek oroszlánrésze volt a kiállítás létrejöttében) az ápolásról mint ősidős foglalkozásról beszélt, hangsúlyozva, hogy amit itt látni lehet, az csupán egy szelete ennek a hivatásnak.
Mit láttunk? Két tárlóban a XIX. és a XX. században az ápolónők által a betegellátás során használt különféle műszereket, eszközöket, olyanokat, amelyek napjainkban már szakmai műemléknek számítanak. (Itt szeretnénk méltatni a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kedves segítségét.) Három tabló az ápolással, az ápolókkal foglalkozik. Az egyik Florence Nightigale életútját mutatja be, a második Kossuth Zsuzsáról (Kossuth Lajos legfiatalabb húgáról) az 1848/49-es szabadságharc honvédseregének főápolónőjéről szól. (Napjainkban is több egészségügyi intézmény viseli a nevét, s a Magyar Ápolási Egyesület is róla nevezte el rangos „Emlékdíjá”-t.) A harmadik tablót az ápolóképzésnek szentelték a szervezők. Jól követhetően látható rajta a képzés színvonalának és rangjának emelkedése évről-évre: a szakiskolától a szakközépiskolán keresztül az érettségi utáni OKJ képzésig, majd az 1989-ben megindult főiskolai képzésig, végül pedig az egyetemünkhöz karként tartozás története.
Méltán illik a tabló mellé dr. Szél Évának (1931-2004) a főiskolai védőnőképzés megalapítójának bronz reliefje, valamint a Márta-nővérek – az egyik világi ápolónői szervezet – szép. fityulás öltözékét viselő kirakatbaba, mely az ápolónői munka komolyságát, nagyszerűségét és magas színvonalát hivatott demonstrálni.
-oren-
|