Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/7. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 7. szám · 2007. június 4.

Hatvanból tíz év egy klinika élén

blank
blank
20070709.jpg

Marberger és Romics professzor

Ünnepi tudományos ülés keretében, „Az urológia aktuális kérdései” címmel tisztelgett a szakma, az egyetem vezetősége, az orvostársadalom számos kiválósága Romics Imre professzornak azon alkalomból, hogy a napokban tölti be 60. életévét, egyben 10 éve, 1997 óta áll a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának élén.

Az ünnepi köszöntőt Hamvas Antal, a klinika docense tartotta, felelevenítve az életút fontosabb állomásait, a tanszékvezetés során a klinika megújításában, a kollektíva kialakításában, a nemzetközi kapcsolatok kibővítésében, a tudományos munkában elért eredményeket, de döntően aláhúzva azokat az emberi kvalitásokat – úgymint a szent hivatás alázattal való gyakorlását, a beteg érdekeinek elsődlegességét –, melyek meghatározzák Romics Imre professzor empatikus attitűdjét. Külföldi távolléte folytán levélben köszöntötte az ünnepeltet Répássy Dénes professzor, az Urológiai Kollégium elnöke, aki őt a híres elődök: Illés-Babics-Balogh professzorok munkásságának méltó folytatójának nevezte.

Robot-műtétek

Az ünnepi ülés keretében elsőként M. Marberger, a bécsi urológiai klinika igazgatója (egyetemünk díszdoktora) beszélt: Are small renal tumors harmless? címmel. A modern technikák hihetetlen változást hoztak a vesedaganatok sebészi megoldásában. Az ultrahang, a CT-diagnosztika lehetővé teszi a 3 centiméternél kisebb vesedaganat felismerését is. Fontos megállapítás a tumorátmérő és annak volumenének összefüggése. Új megoldás a biopsziát követő perkután krioabláció, vagy gyűjtőfogalomként meghatározva, az energy based ablation. Izgalmas volt T. de Reike professzor (Amsterdam) előadása a nem invazív hólyagrák diagnózisáról és kezeléséről. Az amerikai statisztikák alapján ma a hólyagdaganatok prevalenciája magasabb, mint a tüdőé. A korai felismeréshez gondos vizeletvizsgálat, citológia, cisztoszkópia, CT szükséges. A kezelés: intravezikális kemo-, illetve immunterápia (BCG installáció).

Haas P. Gábor, a Syracrusa Egyetem professzora (egyetemünk Honoris Causa doktora) robotsebészeti tapasztalatairól számolt be. Az eljárás a sebészetben először 1999-ben jelent meg, és ma az USA-ban rendkívül elterjedt, főleg az urológiai-, a nőgyógyászati- és a hasi sebészetben. A robot-operáció mindig a sebész kontrolja mellett történik, és a program lépései a helyzetnek megfelelően bármikor módosíthatók (da Vinci rendszer). A robot-műtét mind a betegnek, mind az orvosnak jelentős előnyt jelent. A műtétek időtartama jóval rövidebb, kímélőbb, így a gyógyulási idő is lerövidül, a költségvonzatok is jelentősen kedvezőbbek. Élmény volt a hallgatóságnak egy prosztatektómia robot-műtétének videón való végigkövetése.

Kulturális múlt

Utolsó programpontként a Marosvásárhelyi Egyetem Urológiai Klinikájának docense, Márta Orsolya adott képet a magyar nyelvű orvosképzésről Erdélyben. A mai önálló magyar Bólyai Tudományegyetem gyökerei Marosvásárhelyre nyúlnak vissza, ahol 1945-ben 300 hallgatóval, 19 tanszékkel és 10 anyaországi magyar professzorral (néhány név: Miskolczy, Környei, Haranghy, Krompecher, Putnoki, Ludány professzorok) megindult a magyar nyelvű orvosképzés. Sajnálatosan 1959-től kezdődően az egyetem az elrománosodás áldozatává vált, és jelenleg mind a tanári karnak, mind a diákságnak csak kisebb része magyar anyanyelvű. Az 1945 óta diplomát nyert tízezer orvos 36,6%-a hagyta el az országot, közülük 1850 került Magyarországra. Végezetül egy neves személyiség megemlítésével nem maradhatunk adósok: Kótay Pál professzor 20 éven át (1957-77) vezette a marosvásárhelyi urológiai klinikát, és munkásságával jelentős nemzetközi elismerést szerzett az egyetemnek.

A kettős évforduló alkalmából a szerkesztőség nevében is szívből gratulálok Romics Imre professzornak.

Dr. Donáth Tibor

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/7. szám | Előző cikk | Következő cikk