Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 6. szám · 2007. május 18.

Átkarolt múlt

Szoboravatási ünnepség Kolozsváron

blank
blank
200706121.jpg

A felavatott szobor

Dr. Genersich Antal tudós professzor alkotó szellemének mellszobor állít emléket immár Kolozsváron is. Ünnepélyes avatására az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) székházában került sor április 13-án, a Dr. Genersich Antal Alapítvány és az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya támogatásával.

A magyar tudományos örökség megőrzésére 1859-ben alapított, és az MTA erdélyi megfelelőjeként 1990-től újra működő EME székháza adott otthont a szoboravatásnak Genersich professzor szeretett városában, kincses Kolozsváron. Az ünnepségre a tudományos szakkönyvtár melletti szellemi panteonban került sor. A szobrot védett környezetben, Kós Károly és Mátyás király szobra mellé helyezték el.

A visszafogott, bensőséges hangvételű megemlékezést az EME nevében dr. Sipos Gábor alelnök, főlevéltáros nyitotta meg, majd dr. Egyed-Zsigmond Imre, a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerésztudományi Egyetem (MOGYE) Patológiai Intézetének egyetemi tanára tartott laudációt, röviden ismertetve Genersich Antal életének főbb állomásait. A tudós professzor az 1872-ben megalakult Kolozsvári Egyetemen Kórbonctani Intézetet alapított. 1891-ben a szepesszombati nemesi címet kapta, 1902-ben az MTA rendes tagja lett. 1895-től már a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem Kórbonctani Tanszékének vezetőjévé nevezték ki, ahol 1896-tól kórszövettani gyakorlatokat vezetett be. A budapesti egyetem orvosi kara 1900-ban dékánná, az 1910/11-es tanévben pedig az intézmény rektorává választotta. Az orvostudomány több területén is kiemelkedőt alkotott, így a patológián kívül sebészdoktori, szülészi és szemsebészeti oklevelet szerzett, és magas szinten művelte az igazságügyi orvostant is.
blank
200706122.jpg

Genersich síremléke a Házsongárdi temetőben

Tanszéki utód

Genersich professzor mellszobrát, az EME OGYSZ ez évi tudományos ülésének keretében, a Semmelweis Egyetemről dr. Kopper László MTA doktor és a Magyar Köztársaság Kolozsvári Főkonzulátusa nevében dr. Szentpétery István konzul leplezte le. Az alkotás eredetije Pásztor János munkája, kinek legismertebb műve a Parlament előtt álló Rákóczi lovas szobor. A Genersich-szobor másolatát Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész készítette. A leszármazottakat dr. Tankó Attila c. egyetemi tanár képviselte, és a legfiatalabb Genersich-ükunoka, Tankó Zita helyezte el a megemlékezés koszorúját. Az eseményre mind az anyaországi, mind az erdélyi magyar nyelvű orvoslás és hagyományápolás fellegváraiból érkeztek a professzor tisztelői. Képviseltette magát a szegedi Szent-Györgyi Albert Egyetem, a Debreceni Egyetem, a MOGYE Patológiai Intézete és természetesen jelen volt az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya, a Magyar Patológusok Társasága, valamint a határokon átívelő magyar orvosi és szakdolgozói érdekeket érvényesítő Magyar Egészségügyi Társaság (MET).

Kopper László egyetemi tanár az 1991-ben alakult Genersich Alapítvány kuratóriumi elnöke az ünnepségen kifejtette: az alapítvány egyik célja segíteni a határon túli magyar orvosokkal való együttműködést. A kuratórium minden évben Genersich-díjat adományoz a Kárpát-medencében működő orvosoknak: egy akadémikusnak, egy kimagasló életművel rendelkező patológusnak és a TDK munkában kiemelkedő orvostanhallgatónak. Ugyanakkor Kopper professzor egyetemünk I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének igazgatójaként Genersich tanszéki utódja. Az intézet – melynek jelenlegi épületében volt a neves előd a harmadik tanszékvezető – az Arányi és a Genersich Alapítvánnyal karöltve ma is működő kapcsolatot tart fenn a tanár- és diákcsere programok révén a Jung János professzor által vezetett MOGYE Patológiai Intézetével, amely a II. világháborút követően Kolozsvárról Marosvásárhelyre telepített Patológiai Tanszék jogutódja. A szellemi összetartozásra a Jung professzor tanszékén látható míves Genersich-dombormű hívja fel a figyelmet.

Személyes szálakkal

Dr. Süveges Ildikó, a Szemészeti Klinika egyetemi tanára mind szakmai, mind személyes szálakkal kapcsolódik Genersich professzor emlékéhez. Dr. Tankó Béla biokémikus professzor (akinek felesége Genersich-unoka) debreceni tanítványaként Genersich Antal szemsebészeti kiválóságára hívta fel a figyelmet: akkor szerzett ilyen oklevelet az 1860-as években, amikor ez 100 év alatt mindössze 20 orvosnak sikerült. Süveges professzor asszony a MET alapító tagjaként dr. Mikola Istvánnal, e társaság elnökével együtt helyezte el a megemlékezés virágait.

A szoboravatás utáni patológus szekcióülésen egyetemünkről prof. dr. Szende Béla tartott előadást: Dr. Genersich Antal az orvos, a kórboncnok (1842-1918) címmel, méltatva az Arányi Lajos-tanítvány szakmai sikereit és úttörő felfedezéseit. Az ünnepi koszorúkat Kopper professzor és Gergélyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány igazgatója, valamint a leszármazottak helyezték el a Házsongárdi temetőben, Genersich sírjánál.

Fotó, szöveg: Kiss Hajnal
blank

TDK Marosvásárhelyen

Immár XIV. alkalommal rendezte meg Tudományos Diákköri Konferenciáját a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerésztudományi Egyetem március 29 – április 1-ig. A Semmelweis Egyetemről a következő hallgatók tartottak előadást: Babos Örs Levente (VI. évf.), Barnucz Enikő (V. évf.), Deák Zsuzsanna (VI. évf.), Farnady Ágnes (IV. évf.), Gyuris Anita (VI. évf.), Huszák László (III. évf.), Ijjas Lőrinc (VI. évf.), Károlyi Mihály (IV. évf.), Kárpáthi István Keve (III. évf.), Oláh Orsolya (V. évf.), Orosz Ágnes (V. évf.), Papp László (VI. évf.), Prigya Orsolya (VI. évf.), Sapszon Zsófia (VI. évf.), Sassi Ágnes (VI. évf.), Seres-Sturm Lajos (IV. évf.), Somorácz Áron (VI. évf.), Szakács Noémi (V. évf.), Szelényi Zsuzsanna (V. évf.), Virágh Éva (V. évf.) és Vleskó Tibor (V. évf.).

tk-

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/6. szám | Előző cikk | Következő cikk