Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 6. szám · 2007. május 18.

Megújulóban az egyetemi központi honlap

blank
blank
200706051.jpg

Eke András

A vezetői értekezleten pozitívan fogadták az egyetem készülő új központi honlapját. A funkcionalitásra hangsúlyt helyező és tartalomorientált internetes megjelenés egyelőre a régi egyetemi weboldalon keresztül, link segítségével érhető el várhatóan június végéig, akkortól a két honlap helyet cserél egymással. Változik az egyetem domain-neve is. A hónapok óta tartó fejlesztőmunka kulisszatitkaiba a portál megújításával megbízott projekt koordinátor, dr. Eke András egyetemi docens avatja be olvasóinkat.

– Manapság már olyan világban élünk, amikor a cégek, intézmények megítélésénél egyre hangsúlyosabban számít az internetes megjelenés tartalmi, technikai és esztétikai színvonala. Kivált fontos ez egy olyan nagy múltú, tekintélyes egyetem esetében, mint a miénk, amelyről éppen hármas feladatából adódóan sokan, sokféle indíttatásból szeretnének tájékozódni, vele kapcsolatba kerülni – kezdi a weblap-bemutatást Eke docens. – Az internetes megjelenés egyrészt meghatározó PR-értéket képvisel, másrészt reprezentálja azt az értéket is, amiben a szakmai standardokat be lehet mutatni. Tehát megnyitja a csatornát, amely felkelti az érdeklődést a szemlélőben, információt szolgáltat, és netán ellenőrzést is lehetővé tesz. Ezáltal kialakul egy nagyon konkrét, szakmai respektusra épülő kapcsolat, aminek kiváló eszköze a portál.

– Melyek voltak a projekt fő célkitűzései?

– Erre először kulcsszavakban válaszolnék: lépéstartás az informatika fejlődésével; karakteres arculat kimunkálása; on-line elérésű, széles körű tartalomszolgáltatás; sokoldalú tartalomkutatási lehetőség; átlátható, következetes struktúra kialakítása; s végül a használhatóság és fenntarthatóság szempontjainak érvényesítése. Ezek a célkitűzések – melyeket a fejlesztés eredményeként sikerült elérnünk – egyben jelzik, hogy az új portál miben hoz újat egyetemen belüli és kívüli látogatók számára.

– A tömör összefoglaló után részletezné a főbb szempontokat? Mire figyeltek leginkább?

– A célunk az volt, hogy diszkrét, ugyanakkor karakteres, vizuálisan könnyen megjegyezhető portált alakítsuk ki, amely megfelelő esztétikai színvonalon illeszkedik az egyetem arculati kézikönyvéhez. Nagyon fontosnak tartottuk, hogy egyetemünk emblémája korrektül, hangsúlyosan jelenjen meg a fejlécen. Az érdeklődés vizuális felkeltésére egy kis inzertben minden kattintásnál egy-egy épületünk, egy-egy egyetemi életkép jelenik meg. Nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy mivel központi honlapról, illetve portálról van szó, annak tetemes tartalommennyiségét ne a letölthető fájlokra mutató hiperlinkek listájában, hanem on-line módon jelenítsük meg. Ez a jelenleginél tágasabb hordozófelületet igényelt. A képernyőt ki kellett használnunk, de úgy, hogy az ne váljék túlzsúfolttá. Az ennek megfelelő alapbeállításról kiindulva a betűnagyságot és a megjelenítő felület méretét igény szerint állíthatóvá tettük. A tartalomszolgáltatás területén a legfőbb szempontunk az volt, hogy a jelentősen megnövekedett on-line elérésű információtömeg semmiképpen ne egymásra halmozottan, nehezen elérhetően vagy esetleg tévedést invitálva jelenjen meg. Ezt két módon lehetett elkerülni: egyrészt egy letisztult és következetesen végigvitt struktúra kialakításával, másrészt a tartalomkutatás több szinten és módon történő biztosításával.
blank
200706052.jpg

Személyes jelleg

– A kívülálló elsőként az egyetem fejlécét látja, amely alatt – minden oldalnál állandó elemként – keresztben téglavörös csík fut, ahonnan lenyithatók a fő menüpontok.

– Ez színvilágában a címer pirosára rímel, a rajta lévő fehér felület pedig a címer fehér keresztjét idézi. Tehát rögtön vonzza a szemet, de ennek így is kell lennie, hiszen ott vannak a leglényegesebb tartalmak. Értelemszerűen ez a menüsor soha nem tűnhet el a képernyőről. A bal oldalon megjelenő menüben különböző tematikus csoportosításban adunk közre anyagokat, míg a jobb oldalon, illetve a monitor szélén futó elemekben főként informatikai szolgáltatást nyújtunk, például honlaptérkép, email-könyv, eseménynaptár formájában. A balra található „Kereső on-line” segítségével teljes interakcióban végezheti a kutatást a honlapra látogató. A megjelenő találatok mentesek a zavaró technikai kódoktól, így csak hasznos információt tartalmaznak. Emellett választható a „Részletes keresés” program is a képernyő másik oldalán. Mindkét program a portál teljes tartalmát „látja”. Kutatni azonban a portál szűkebb területein is lehet, ami fókuszálttá teszi a keresgélést és megkönnyíti a célzott navigálást. Ennek jó példája a „Tanévköny on-line” szekció, mely a téglavöröses színű menüsor „Tanévkönyv” elemére kattintva érhető el. Itt adtuk közre egyetemünk talán legfontosabb, mintegy 400 oldalas kiadványát. A könyvnyi terjedelmű dokumentumban most digitálisan lapozhatunk: ha például a szekció szűrőablakába a „klinikai kí” kifejezést írjuk, akkor a Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézet oldala nyílik meg. Az „intézet” vagy „klinika” kulcsszavakra az összes intézetről vagy klinikáról szóló szövegek tartalomjegyzékéhez jutunk. Ezt a hatékony navigálási technikát a portál más szekciói is alkalmazzák.

– Minden intézeti, klinikai vagy egyéb egység oldalának kinyitásakor feltűnik az adott egység vezetőjének arcképe is. Ugyancsak a koncepció része ez is?

– Igen, személyesebbé akartuk tenni az internetes megjelenést. Ezért kerültek fel a vezető tisztségviselők – elsőként rektor úr, majd a rektorhelyettesek, dékánok, főigazgatók stb. – fényképei. Mellettük pedig a kulcsfontosságú információk az életpályájukról, az egyetemhez való kötődésükről. Úgy vélem, igen lényeges, hogy az első ember ilyen módon is jelenjék meg, s mutassa be önmagát és az általa vezetett egység tevékenységét – ez a személyes jelleg az információkkal alátámasztott hitelességet csak növelheti.

Technikai segítség

– Az interneten megjelenő szervezeti egységek továbbra is maguk töltik fel oldalaikat?

– A portál naprakész anyagokkal történő frissítése, azaz a folyamatos és színvonalas tartalomszolgáltatás az egységek feladata. Ezeknek az anyagoknak a beépítését – mely nem csak az oldalak feltöltéséből, hanem azok arculatba illeszkedő szerkesztéséből is áll – a portál működtetésével, adminisztrálásával együtt az egyetem biztosítja. Az egységek feladata tehát „csupán” a tartalomszolgáltatás. Mi most elindítottuk ezt a folyamatot: a tanévkönyvben megtalálható vagy más forrásból elérhető anyagokból feltöltöttük a portált. Hamarosan ezeket az intézeti, klinikai és egyéb tartalmakat az adott egység kezelésébe adjuk, amivel azok tartalomgazdává válnak. Ez lehetőséggel, de egyben felelősséggel is jár. Minden egység vezetője a feltöltött anyagból kiindulva maga dönti el, hogy mit kíván a saját portájáról megjelentetni, milyen információkat közölne a nagyvilággal. A tartalmak feltöltését, a portál által nyújtott eszközökkel, a helyi web-kapcsolattartók végzik, akikkel már együttműködünk: animációs anyagokkal ismertettük velük a tartalomszerkesztés technikáját is. Lesznek olyan egységek, melyeknek bizonyos körben maguknak kell szerkeszteniük anyagaikat, másoknak ez fakultatív lehetőség, többségük viszont csak feltölti a tartalmat, de annak szerkesztését és megjelenítését (publikálás) a portál adminisztrátorai végzik majd.

– Van-e lehetősége egy-egy egységnek saját honlap kialakítására, illetve arra, hogy a már létező honlapját a portálon elérhetővé tegye?

– Természetesen van. Egyetemünkön jelenleg is több saját honlap üzemel a portáltól függetlenül, tehát aldomain vagy saját domain alatt. Ezek általában az adott egység sajátos szempontjainak megfelelően szerkesztett és részletesen kimunkált anyagokat tartalmaznak. Így helyük valóban a saját és nem a központi honlapon van. Az ezekre mutató hiperlink azonban jól látható módon az egység portálon belüli bemutatkozó oldalára kerül, mely az oktatás és gyógyítás szekciókban jelenik meg. Természetesen hosszú távon kívánatos lenne, hogy bizonyos mértékű arculati, szerkezeti és technikai harmonizálás révén, az említett, aldomain-ben létrehozott honlapok igazodjanak az egyetemi portálhoz. Fokról-fokra haladva ez egyike lesz a soron következő feladatoknak.

– Visszatérve a portálra, mi történik akkor, ha témaidegen, szerkesztetlen szöveg vagy például vizualitásában nagyon kirívó, akár bántó kép kerül fel valamelyik egység bemutatkozó lapjára?

– Az ezzel kapcsolatos teendőkről, annak szabályozásáról az egyetem vezetőinek kell dönteniük. Dr. Kollai Márk rektorhelyettes úrnak – aki a portálprojekt egyetemi vezetőjeként annak koordinálásával megbízott engem – javasoltam, hogy az egyetemi portál mindenképpen folyamatosan ellenőrzött legyen, technikailag és egyéb – az egyetem számára lényeges szempontból – állandó felügyelet alatt álljon. Ily módon, ha a kérdésben említett esetek előfordulnának, akkor az érintett oldal tartalomgazdája visszajelzést és a portál adminisztrátoraitól partneri technikai segítséget kapna.

„Szemeszterkész” adatbázis

– Az eddig megszokott telefonkönyv mellett új elemként jelenik meg az egyetemi email-könyv. Mi ennek a funkciója?

– A telefon és email-könyvben név, telefon- és faxszám, valamint email cím megadásával mintegy 4500 egyetemünkön dolgozó személy közül választhatjuk ki azt, akivel kapcsolatba szeretnénk lépni. Ennek két módja van: vagy a megjelenő nyilvános telefonszámot használva, vagy pedig az „Üzenet küldése” linkre kattintva. Ekkor egy űrlap kitöltésével elektronikus üzenetet küldhetünk úgy, hogy a folyamat során az email cím mindvégig fedett marad. Bízom benne, hogy a látogatók körében ez az új elektronikus kommunikációs lehetőség népszerűvé válik majd.

– Mennyire pontos a telefon és email-könyvet működtető adatbázis? Kinél korrigálhatók a nem megfelelő adatok?

– Az adatbázist évekkel korábban, még a régi honlap kialakításakor töltötték fel, így ellenőrzésre, aktualizálásra szorul. Ennek eredményeként ha nem is naprakész – ilyen sok embernél ez majdhogynem lehetetlenség –, de legalább „szemeszterkész” lesz, azaz szemeszterenként frissíthetnénk. Célszerűnek tűnik ezt a feladatot a személyzeti folyamatok adminisztrációjába beépíteni. A korrekció, illetve az új adatok felvétele így hivatalossá és egyben ellenőrzötté válna. Tehát ez egyrészt technikai, másrészt szabályozási kérdés, melyben hamarosan döntés várható.

Elavulás ellen

– Az új honlap korszerű technológiájának használatához szükséges-e a felhasználói hardver vagy szoftver frissítése?

– Viszonylagosan korszerű számítógépi hardverrel, tipikusan Windows XP SP2 operációs rendszerrel és Internet Explorer 6 és 7 (IE6, IE7) vagy Firefox (FF) ingyenes böngészőkkel az új honlap minden funkciója elérhető. Mivel a számítástechnika területén a technológiai (hardver és szoftver) amortizáció üteme igen gyors, ezért a projekt megvalósítása során előre tekintettünk, hogy elkerüljük a fejlődés által már meghaladott technológiák konzerválását. Ezt kívánta az előttünk álló feladat korszerű megoldása iránti igény is. Nemzetközi viszonylatban egyébként az IE6 böngészőt havonta 3%-kal kevesebb, az IE7-t ugyanennyivel több felhasználó választja, a FF pedig az IE mellett a második helyezett.

– A Semmelweis Napot már az új egyetemi honlappal köszönthetjük?

– Egyelőre párhuzamosan, egymással interakcióban fut a régi és az új honlap. A tanév végére azután háttérbe szorul a régi, s előtérbe kerül az új portál.

Tolnai Kata – Tóth Andrea

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/6. szám | Előző cikk | Következő cikk