Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/4. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 4. szám · 2007. április 10.

Pszichonefrológia Munkacsoport – a sikeres csapat

blank
blank
20070407.jpg

A csapat

A vesebetegek ellátása igen magas szakmai felkészültséget és technikai felszereltséget igényel, melyek mellett sokszor nem jut elég idő, energia a betegek gondjainak, lelki problémáinak megismerésére, s ilyen irányú gondozására. Aki találkozott már krónikus vesebeteggel, láthatta, hogy mindennapi életük mennyire eltér a számunkra természetestől. Gyakran teljesen váratlanul éri őket a hír, hogy életük végéig vesepótló kezelésre szorulnak. Ehhez kell igazítani időbeosztásukat, és számos életmódbeli megszorítást írnak elő számukra.

De mi is az a pszichonefrológia? Dr. Novák Márta pszichiáter és dr. Mucsi István belgyógyász, nefrológus egyetemi adjunktusok kezdeményezésére indult útjára csaknem tíz éve a Pszichonefrológia Munkacsoport, amely krónikus vesebetegek alvás- és hangulatzavarait, valamint életminőségét vizsgálja. Arra keresnek választ, hogy változik-e a dializáltak körében igen gyakori alvászavarok előfordulása, csökkennek-e a depressziós tünetek a transzplantációt követően, továbbá, hogy javul-e a betegek életminősége az új modalitású vesepótló kezeléssel. Jelenleg párhuzamosan több, nagy betegszámú kérdőíves vizsgálatuk zajlik, a közeljövőben eszközös alvásvizsgálatokat, intervenciós tanulmányokat (depresszió, alvászavarok) terveznek, a vesetranszplantált betegeknél pedig szeretnék megvizsgálni az anémia és a malnutríció kapcsolatát.

Az elmúlt évek során majdnem húsz TDK-s dolgozott a munkacsoportban, közülük jelenleg többen (dr. Vámos Eszter, Kovács Ágnes, dr. Szentkirályi András) PhD hallgatók és később további diákok szeretnék munkájukat a Doktori Iskolában folytatni. Az egykori PhD hallgatók közül dr. Molnár Miklós már évek óta a csoport vezetői közé tartozik.

Sokféle elismerés

A munkacsoport vezetőinek (dr. Novák Márta, dr. Mucsi István és dr. Molnár Miklós) elhivatottsága, lelkesedése, személyes törődése sokukat magával ragadta. Talán ennek is köszönhető, hogy az elmúlt évek során ilyen sokan megmaradtak a csapatban.

Az egyetemi TDK konferenciákon a csoport tagjai eddig öt I., hat II. és egy III. díjat szereztek, OTDK-n pedig egy első és egy második helyezésünk volt. A tavalyi egyetemi TDK konferencián egy III. (Lindner Anett), két II. (Czira Mária, Kóczy Ágnes) és egy I. (Szeifert Lilla) díjat nyertek OTDK-n való részvételi lehetőséggel. Vannak köztük Kiváló Diákkörösök (dr. Molnár Miklós és dr. Vámos Eszter) és Pro Scientia Aranyérmesek (dr. Vámos Eszter 2003-ban, Kovács Ágnes 2005-ben) is.

A munka kisebb csoportokban zajlik, melyben a TDK-s hallgatók önálló feladatokat kapnak. Ez többek között az aktuális teendők szervezéséből, koordinálásából, továbbá fordításból, irodalmazásból áll. Az adatgyűjtés és -feldolgozás mellett heti rendszerességgel megbeszéléseket, oktató programokat szerveznek, melyeken cikkeket referálnak, külső előadók bevonásával klinikai és statisztikai továbbképzéseket rendeznek. Ezen kívül valamennyien részt vesznek az eredmények bemutatásában, publikálásában is, sikerrel szerepeltek számos hazai és nemzetközi konferencián.

Munkájuk gyakorlati jelentőségét mutatja, hogy a Magyar Nefrológiai Társaság 2006-ot a „vesebetegek pszichoszociális problémái” évének nyilvánította és a közeljövőben tervezik a Hypertonia és Nephrologia című folyóirat Pszichonephrológia különszámának megjelentetését.

Összetartó közösség

A sok munka mellett mindig szakítanak időt a közös kikapcsolódásra is. Szeretnek együtt zenélni, a csapatból többen játszanak valamilyen hangszeren. Gyakran eljárnak táncolni, mulatni, moziba vagy koncertekre, évente többször szerveznek közös kirándulásokat is.

A csoportba szeretettel várnak lelkes új tagokat (elsősorban III. és IV. éveseket), akik kedvet kaptak az igényes TDK munkához és szeretnének egy elhivatott, vidám közösség tagjai lenni. Jelentkezni a novis@hu.inter.net e-mail címen lehet dr. Novák Mártánál vagy szerdánként személyesen a NET XIX. emelet 1913-as szobában.

t-a

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/4. szám | Előző cikk | Következő cikk