 |
 |
Bal oldalon a folyadékkromatográf (HPLC) és a vezérlő számítógép, jobb oldalon az NMR készülék mágnese |
|
A Gyógyszerészi Kémiai Intézetben működő, Magyarország legnagyobb teljesítményű elektromágnesével készült mágneses magrezonancia spektrométer más önmagában is jelentős kutatási potenciált szolgáltatott egyetemünknek. A készülék felhasználhatóságát tovább növeli az a bővítés, amelyet hazánkban szintén először itt sikerült megvalósítani: a vizsgálandó minta oldatát egy nagy hatékonyságú folyadékkromatográfon (HPLC) átvezetve a mintában lévő különböző molekulák elválaszthatók, és az elválasztott anyagok oldata közvetlenül bevezethető az NMR készülékbe.
Sokáig gátolta a kapcsolt technika alkalmazását, hogy az NMR készülék erős mágneses tere zavarta a HPLC készüléket, ám ezt a mágnes hatékony árnyékolásával sikerült kivédeni. Szintén nehéz feladatot jelentett az is, hogy a HPLC készülékben a folyadék nagy nyomás alatt van, amit az NMR készülékben nem lehet megengedni, de ezt is sikerült megoldani egy nyomáskiegyenlítő egység közbeiktatásával.
Ezzel a kapcsolt, HLPC-NMR technikával akár 0,01 mg anyag szerkezete is pontosan, nagy biztonsággal azonosítható akár egy olyan mintából is, amely tíz különféle anyagot tartalmaz. A kapcsolt rendszer előnyeit legfőképpen a növényekből kivont, egymáshoz nagyon hasonló szerkezetű anyagok azonosításánál, szerkezet-felderítésénél lehet kihasználni. Ezen kívül fontos eszköz lehet ez a módszer szerves szintézisek és biológiai rendszerekből izolált minták összetevőinek egymás melletti azonosítására is.
A két készülék együttesének előnyeit nemcsak egyetemünk kutatói hasznosítják: a Sanofi-Aventis gyógyszergyár is megbízta a Gyógyszerészi Kémiai Intézetet, hogy számukra is végezzenek méréseket az új eszközzel.
BMD
|