Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 13. szám · 2006. december 11.

Előtérben a kompetenciák

Együttműködés a hatékonyabb információcseréért

blank

A Karolinska Institute vezetésével, a Semmelweis Egyetem és három további neves európai egyetem, illetve egyéb szervezetek részvételével 2004 júliusában indult el az INTERREG III C North Zone pályázati programon támogatást nyert Competence (Pan-European Network of Excellent Research Competence) projekt. A 2007 júniusáig tartó projekt résztvevőiből megalakult a BioCompetence Hálózat, amely azért jött létre, hogy a bio-tudományok területén sikeres európai egyetemek és klaszter szervezetek közös fórumaként segítse a régiók kutatási információinak és kompetenciáinak szisztematikusabb menedzselését. A konzorcium ötödik vezetőségi ülését és marketing munkacsoport ülését egyetemünk rektori tanácstermében tartotta nemrégiben.

A tudáshoz és kompetenciához való hozzáférés előfeltétele az új technológiai vállalkozások megalapításának és a multinacionális vállalatok növekedésének. Az egyetemek ezért köztudottan a regionális fejlődés mozgatórugói, azonban a tudásanyagukhoz és kompetenciáikhoz való hozzáférés általában nehézkes és sok időt igényel.

Az együttműködés célja egy olyan internet alapú közös platform létrehozása, amely tematikus hozzáférést biztosít a partner régiók kutatási kompetenciáihoz a bio-tudományok területén. Ennek értelmében a projekt weboldalán (http://www.bio-competence.org) folyamatban van egy olyan adatbázis létrehozása, amely tartalmazza és szemlélteti a Bio-Competence Hálózat tagjai között fennálló kiválósági viszonyokat, a résztvevő intézmények együttműködési preferenciáit és kutatási eredményeit.

A tanácskozáson a résztvevő partnerintézmények (Karolinska Institute, University of Sussex, Leiden University, University of Oslo, MedCoast Scandinavia, Semmelweis Egyetem, Medical Technologies and Biotechnology Agency in Rhone-Alpes [ARTEB], Avedas AG) képviselői megállapították: a hálózat célkitűzései túlmutatnak a Competence Projekt adta lehetőségeken és forrásokon, ezért a konzorcium tagjai a projekt befejezését követően további támogatások megpályázása révén és esetleg a hálózat kibővítésével kívánják folytatni a megkezdett munkát.

Egyetemünknek a hálózatban való részvétel azért is előnyös, mivel az eredmények felhasználásával könnyebben tudunk majd új kutatási együttműködéseket kialakítani mind a kutatóhelyekkel, mind az ipari szférával, hiszen kompetenciáink láthatóbbá és hozzáférhetőbbé válnak. További előny, hogy egyetemünk fejlesztheti stratégiai döntéshozatali mechanizmusait, hiszen több és jobban szervezett információval fogunk rendelkezni a saját kompetenciáinkat és kutatási eredményeinket illetően.

A projekt vezetőségi ülésén a partnerek megbeszélték a projekttel kapcsolatos menedzsment kérdéseket, az elvégzendő feladatok ütemezését, illetve észrevételeket tettek arra vonatkozóan, hogy a projekt zárását követően milyen formában kívánják a hálózatot tovább működtetni. A marketing munkacsoport ülésén a projekt marketing stratégiáját véglegesítették, és a résztvevők megállapodtak a projekt népszerűsítését szolgáló szóróanyagok, illetve a projektet szélesebb körben bemutató, májusra tervezett marketing rendezvény/információs nap részleteiről.

Csaba Tamás

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk