Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/8. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 8. szám · 2006. szeptember 19.

NKTH pályázati eredmények

blank

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) nemrégiben kihirdette jelentősebb pályázatainak eredményeit. A programokon vállalkozások, kutatóintézetek, illetve ezek konzorciumai nyerhettek el támogatást.

Boda Miklós NKTH elnök elmondta: mivel Magyarország gazdasági versenyképességének záloga egy jól működő tudásalapú gazdaság kialakítása, ezért céljuk hidat építeni a kutatás és az ipari hasznosítás ma még az optimálisnál mélyebb szakadéka fölött. Ennélfogva a pályázati kiírások a korábbiaknál jobban támogatják a vállalkozásokban, illetve az egyetemekkel közös konzorciumi formában induló kutatás-fejlesztéseket.

Az NKTH idén 34 milliárd forintnyi kötelezettséget vállalt, a közelmúltban kihirdetett pályázatokon (Pázmány Péter, Polányi Mihály, Apponyi Albert, Kozma László, Jedlik Ányos programok, Déri Miksa pályázat) azonban csupán mintegy 6 milliárd forintot osztottak szét.

Hosszabb határidők

A második legnagyobb pénzügyi kerettel rendelkező Jedlik Ányos programnál (itt nyert tavaly Hunyady László professzor nagyobb összeget) előírás volt, hogy a pályázó konzorciumokat csak vállalkozás vezetheti. A most kihirdetett első értékesítési fordulóban a rendelkezésre álló 5 milliárd forintnak a felét osztották ki, a másik felére így még lehet pályázni. Jelentős juttatást, 680 millió forintos támogatást kapott a Debreceni Egyetem és a Mediso Kft. egy komplex diagnosztikai eljárás létrehozására. Ahogy Nagy László, a kft. tudományos igazgatója részletezte: multi-modalitású, PET/CT nukleáris képalkotó rendszereket fejlesztenek ki. Egyetemünkről dr. Buday László, az Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet docense nyert el a Polányi Mihály program keretében több mint 102 millió forintot a tirozin kinázokkal működő jelpályák vizsgálatára.

Jövőre meghosszabbítják a pályázati határidőket, hogy a kutatóhelyek jobban felkészülhessenek vállalkozásaik létrehozására. A földrajzi megoszlást tekintve Pest megye a legerősebben képviselt, de az NKTH törekvése, hogy a támogatások minél több régiót elérjenek.

Kutatói munkahelyek

A Kozma László program célja: a vállalkozások ösztönzése új kutatási fejlesztési munkahelyek kialakítására és fiatal kutatók alkalmazására, fejlesztési elképzeléseik megvalósítása érdekében. Elsősorban gyógyszervállalkozások pályáztak, 71 százalékos volt a közép-magyarországi részvétel. Az első fordulóban 8 pályázat összesen 211 millió forintot nyert.

Orvostudományi területen az egyik győztes, a Minvasive Kft. a kapott 30 milliós támogatásból két új kutató-fejlesztői munkahelyet hoz létre – fiatal magyar szakembereket alkalmaznak – az implantátumok gyógyszerkioldódásának vizsgálatára.

Csaba Tamás

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/8. szám | Előző cikk | Következő cikk