 |
 |
Ivády Vilmos |
|
Döcögve debütál az SAP-rendszer. A februári bérkifizetéskor néhol tapasztalt hibák a jövőben nem fordulnak elő, ígérte dr. Ivády Vilmos gazdasági főigazgató, akitől két másik témáról – egyetemünk új gyakorló iskolájáról és a formálódó jóléti csomagról is – tudakozódtunk.
– Már az SAP bevezetésének előkészítésekor felmértük, hogy kockázatos lesz a HR-modult (human resource: humán erőforrás) beépíteni a rendszerbe. Ezt más egyetemeken nem is alkalmazzák, csak nálunk. Azért vezettük be mégis, hogy pontosan láthassuk: ki, mit és mennyi munkaidőben dolgozott az adott hónapban, és ezekhez az adatokhoz szakszerűen rendelhessük hozzá a megfelelő béren kívüli juttatásokat. A ténylegesen lejelentett és nyilvántartott időalapok alapján számfejthessük, illetve fizethessük ki a járandóságot – magyarázza a gazdasági főigazgató. – Korábban az előző hónap 20-án zártuk a rendszert, így a hátralévő napokra eső túlóra, ügyelet elszámolását már csak a következő fizetéskor kaphatták meg az érintettek. Ezzel szemben most már a teljes hónapot számfejthetjük, ezért tolódott el négy nappal a fizetésosztás. Tudjuk, hogy némelyeknek ez kényelmetlen, kaptunk is erről jelzéseket a szakszervezettől. Bár az első ilyen kifizetéskor talán még elviselhetőbb volt az új szokás, hiszen a 13. havi fizetést január 16-án kapták meg a dolgozók, s abból tartalékolhattak a februári fizetésosztásig esetlegesen szükséges kiadásaikra. Fel is hívtuk erre körlevélben a figyelmüket. Tény, hogy adódhatnak a hónap első napjaira eső kötelezettségek, például BKV-bérlet vásárlása – noha ebből lehet már 30 naposat is venni – vagy valamilyen törlesztés, de talán azok is átütemezhetők későbbi időpontra.
Ami inkább kellemetlenség, hogy az SAP-ban az adóelőleg elszámolása más algoritmus alapján történik. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy a rendszer az úgynevezett nem rendszeres jövedelmeket a keletkezés időpontjában adóztatja meg, s nem teríti el, mint korábban, a hátralévő hónapokra. Megnyugtatok mindenkit: az esztendő második felében részletekben „visszakapják” az év elején levont adóelőleg-többletet. Emellett vizsgáljuk: módosítható-e úgy az SAP, hogy egyenletesebb legyen a levonás-terhelés, de közben megfeleljünk az adójogszabályoknak is.
Borotvaélen táncoltak
– Ezek szerint okoz még fejtörést az SAP…
– Egyelőre a küzdelmi időszakot éljük. Tisztában voltunk azzal, hogy számtalan korrekcióra lesz szükség. Csak azt nem tudtuk, hogy mekkora lesz ez a feladat, illetve milyen sérelmet okozhatunk akaratlanul is a dolgozóknak. Megtörtént, hogy valaki azért nem kapott fizetést, mert a rendszer csak a szerződésének megszűnését érzékelte, annak meghosszabbítást már nem. Képzelem, milyen rosszul érintette ez őt, de a harmadik munkanapon már megkapta a járandóságát. Borotvaélen táncoltunk január végén: lesz-e fizetés az SAP-ban, vagy sem. Köszönet illeti a bér- és munkaügyiseket meg az egyetemi SAP-projektvezetőket, akik hétvégeken is dolgoztak ezért. Ez volt az első megmérettetés, ennél már csak jobb lehet. Az eddig tapasztalt hibákat összegeztük, ezután már biztosan nem fordulnak elő, és az SAP tanácsadó cég munkatársai is folyamatosan javítják a hibákat.
– A témára még természetesen visszatérünk, remélve, hogy hamarosan jó híreket is tudunk mondani. Térjünk is rá a Diana utcai Általános Iskolára, amelyet fenntartóként átvett az egyetem. Beszélne ennek a döntésnek a hátteréről?
– Az eredeti szándék az volt, hogy legyen a TF-nek gyakorló iskolája. Erre alkalmasnak látszott a testnevelési szempontból kiváló adottságú, felszereltségű XII. kerületi iskola. Aztán ötletként még fölvetődött, hogy az EFK ugyancsak kihasználhatná ezt a lehetőséget. A védőnők például az ott tartott egészségtan órákkal gyakorolhatnák az ismeretátadást, a felvilágosítást. Óvodánk már van, miért ne lehetne iskolánk is, amelyet választásként felkínálhatunk a közelebb lakó egyetemi dolgozóknak, hogy ebbe a szép környezetben lévő, sokféle sportot, testedzést nyújtó, jó színvonalú intézménybe járassák a gyerekeiket. Ezzel is nőhetne a tanulólétszám. Fenntartásához pedig, immár gyakorló iskolaként, emelt szintű normatívát igényelhetünk – ami az alapnormatíva kétszerese –, amellyel stabilizálhatjuk anyagi helyzetét. Ezzel lesz jövője az iskolának a TF kiválása után is.
Üdültetés válaszúton
– Az Egyetemi Tanács február közepén foglalkozott a jóléti csomaggal. Milyen változások várhatók?
– Három fő elemet említenék. Elsőként az étkezési hozzájárulást. Eltökélt szándékunk, hogy idén az adómentesen adható legmagasabb összeget juttatjuk a dolgozóknak, még ha ezt ki is kell gazdálkodnia az egyetemnek. Tehát január l-től megemeltük az összeget havi 2500 forinttal. Így ezentúl háromhavonta, a tavalyi hatezer forint helyett, 13 500 forintot kapnak dolgozóink.
A második fontos eleme ennek a formálódó jóléti csomagnak az egészségpénztári tagság. Ennek lényege, hogy aki ide betársul, annak 2000 forint jár havonta, amit nem érdemes a dolgozóknak az egyetem kasszájába bent hagyniuk. Ez az összeg, a körülbelül 7 százaléknyi adminisztratív költség levonása után, a tag számlájára kerül, amit szabadon elkölthet gyógyszerre, egészségügyi cikkekre.
Harmadikként az üdülők helyzetéről beszélnék: mindegyik nagyon rossz állapotban van. Válaszút elé kerültünk: vagy megszüntetjük az üdülési lehetőséget, vagy a kevesebb, de jobb elve alapján változtatunk. Jelenleg a Balaton déli partján három, az északi parton egy üdülőnk van. Közülük a legnagyobb a Zrínyi utcában lévő vízparti telek, ott építenénk egy mintegy 50 szobás, korszerű üdültetési, továbbképzési és rekreációs központot wellness részleggel, amely egész évben üzemelve bevételt is termelne. A projekt költségét részben a többi létesítmény eladásából fedeznénk. A horányi üdülő sorsa, a fővároshoz való közelsége miatt, még nem eldöntött.
– Mikorra készülne el ez az új központ?
– Elképzelésünket először a Kincstári Vagyonügynökségnél kell engedélyeztetni, ez minimum három-négy hónapos procedúra. Azután értékesíthetjük az üdülőket, illetve kezdődhet az építkezés.
Tolnai Kata-Tóth Andrea
|