Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/3. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 3. szám · 2006. március 22.

Hirek, események – röviden

blank

FESS-tanfolyam | Tüdőgyógyászati előadások | Jótékonysági vacsora | Magyar szerzőkkel | Diáktudósok mérkőzése | Disszertáció úszásról | Japán hallgatók | Zenei est | Téli diplomaosztó | Agysebész előadása | Nemzetközi konferencia | Habilitációs előadások | Tudományos ülések | Innovatív oktatás és kutatás | Mihálkovics Díjak 2006 | Tanácsülések | Jubileumi díszoklevelek ÁOK | Jubileumi díszoklevelek GYOK | Baráti kör est | Következő számunk tartalmából | Egyetemi-ipari hibrid kutató-fejlesztő centrum indult | Családorvosi Tanszék nyílt napja | TDK-sokat várnak | PhD Tudományos Napok | A Semmelweis Egyetem újság ütemezése 2006. év első felében

ÁLTALÁNOS ORVOSTUDOMÁNYI KAR

FESS-tanfolyam

Akkreditált, vizsgával egybekötött, 50 kreditpontos, önköltséges FESS-tanfolyamot szerveztek az Fül-Orr-gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán a szakorvosoknak február 13. és 17. között. Az előadótermet elektronikusan összekötötték a műtővel és mind képben, mind hangban közvetítették a résztvevőknek az ott látottakat. Bemutattak egy számítógéppel összekötött navigációs berendezést is, amely egy műtéti technológiai eljárás része és eszköze. A képzésen kadáver gyakorlat is volt.


Tüdőgyógyászati előadások

Közös előadássorozatot szervezett február 27. és március 24. között az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet, valamint egyetemünk Pulmonológiai Klinikája. Az egyhónapos programot „A tüdőgyógyászat alapfogalmai” címmel rendezték. A nyitóelőadást – a „Pulmonológia helye az orvostudományban” – dr. Magyar Pál egyetemi tanár, a Pulmonológiai Klinika igazgatója tartotta.


Jótékonysági vacsora

Tovább folytatódik a hagyomány, immáron hatodszorra szervezett jótékonysági estet március 10-én a II. számú Gyermekgyógyászati Klinika és a „Tűzoltó Utcai Gyermekklinika Betegeiért” kiemelten közhasznú alapítvány. Az ünnepi műsorral egybekötött vacsorát az Országos Igazságszolgáltatási Tanács épületének aulájában (V. Szalay u. 16.) tartották 19 órai kezdettel. Mint ismeretes, a gyermekklinikán a magas szintű, nemzetközileg elismert gyógyító munkát jó szándékú emberek segítsége nélkül nem tudnák folytatni. A jól felkészült orvosok és nővérek mellett a gyógyításhoz korszerű műszerek is szükségesek. Az előző évek rendezvényeinek sikerét tanúsítja, hogy az összegyűjtött adományokból video-EEG-t, video-endoszkópot, röntgengépet vásárolhattak és orvosi informatikai rendszert telepíthettek. Idén a jótékonysági vacsora bevételéből az endokrinológiai osztály felújítását és baba-mama szobák kialakítását tervezik. Az esemény egyúttal jó alkalmat teremtett arra, hogy a klinika megköszönhesse eddigi támogatóinak segítségét. A rendezvényen mintegy százan – orvosok, szakdolgozók és szponzorok – vettek részt.


EGÉSZSÉGÜGYI FŐISKOLAI KAR

Magyar szerzőkkel

Illusztris könyv jelent meg a közelmúltban neves tudós szerzőkkel New Yorkban, a Nova Editor kiadásában, J. H. Owing szerkesztésében. A mű hat fejezete a dohányzás témakörét járja körül több nézőpontból: foglalkozik a munkahelyi dohányzás visszaszorításának módszereivel és programjaival, a kiskorúak rászokási arányának csökkentésével, a hirtelen csecsemőhalál és a dohányzás összefüggésével, a cigaretta fogyasztás és a jelenlegi tudományos kutatások fő témáinak ismertetésével, az USA-ban élő ázsiai kisebbség dohányzási szokásaival. A nemzetközi szerzőcsapatban helyet kapott egyetemünk két kutatója is: az elsőszerzős dr. Gyenes Monika, az EFK Népegészségtani Intézetének adjunktusa és Bánóczy Jolán professzor asszony, a FOK Orálbiológiai Intézetéből. Közös fejezetük a 2003-ban Magyarországon elsőként és eddig egyedüliként indított a „Dohányzás leszokás támogatás módszertana” akkreditált tanfolyamsorozaton részt vett egészségügyi dolgozók attitűdjét és motivációit vizsgálta – közvetlenül a kurzus után és hat hónapos utánkövetéssel. A kutatás pozitív eredménye igazolta a magyar kutatók várakozásait: az alapellátásban dolgozó háziorvosok, fogorvosok, dentálhigiénikusok és védőnők, a további képzés igénye mellett, nagy számban jelezték, hogy megkezdték a tanácsadói munkát. A Magyarországon megtartott tanfolyamok azt is bizonyították, hogy a népegészségügyi prioritások megfelelő technikákkal történő megjelenítése a folyamatos továbbképzésben kifejezetten hatékony módszerként alkalmazható.


TESTNEVELÉSI ÉS SPORTTUDOMÁNYI KAR

Diáktudósok mérkőzése

Évek óta nem tapasztalt létszámban jelentek meg érdeklődők a február 16-án rendezett TF házi TDK-konferencián. Az előadások minősége és színvonala is kiemelkedő volt. A következő eredmények születtek:

Az iskolai testnevelés vizsgálatai:

  1. Kasper István: Akadály pályák leküzdése alsó és felsőfokon (a gátfutás oktatási fokozat rendszere), (témavezető: dr. Sztipits László egyetemi adjunktus)
  2. Versics Anikó: Állami és egyházi iskolába járó 11-18 éves leányok testedzési és sportolási szokásainak összehasonlító vizsgálata (témavezető: dr. Hamar Pál egyetemi docens)
  3. Huszár Anikó: A felnőttek egészségtudatos magatartása avagy az iskolai testnevelés felnőttkori hatásai Magyarország és Finnország példáján (témavezető: dr. Bognár József egyetemi adjunktus)
  4. Különdíj: Antal Zsanett: Miből lesz a cserebogár? (témavezető: dr. Bognár József egyetemi adjunktus)

A sport edzésmódszertani vizsgálatai:

  1. Kőszegi Boglárka, Kovács, Norbert: A rúdugráskor mért paraméterek faktoranalízis vizsgálata (témavezető: dr. Vágó Béla egyetemi adjunktus)
  2. Rabóci Zsolt, Kovács Norbert: A tízpróba fejlődése a világversenyek tükrében (1996-2005), (témavezető: dr. Vágó Béla egyetemi adjunktus)
  3. Virth Balázs: Gyurta Dániel 200 m-es mellúszásának elemzése a 2004-es olimpián (témavezető: dr. Tóth Ákos egyetemi docens)
  4. Bácskai Barbara: A kosárlabda statisztikai módszerek javítási lehetőségei (témavezető: Sterbenz Tamás egyetemi tanársegéd)
  5. Győri László: A férfi úszósport fejlődése az utóbbi 17 év távlatában (témavezető: dr. Sós Csaba egyetemi docens)

A sportmozgások humánbiológiai és humánkineziológiai vizsgálatai:

  1. Papp Eszter, Bakó Emese, Gaál György, B. Kiss Evelin: Idegsérülések helyreállítás oldalvarrat- és gyulladásos-indukciós-technikák kombinálásával felnőtt patkányban (témavezető: dr. Páli Jenő)
  2. Koltai Erika: A lineáris helyváltoztatás általános jellemzői (témavezető: Szilágyi Tibor tudományos munkatárs)
  3. Ureczky Dóra: Az excentrikus edzés hatása az izom mechanikai és biokémiai mutatóira (témavezető: dr. Tihanyi József egyetemi tanár)
  4. Különdíj: Korcsmár Péter: Statikus és dinamikus erősportolók vérnyomáskülönbségei (témavezető: dr. Pavlik Gábor egyetemi tanár)

A sport társadalomtudományi vizsgálatai:

  1. Gara Anita-Balázs Gábor: Döntéshozatal 64 mezőn (témavezető: Sterbenz Tamás egyetemi adjunktus)
  2. Szabó Szilvia: Evészavarok és testsúlyproblémák a mai magyar műkorcsolyázók körében (témavezető: dr. Lénárt Ágota egyetemi docens)
  3. Magyar Attila: A sport helyzete az Európai Unióban és Magyarországon (témavezető: Sterbenz Tamás egyetemi adjunktus)
  4. Különdíj: Ránky Márta: Az étrend-kiegészítők használata az élsportban és a szabadidős sportokban (témavezető: dr. Pavlik Gábor egyetemi tanár)

Disszertáció úszásról

Egressy János tanár úr február 17-én védte meg disszertációját a Továbbképző Intézet II. emeleti termében. Disszertációjának címe: Társadalmi esélyegyenlőtlenségek a versenysportban: az úszás példája. Témavezetője Földesiné dr. Szabó Gyöngyi volt.


Japán hallgatók

A Kokushikan Egyetemről érkeztek hallgatók február 18-án a TF-re. A 11 fős csoport főként gyakorlati foglalkozásokat látogatott, tevékenységüket a nemzetközi osztály koordinálta.


Zenei est

Dr. Pavlik Gábor tanár úr soros zenei estjét február 20-án tartotta a TF Dísztermében. A program ezúttal Bizet Carmen című műve volt.


Téli diplomaosztó

A TF téli diplomaosztóját február 25-én rendezték meg. Az ünnepélyes alkalomból 129 végzős hallgató vehette át egyetemi és főiskolai oklevelét. Az eseményen Dubecz József tanár úr ünnepi beszéde után az eskü szövegét dr. Makszin Imre egyetemi docenssel közösen mondták el a hallgatók.


Agysebész előadása

Március első napján délután 16 órakor kezdődött dr. Csókai András agysebész főorvos előadása „Hitünk és értelmünk, mint az igazság lelke” címmel. Az Aulában tartott programon az érdeklődők megtekinthették az agyműtéti módszerekről készült CD-t is.


Nemzetközi konferencia

A TF április 21-22-én rendezi meg a XVII. Nemzetközi TDK-konferenciát, amelyre már több mint félszázan jelentkeztek. Az eseményen a kar külföldi hallgatói is aktívan részt vesznek, számukra előtte házi konferenciát is szerveznek március 22-én. Ez az összejövetel jó alkalom lesz a magyar TDK-s előadóknak arra, hogy az áprilisi esemény előtt angolul is közzétegyék értekezéseiket.


Habilitációs előadások

Dr. Veres Róbert (Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet) habilitációs kollokviumát 2006. március 31-én 15 órakor az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet Könyvtárában (1145 Budapest, Amerikai út 57.) tartja a következő címmel: „A craniocervicalis átmenet megbetegedéseinek sebészi kezelés lehetőségei”

A Semmelweis Egyetem habilitációs eljárása keretében dr. Madléna Melinda habilitációs előadására március 31-én 1400 órakor kerül sor a FOK Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika tantermében (1085 Budapest, Mária u. 52. sz.). A kollokvium címe: „Stomatológiai megbetegedések és azok prevenciójának lehetőségei különböző populációkban”.

Dr. Tóth Sára egyetemi docens (Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet) habiltációs előadása április 10-én (hétfő) 14.00 órától lesz a NET díszpáholyában. Cím: Őssejt differenciáció.


blank
200603011.jpg
blank
200603012.jpg
Noszál Béla dékán és Szabó László

Tudományos ülések

A Korányi Sándor Társaság, a Magyar Pszichiátriai Társaság támogatásával, A depresszió mint tünet és betegség címmel pontszerző tudományos ülést rendezett február 24-én. Üléselnök Janka Zoltán, a Szirmai Imre vezette kerekasztal-beszélgetés felkért hozzászólója Kovács Gábor volt. Későbbi lapszámunkban beszámolunk az ülésről.

Winkler Lajos Emlékérmes és Jutalomdíjas előadása hangzott el február 28-án délután a Hőgyes Tömb előadótermében. A tudományos előadást dr. Szabó László Professor Emeritus tartotta a Molekuláris mechanizmusok és kemotaxonómia a szekologaninból származó indolvázas alkaloidokban címmel. (A díjat már korábban átvette.)


blank
200603013.jpg

Innovatív oktatás és kutatás

Fenti címmel rendezett Ipari Nyílt Napot február 28-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Délelőtt plenáris előadások hangzottak el a többi közt Magyar Bálint oktatási minisztertől és Boda Miklós NKTH elnöktől. Az Aulában szakmai kiállításon mutatták be az egyetem karain folyó tudományos tevékenységet.

A BME Biomechanikai Kutatóközpontja például humán protéziseket, kéz- és lábműtétek távtartóit, endotermális gyógyszertapaszokat, bioszilikonokat, agyi aneurizmák szilárdságtani vizsgálatának numerikus modellezését és fogprotézisek laboratóriumi vizsgálatát mutatta be.

Az előadások és kerekasztal-beszélgetések mellett megismertették a résztvevőkkel az egyetem több laboratóriumát is (www.bme.hu).

t-


Mihálkovics Díjak 2006

Öttagú pontozó bíráló bizottság javaslata alapján, a kuratórium döntése szerint az alábbi személyek kapják az idei díjakat:

I. díj: Bodon Gergely ÁOK IV.: A nervus spinalis ágrendszere

II. díj: Imre Bence ÁOK II.: A váll izom- és idegképletei, vérellátása

III. díj: Baksa Gábor ÁOK VI.: A fossa interpeduncularis és környezete neurovascularis struktúráinak bemutatása – különös tekintettel azok idegsebészeti jelentőségére.

Sikeres munkájáért oklevelet kap: Magbade Gábor ÁOK II.: Colon sigmoideum vérellátása

Elismerés illeti a pályázók vezető tanárait: Nemeskéry Ágnes, Fejér Zsolt és Patonay Lajos doktorokat.

Dr. Donáth Tibor, a Mihálkovics Alapítvány Kuratóriumának elnöke


Tanácsülések

Március 20-án délben ülésezik az intézményi Érdekegyeztető Tanács, 27-én pedig Közalkalmazotti Tanácsülés lesz.


Jubileumi díszoklevelek ÁOK

A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara örömmel tesz eleget annak a hagyománynak, hogy volt diákjait jubileumi díszoklevéllel tünteti ki.

Kérjük ezért azokat az orvosokat, akik diplomájukat az egyetem jogelődjénél, a Budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetemen, Pázmány Péter Tudományegyetemen, illetve a Budapesti Orvostudományi Egyetemen 1931-ben, 1936-ban, 1941-ben, 1946-ban, illetve 1956-ban szerezték meg és szakterületünkön legalább 30 évig dolgoztak, hogy nyújtsák be kérelmüket a gránit, rubin, vas, gyémánt, illetve arany díszoklevél elnyerése érdekében az Általános Orvostudományi Kar Dékáni Hivatalához (1085 Budapest, Üllői út 26.) lehetőleg április 30-ig. Jelentkezési lap igényelhető a Dékáni Hivatalban (T: 317-6233), vagy letölthető az egyetem honlapjáról (www.sote.hu/Általános Orvostudományi Kar/Jubileumi díszoklevelek).


Jubileumi díszoklevelek GYOK

A Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara örömmel ápolja azt a hagyományt, hogy volt diákjainak jubileumi díszoklevelet adományoz.

Tájékoztatjuk azokat a gyógyszerészeket, akik diplomájukat az egyetem jogelődjénél, a Budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Tudományegyetemen, illetve a Budapesti Orvostudományi Egyetemen 1931-ben, 1936-ban, 1941-ben, 1946-ban, illetve 1956-ban szerezték meg és szakterületükön legalább 30 évig dolgoztak, a gránit, a rubin, a vas, a gyémánt, illetve az arany díszoklevél elnyerése érdekében május 20-ig a Gyógyszerésztudományi Kar Dékáni Hivatalához (1085 Budapest, Üllői út 26.) nyújthatják be kérelmüket.

A kérelemben kérjük feltüntetni az oklevél keltét, a diplomában szereplő nevet, rövid szakmai életrajzot és értesítési címet.

Jelentkezési lap igényelhető a Dékáni Hivatalban telefonon (266-0449), levélben (a fenti címen) vagy letölthető a kar honlapjáról (www.gytk.sote.hu).


Baráti kör est

A Semmelweis Egyetem Baráti Körének márciusi rendezvényét a Fogorvosi Szekció szervezi. Dr. Balázs Péter intézetvezető Fogorvos migráció a rendszerváltozás után Magyarországon címmel tart előadást március 29., szerdán 17 órakor a NET Díszpáholyban. Az előadás után kb. 18 órakor tartja a Semmelweis Egyetem Baráti Kör Fogorvosi Szekció a vezetőségválasztó közgyűlését, melyen kérjük mind a már regisztrált, mind a leendő szekciótagok részvételét.

Szeretettel várjuk Önt!

Kérjük, szíveskedjék értesíteni barátait és munkatársait is! A program előtt fél órával büfével várjuk a résztvevőket.

Prof. emer. dr. Monos Emil, a Baráti Kör elnöke
Dr. Turóczy Gergely, a Baráti Kör titkára


Következő számunk tartalmából

Uniós pályázatok bírálója címmel következő lapszámunkban beszélgetést közlünk dr. Falus Andrással, a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet igazgatójával, aki megtapasztalhatta mindkét oldalt: több konzorcium tagjaként maga is pályázó, ugyanakkor bíráló bizottsági tagként betekinthetett a kulisszák mögé.


Egyetemi-ipari hibrid kutató-fejlesztő centrum indult

Nagyszabású vállalkozásba kezdett az Asbóth NKTH pályázat keretében egyetemünk. Az Orvostudományi Alkalmazott Kutatási és Fejlesztési Központ néven alakult klaszter új orvosi diagnosztikai és terápiás módszerek kutatását és fejlesztését célozta meg. Következő lapszámunkban megszólaltatjuk a központ igazgatóját, dr. Szabó Csabát, valamint a két projektvezetőt: dr. Hermann Róbertet és dr. Takáts Zoltánt. Egyetemünk részese egy másik Asbóth konzorciumnak is, melyről szintén olvashatnak későbbi lapszámunkban.

– a szerk.


Családorvosi Tanszék nyílt napja

Időpont: április 22., szombat
Helyszín: Nagyvárad téri Elméleti Tömb, Barna Terem

Tervezett program:

10.00-10.10: Megnyitó (dr. Kalabay László)
10.30-10.45: A Családorvosi Tanszék bemutatása
10.45-12.00: A tanszéken folyó elméleti képzés ismertetése
12.00-12.45: Az alapellátás bemutatása. A háziorvos tevékenységi köre (dr. Szabó János)
12.45-13.00: Filmvetítés: A háziorvosi munka mindennapjaiból
13.00-13.15: Ebédszünet
13.15-14.50: Kiscsoportos foglalkozások
14.50-15.00: Összefoglaló értékelés, zárszó


TDK-sokat várnak

Klinikai endokrinológia, genetika TDK lehetőség a II. Belgyógyászati Klinikán érdeklődő III., IV. és V.-éves orvostanhallgatóknak.

Téma: ritka endokrin tumorszindrómák klinikai és genetikai vizsgálata.

Információ: dr. Igaz Péter, igapet@bel2.sote.hu


blank
200603014.jpg

A PhD Tudományos Napokon közel 100 regisztrált előadás hangzik el hallgatóktól és doktorjelöltektől. Emellett díszelőadás megtartására kérték fel dr. Rajna Péter professzort („Mégis Hans Bergernek lesz igaza? Adatok a korszerű klinikai elektroencephalographia pszichiátriai jelentőségéhez”) és dr. Monos Emil professor emeritust („Gravitáció és vaszkuláris adaptáció”). Mindketten a 2005-ös Dies Academicus keretében vették át „Kiváló PhD-oktató” kitüntetésüket.


A Semmelweis Egyetem újság ütemezése 2006. év első felében

Lapszám

Lapzárta

Várható megjelenés

5.

április 4.

április 21.

6.

április 18.

május 6.

7.

május 2.

május 19.

8.

május 23.

június 16.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/3. szám | Előző cikk | Következő cikk