|
|
A találkozó résztvevői balról jobbra: prof. dr. Andrea di Lieto, dr. habil. Török Miklós, dr. Pánczél Mária TéT attasé, prof. dr. G. Persico, a Federico II. Orvosegyetem dékánja |
|
A kapcsolat még 2004-ben kezdődött a Semmelweis Egyetem egykori Egészségtudományi Karának Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája (amely jelenleg az Országos Gyógyintézeti Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya), valamint a nápolyi Federico II. Orvosegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája között.
Az utóbbiak arra kérték magyar kollégáikat, hogy az Európai Unió Kohéziós programjának, valamint az Olasz-Magyar Tudományos és Technológiai Együttműködés keretében végezzenek közös klinikai kutatást az olasz fejlesztésű „Tocomat” telemetrikus cardiotocograph rendszerrel. Az eltelt időszakban sikeresen zajló munkálkodás során először prof. dr. Andrea di Lieto, dr. Fabrizio Pollio és dr. Marianna de Falco látogatott el hozzánk. Az itt létrehozott és több távgyógyászati programban a nápolyi egyetem szülészeti klinikájával is együttműködő ambulancia nagy érdeklődést váltott ki az olasz partnerekből.
2005. november 10-13. között a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Informatikai Fejlesztő és Továbbképző Intézetének (igazgatója dr. Jávor András) nevében dr. Török Miklós utazott el a nápolyi egyetemre. Csatlakozott hozzá dr. Pánczél Mária, a római tudományos és technológiai attasé is. A találkozón résztvevők egyetértettek abban, hogy az alig több mint egyéves együttműködés mindkét fél számára rendkívül hasznos. Ezt jelzik a szóban forgó témában az eltelt időszakban megjelent hazai és nemzetközi közös közlemények, valamint a különböző szakmai fórumokon tartott előadások. Prof. di Lieto és munkatársai szűkebb érdeklődési területe a non-stress cardiotocographia, illetve annak számítógépi automatikus elemzése. Újdonságot jelent számukra a hazai fejlesztésű, nem ultrahangos magzati szívhang-érzékelővel működő cardiotocograph készülék.
Az említett találkozón a közeljövőben megvalósuló több közös kutatási program körvonalazódott. A felek megállapodtak abban, hogy a megkezdett klinikai mérések folytatása mellett, első lépésként a magyar távgyógyászati cardiotocgraph rendszert kompatíbilissá teszik a nápolyi egyetem által fejlesztett számítógépes értékelő rendszerrel. Ezután lehetőség nyílik arra, hogy a magyar rendszerrel hazánkban folyó klinikai kutatásokat az olasz féllel együttműködve végezzék. Továbbá, hogy a két egyetem, esetleg harmadik fél bevonásával, újabb közös európai uniós pályázatokkal mélyíti el eddigi sikeres kapcsolatát.
Dr. Török Miklós
|