|
|
Az átadási ünnepségen középen dr. Mester Ádám laborvezető |
|
„Két modern, 16 szeletes CT berendezéssel gazdagodott intézetünk, mellyel európai színvonalon végezhetünk vizsgálatokat anélkül, hogy orvost és betegét megviselné az eljárás. Remélem, a Philips Magyarországgal, melynek a gépeket köszönhetjük, a jövőben hosszú távú és gyümölcsöző kapcsolat alakul ki” – mondta prof. dr. Paulin Ferenc, a Radiológiai és Onkoterápiás Klinika megbízott igazgatója a január 17-i ünnepélyes átadáson.
Gosztonyi Gábor, a Philips Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója örömét fejezte ki, hogy a hazai piacon több évtizede jelenlévő cégük kapcsolatba kerülhetett egyetemünkkel. A Székesfehérváron és Győrben összesen 5000 dolgozót alkalmazó vállalkozás számára fontos pillér orvosi műszergyártással foglalkozó részlegük. Az új készülékek a jövőbeli szakképzésben is jelentős szerepet kaphatnak – jegyezte meg. Az említett részleg igazgatója, dr. Erőss György pedig hangsúlyozta, hogy a klinikát – mely az országban a legmodernebbek közé sorolható CT-kel gyarapodott, és vizsgálója is európai színvonalú – referenciahelynek szánja a társaság.
Az egyetem önerőből nem tudott volna ilyen készülékeket vásárolni, hangzott el a sajtótájékoztatón. De sikerült a Philipsszel olyan szerződést kötnie, melynek értelmében a klinika hét évig használhatja, havi díjfizetés ellenében, a szóban forgó CT-ket. Ezek árait ugyan nem árulták el a cég képviselői, tudvalévő azonban, hogy az ilyen berendezések egyenként több mint 150 millió forint értékűek. A fejlődés rendkívül gyors ezen a területen, a Philips pedig készen áll a továbbfejlesztésre.
Ezen a klinikán helyezték üzembe 1986-ban Magyarország első klinikai vizsgálatokra alkalmas számítógépes CT-jét. Akkor egy testszelet képe húsz másodperc alatt jelent meg. A második „spiál CT” újabb tíz évig működött, mellyel egy testszeletet már egy másodperc alatt mérhettek. A nemrég átadott készülékekkel viszont kevesebb, mint egy másodperc alatt egyszerre 16 – kellően vékony – testszelet mérhető meg, a következő körbefordulással 16 további szelet, és így tovább. A képalkotás lényegesen nagyobb részletgazdagságú és gyorsabb.
Dr. Mester Ádám, a CT labor vezetője kifejtette: különösen problémás betegek kerülnek a klinikára, ezért rendkívül fontos, hogy ilyen modern berendezésekkel dolgozhatnak. A megmért adatok feldolgozására speciális szoftvereik vannak. A volumenmérés pontosabbá válása nagyban hozzájárul a kezelés sikerességéhez. Ez azért sem mellékes, mert egy onkológiai beteg egyetlen kezelése több mint egymillió forintba is kerülhet.
A készülékekkel mindkét laborjukban naponta akár 48 beteget vizsgálhatnának. Ebben azonban gátat szab a jelenlegi OEP-finanszírozási gyakorlat. Mester Ádám ugyanakkor kiemelte: elsősorban nem a több beteg ellátása a legnagyobb nyereség a számukra, hanem a precízebb vizsgálatok végzése gyorsan és pácienst kímélő módon. A laborvezető végül megemlékezett a klinika korábbi igazgatójáról, dr. Makó Ernő professzorról, akinek, mint mondta, érdeme, hogy januártól ezekkel a modern berendezésekkel dolgozhatnak.
Pap Melinda
|