|
Semmelweis Egyetem honlap |
Semmelweis Egyetem újság |
2005/10. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|
| Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 10. szám · 2005. szeptember 30. |
|
A Semmelweis Egyetem Tanácsa kitüntetéseket adományozott egyetemi oktatóknak az egyetem érdekében kifejtett több évtizedes kiemelkedő tevékenységükért és kiváló oktatói munkájukért. Az elismeréssel járó emlékérmeket dr. Tulassay Tivadar rektor adta át. (A neveket előző lapszámunkban közöltük.) Genersich Antal Alapítvány díjai A névadó, Genersich Antal 1842-ben született Nagyszombatban. 1865-ben avatták orvosdoktorrá, majd rövid idő múlva megszerezte a sebészdoktori, szülészi és szemsebészeti oklevelet is. Külföldi tanulmányútja során a kor legnagyobb szaktekintélyeinél: Rechlinghausernél, Rokitanskynál, Ludwignál és Virchownál folytatott tanulmányokat. Az 1872-ben felállított Kolozsvári Egyetemen a kórbonctan tanára lett és létrehozta a Kórbonctani Intézetet. 1895-től a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem Kórbonctani Tanszékére kapott meghívást. Egy-egy éven át az orvosi kar dékánja, majd az egyetem rektora volt. Korának nemzetközi mércével mérve is kimagasló tudósa és oktatója volt. A patológián kívül magas szintre emelte egyetemünkön az igazságügyi orvostan művelését is. A Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagjává választotta. Kolozsvárott hunyt el 1918-ban. Díjazott hallgatók Kopper László professzor javaslata alapján hallgatói Genersich Díjat kapott Mészáros Lívia III. éves hallgató, aki az I. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben TDK tagként dolgozik. Meghívott fiatal kutatóként 2002-ben részt vehetett a 101. Nobel-héten és a díjátadáson. Schaff Zsuzsa professzor asszony javaslata alapján díjazott Peuser Nina Ogechi IV. éves hallgató, aki a II. sz. Patológiai Intézet molekuláris patológiai laboratóriumban dolgozik. Keller Éva professzor asszony javaslata alapján díjat kapott még Rausz Eszter Zsófia IV. éves hallgató, aki az Igazságügyi Orvostani Intézetben dolgozik. Érdeklődési köre a hirtelen szívhalál, TDK tevékenységet folytat.
A Magyar Pathológusok Társasága vezetőségének szavazása alapján a Genersich Antal Alapítvány kuratóriuma Genersich Díjat adományozpott dr. Kerényi Tibor professzor úrnak, aki 1960-ban végzett egyetemünkön. 1990-ben kapott egyetemi tanári kinevezést. 1991-97 között a Központi Honvédkórház Patológiai osztályának volt a vezetője. Jelenleg a II. sz. Patológiai Intézet igazgatóhelyettese. Kutatási területei a kísérletes gerontológia, angiológia és környezetpatológia. Az egyetem Doktori Iskolájának egyik alapító tagja. Az akadémikusok számára létesített Genersich Antal Díjat a kuratórium döntése alapján ebben az évben Ádám Veronika akadémikus asszony kapta. Különdíjak határon túli orvosoknak Dr. Brassai Zoltán egyetemi tanár, az MTA külső tagja. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem megalakulásától tagja a Szenátusnak és a Sapientia Alapítvány tudományos tanácsának, 2003-tól pedig a Tudományos Tanács elnöke. Kutatási területe a belgyógyászat, elsősorban az érrendszeri megbetegedések. Tudományos munkájáért több elismerést kapott: a Román Tudományos Akadémia díja (1981), a Román Köztársasági Érdemrend I. fokozata (2000). Brassai professzor az erdélyi magyar nyelvű orvosképzés kimagasló egyénisége. Mind oktatói, mind tudományos tevékenysége széles körű elismerésnek örvend, közéleti munkássága jelentős. Dr. Csík Adalbert Ferenc 1946-ban Técsőn, Kárpátalján született. Orvosi tanulmányait a Tartui Állami Egyetem Orvosi Karán (Észtország) végezte, amelynek befejezése után visszatért szülőföldjére. 1994-től az Aknaszlatinai Ukrán Allergológiai Kórház igazgató főorvos-helyettese, fül-orr-gégész szakorvosaként dolgozik. 1994-től tagja a Magyar Egészségügyi Társaságnak, 1999-től elnökként vezeti a Kárpátaljai Magyar Egészségügyi Dolgozók Társaságát. Dr. Pávay Zoltán egyetemi docens, a Marosvásárhelyi Orvos és Gyógyszerésztudományi Egyetem Patológiai Intézetének munkatársa. Az immunhisztokémiai módszerek magas szintű művelője. A díjakat Keller Éva, a kuratórium elnöke és Tankó Attila, a kuratórium titkára adták át a tanévnyitó ünnepségen. Az Egyetemi Tanács kezdeményezésére Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült dr. Huszár Ilona, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika nyugalmazott egyetemi tanára, szaktanácsadója. Szintén magas szintű állami elismerésben, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült dr. Orgován György, a Honvéd-, Katasztrófa-orvostani és Oxiológiai Tanszék egyetemi docense. |
|
Semmelweis Egyetem honlap |
Semmelweis Egyetem újság |
2005/10. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|