Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/8. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 8. szám · 2005. június 13.

Egyetemi gyógyszertender: jelentős megtakarítás

blank

Az egyetem gyógyszerkiadásainak csökkentése érdekében tendert ír ki a Stratégiai és Működésfejlesztési Főigazgatóság a beszállító nagykereskedők és gyárak részére. A kiírással biztosítható, hogy kedvező kondíciókkal jussanak a klinikák az Egyetemi Gyógyszertár koordinálásával a szükséges gyógyszermennyiséghez. A kiírt gyógyszertender biztosítja, hogy az adott hatóanyagból a legkedvezőbb árú gyógyszer, a legjobb árkondíciókat (legalacsonyabb ár, legnagyobb fizetési határidő) kínáló beszállítótól kerüljön beszerzésre. A most érvényben lévő tendernek köszönhetően egyetemünk közel 420 millió forintot takaríthat meg a gyári gyógyszerkészítmények vásárlásánál.
blank
20050828.jpg

A tenderkiírás 2004 novemberétől 2006 februárjáig terjedő időszakra vonatkozott. A megpályáztatott 560 készítményt 1700 tételből választották ki, a Gyógyszerterápiás Bizottság szakmai elvei alapján megfogalmazott ajánlást és a megelőző időszak árszintjét figyelembe véve. A kiírásnál egy speciális alcsoportképzési módszert alkalmaztak. Különböző alcsoportokba kerültek az infúziók, tápszerek, kontrasztanyagok és a meghatározott szakmai és gazdasági szempontok szerint csoportosított gyári gyógyszerek. A tizenöt alcsoport kialakítása nagymértékben növelte a tender költség-hatékonyságát.

Mivel a beszerzés az egyetem klinikáinak tizenhat havi teljes gyógyszerfelhasználását érinti, érthetőek a szóban forgó magas számok: összesen 1 373 133 doboz készítményről van szó, ebből több mint 50 %-ot tesznek ki a különböző infúziók, a gyári gyógyszerek mennyisége közel 600 000 doboz, a tápszerekből és a kontrasztanyagokból – mivel ezen a területen központosított közbeszerzés működik – „csupán” 27 000 dobozra szólt a tender. Ha hatástani csoportok szerint nézzük a kiírásban szereplő gyári gyógyszerek megoszlását, magasan vezetnek a szisztémás fertőzésellenes szerek, főként antibiotikumok, több mint 136 000 dobozzal, majd a központi idegrendszer és a gyomor-bélrendszer gyógyszerei következnek 110 000 és 91 000 dobozzal. A meghirdetett 560 termék közül 467 tételre érkezett ajánlat, ami jó aránynak tekinthető.

Elbírási szempontok

A pályázatok elbírálásánál a legfontosabb szempont az ajánlati ár volt, amelyet tízszeres súlyszámmal vettek figyelembe. A második szempont az általánosan elfogadott harminc napos fizetési határidőn felül adott haladék volt. Továbbá minden jelentkező cégnek garantálnia kellett a tizenhat hónap alatti fix árat. A bíráló bizottság az Országos Gyógyszerészeti Intézet ajánlásait, és a gyógyszerbiztonságot is természetesen figyelembe vette. Végül összesen tíz beszállító bizonyult alkalmasnak.

A legnagyobb összegű szerződést a Hungaropharma Rt.-vel kötöttük, mögötte az Euromedic Pharma Rt. és a Humantrade Kft. szerepelnek. A tíz nyertes beszállító összesen közel 1 milliárd 245 milliós forgalom lebonyolítására kapott megbízást a meghirdetett idő alatt. Ezeknél a számoknál beszédesebbek azok, melyek a megtakarítás mértékére vonatkoznak. A hivatalos nagykereskedelmi árhoz képest a gyári gyógyszerek körében 27,5 %-os, 419 millió forintos megtakarítást sikerült realizálni a tender segítségével.

Hatástani bontásban vizsgálva az adatokat, a fertőzésellenes szereken közel 204 milliót, a vér– és vérképzőszervekre ható készítményeken több mint 75 milliót, és a központi idegrendszer gyógyszerein 40 milliónál is többet takarítanak meg a nagykereskedelmi árhoz képest.

Megtakarítás

A Stratégiai Főigazgatóság által koordinált pályáztatás során a 420 millió forintos megtakarítás mellett az is kiváló eredmény, hogy az Egyetemi Gyógyszertár és a Gyógyszerterápiás Bizottság együttműködésével magas szintű szakmai egyeztetés zajlott le, melynek eredményeként a klinikák gyógyszerfelhasználását jó eredménnyel lehet racionalizálni. További pozitívumként említendő, hogy a Magyarországon először alkalmazott alcsoportképzés nagymértékben hozzájárult a gyártói kedvezmények maximalizálásához – az előző tenderhez képest 8,8 %-kal nagyobb kedvezményt sikerült elérni. A kedvező árakon túl a tizenhat hónap alatt a beszállítók garantálják a fix árakat, tehát az időközi áremelések is kivédhetőkké váltak.

BMD

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/8. szám | Előző cikk | Következő cikk