Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/8. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 8. szám · 2005. június 13.

Tisztelet, alázat és empátia

blank
blank
20050816.jpg
Virág József

„Igaz, hogy az utóbbi időben bizonyos sikereket könyvelhetek el, néhány helyen felfigyeltek rám, de nem hiszem, hogy ezért meg kellene változnom. Szerintem az orvos legyen szerény, és mindig maradjon meg embernek. Sose feledheti, hogy tisztelettel és alázattal tartozik a tudománynak és a betegnek.” – véli Virág József negyedéves orvostanhallgató, aki tavaly patológiai tanulmányi versenyt nyert, az idén pedig harmadik helyezést ért el a Krompecher Ödön Országos Patológiai Pályázaton.

„Végre olyat tanulhatok, amiért erre az egyetemre jöttem” – ez volt az első gondolata Virág Józsefnek, amikor harmadévesen belekóstolhatott a patológiába. Mint mesélte: először találkozott tanulmányai során olyan tantárggyal, amely megnyitotta a kaput a számára nagyon sokat jelentő klinikum felé. Hiszen a patológia tartalmazza azokat az alapvető orvosi ismereteket, amelyeket a klinikai tárgyakban igen jól fel lehet majd használni. S, aki részletesen ismeri ezt a tárgyat, az lényegében ismeri magát a klinikumot is, a betegségek leírását. Az már tovább tud lépni.

– Ebben a felismerésben nagy szerepet játszott az, ahogyan az I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben fogadtak, ahol harmadév második félévétől TDK-zom – jegyzi meg a fiatalember. – Gyakorlatvezetőm, dr. Nagy Péter tanár úr megtanította nekem a patológia alapjait, dr. Zalatnai Attila tanár úr pedig türelmesen foglalkozott velem, s lehetőséget teremtett, hogy hozzá kerülhessek a szigorlat után is. Ők ketten nagyon sokat jelentenek a számomra. Mindent megtettek azért, hogy megismerjem, megszeressem a patológiát és a tantárgy iránti tiszteletem is kialakuljon. Büszke vagyok arra, hogy Zalatnai docens úr mellett lehetek TDK-sként, és betekinthetek a pankreászrák kezelési lehetőségeibe. Kutatásaink a daganatok multidrug-rezisztenciájára és a tumor/stróma kölcsönhatására irányulnak. Humán pankreászrák-xenograftokban tanulmányozzuk az MDR1 gén által kódolt P-glycoprotein expresszióját különböző daganatgátló kezelések után, és vizsgáljuk olyan szerek hatását, amelyek képesek a multidrug-rezisztencia megszüntetésére.

Öntesztelő verseny

A tanulmányi versenyre azért nevezett be, hogy tesztelje magát: hol tart az ismeretszerzésben. Úgy tartja: az ember sohasem lehet magával teljesen elégedett. Azután meghirdették a Krompecher Ödön Pályázatot. A megadott téma a terápiás célpontú daganatdiagnosztika volt. Gondolta, megírja, bármilyen eredménnyel végződjék is. Azokat a diagnosztikai eljárásokat emelte ki, amelyek a terápia szempontjából is igen lényegesek, kihatnak a további kezelési lehetőségekre.

– Szeretném folytatni a tudományos tevékenységet, esetleg megpróbálnám a PhD-fokozat megszerezését, de a klinikum iránt is nagyon érdeklődöm – tervezgeti a jövőt a medikus. – Jelenleg nagyon vonz az onkológia, a döntéssel azért még várok, amíg nem látok bele minden szakmába. Néhányszor már betekinthettem a gyógyításba, régebben műtősként, harmadévesen meg mentőápolóként. Azt hiszem, sokkal nagyobb empátiát igényelnének a betegek. Hisz ők nem kezelendő tárgyak, mindegyikük mögött ott van egy-egy emberi sors. Erre figyelni kell, ezt meg kell látni. Nem szabad, hogy a gyógyító orvos – bármily fáradt vagy csalódott is – elveszítse a hitét a szakmában az emberekkel való kapcsolatában.

Tóth Andrea

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/8. szám | Előző cikk | Következő cikk