 |
 |
Balázsné Kaló Beáta |
|
A tavaly tavaszi EFK TDK-konferencián a jelenleg negyedéves levelező tagozatos diplomás ápoló szakos hallgató, Balázsné Kaló Beáta „A H2RA ranitidin hatása a gyomor mukózális barrierjére patkányban” című tudományos dolgozatával szerepelt, amiért szakmai nívódíjat is kapott. Ezen kívül az a megtiszteltetés érte, hogy ezzel a munkával társaival együtt képviseli majd az Egészségügyi Főiskolai Kart a 2005-ös OTDK-n márciusban.
Beáta az ÁOK Kórélettani Intézetében oktatási asszisztensként dolgozik. Mint mondja, napjainkban egyre több a fekélybeteg. A H2RA ranitidin nyálkahártyavédő hatása csak részben köthető a savszekréció gátlásaihoz. Ezt a vegyületet fekélybetegségek kezelésénél a sósavszekréció csökkentésére alkalmazzák. Ez a gyógyszer több évtizede van forgalomban és jelenleg is több szálon folynak vizsgálatok a hatásmechanizmusával kapcsolatban.
Balázsnénak lehetősége volt a kísérletekben részt venni, ezért úgy gondolta, hogy ezeket az eredményeket másokkal is meg kell osztania. Szerinte az ápolónak tisztában kell lennie a gyógyszerek hatásaival, mellékhatásaival is. A kísérletek megmutatták, hogy a ranitidin még mindig hatásos, sőt az egyre gyakrabban előforduló nyelőcső refluxoknál kiegészítő kezelésként is jól alkalmazható.
Témavezetőitől, Csík Zsuzsa főiskolai adjunktustól (EFK Morfológiai és Fiziológiai Intézet) és dr. Szombath Dezső egyetemi adjunktustól (ÁOK Kórélettani Intézet) nagyon sok segítséget kapott részben az előadás előkészítéséhez, illetve összeállításához. Nagyon hálás mindkettőjüknek, sőt közvetlen kolléganőjének, dr. Steinbach Antalnénak is köszönettel tartozik a Kórélettani Intézetben. Az itt folytatott kísérletek során nagy hasznát veszi a karon tanult anatómia, élettan, belgyógyászat, gyógyszertan és sebészet tantárgyaknak.
I. M.
|