Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/4. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 4. szám · 2005. március 25.

Közegészségügy – Közoktatás – Közgazdaság

blank
blank
20050404.jpg
Szollár Lajos

ezek kellenek, hogy az egyetem pillérei legyenek – mondta Trefort Ágoston miniszter Markusovszky Lajosnak, az Orvosi Hetilap megalapítójának.

És ezek azok a vezérelvek, ma a felsőoktatási törvény előkészítésekor, melyek éppen olyan iránymutatók, mint a XIX. század végén – hangsúlyozta Szollár Lajos professzor, az AOK dékánja, több mint egyórás nagyszerű előadásában a Semmelweis Egyetem Baráti Körének február 23-i estébe nyúló délutánján. Kapott témája, funkciójához illően: „Az Általános Orvostudományi Kar múltja és jövője” volt.

Egyetemünk történelmének gazdagon dokumentált felvázolása rendkívül tanulságos volt az 1435. évi óbudai kezdetektől 2005-ig bezáróan. Ízelítőt adott a több mint öt évszázad történelméből, többek között hol az egyház, hol az állam szerepvállalásáról, hol a megszerzett, hol az elvett egyetemi autonómiáról, a külső befolyásoltságról és egy nagyon progresszív periódusról, melynek során létrejöttek és felvirágoztak a vidéki orvosi fakultások.

Ez utóbbi fejlesztések nagy személyisége Klebersberg Kuno kultuszminiszter, aki az egyetem oktató, nevelő feladatául a diákságban a magyar lélek kiteljesítését és az európai tudás biztosítását tűzte ki.

Csak a távolabbi jövő mutatja meg, vajon a ma küszöbön álló, felsőoktatásra vonatkozó rendelkezések elősegítik-e majd e gondolat diadalra jutását.

Szollár Lajos dékán nagy tetszéssel fogadott beszéde remélhetőleg teljes terjedelmében olvasható lesz az egyetem, illetve a Baráti Kör honlapján.

Ugyancsak örömmel fogadta az ez alkalommal zsúfolásig megtelt terem hallgatósága a 2003-ban alakult Semmelweis Egyetem Énekkarának az estet bevezető műsorát. Három nemzet népzenei kórusműve hangzott el kifogástalan tolmácsolásban Györffy Katalinnak, a Zeneakadémia hallgatójának vezényletével. A csak medikusokból álló énekkar teljesítménye bíztató jel, hogy a kultúrélet kezd ismét egyetemünkre visszatérni.

Dr. Donáth Tibor

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/4. szám | Előző cikk | Következő cikk