Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 6. szám · 2004. április 30.
Kulturális kávézó a NET-ben

 
Jobbra Szegvári Katalin, középen Ujj Ágnes, a Szent István Egyetem kulturális missziójának titkára, balra Farkas-Kis A. Máté másodéves medikus hallgató

Sajátos kezdeményezésnek adott helyet a NET első emelete április elsején. A zsibongó mögötti sarokban megnyílt az Egyetemi Kulturális Kávéházlánc első kávézója, amely eseményt egybekapcsoltak a Gödöllői Szent István Egyetem "Zöld forgatag" című kiállításának megnyitójával. A rendezvényen jelen volt Léder László, a Stratégiai és Működésfejlesztési Főigazgatóság kommunikációs vezetője is. Az eseményt méltatta és megnyitó beszédet mondott Szegvári Katalin.

Az ismert médiaszemélyiség emlékeit idézte fel szegedi egyetemista korából: a meghitt sarkoknak mindig nagy jelentőségük volt, ott meg lehetett vitatni az időszerű kulturális eseményeket. Manapság hiányt pótolnak azok az irodalmi kávéházak, ahol fiatal művészek is bemutatkozhatnak. A kávéházlánc egyik szervezőjét, Mázló Imrét a motivációról kérdeztük. Elmondta: társával, Gyarmati Dórával (aki jogi pályára készül) gondolkodtak azon, hogy a magyar egyetemeken kevés az a hely, ahol a fiatalok egy-egy kávé mellett meg tudják beszélni a gondolataikat. Ezt az igényt próbálják egybekötni olyan kulturális kezdeményezéssel, amely a művészi hajlammal megáldott fiataloknak ad teret bemutatni alkotásaikat, felolvasni irodalmi alkotásaikat.
A "Zöld forgatag" nézői

Mázló Imre korábban maga is művészpályára készült és nagyon jól jött volna, ha akkor biztató szót kapott volna akár egy kis baráti körben. Jelenleg egy tudományos kisfilmeket készítő producer iroda tulajdonosa. Ismerve a mai magyar művészet mostoha helyzetét, Gyarmati Dórával úgy döntöttek, hogy felkarolják a fiatal alkotók munkáit, és lehetőség szerint bemutatják őket. Így kerültek a Semmelweis Egyetemre a gödöllői Szent István Egyetem fiatal oktatóinak grafikái, művészi fotói, amelyekben a kávéház látogatói hat hétig gyönyörködhetnek a NET első emeletén, a diákcentrum mellett. Később majd újabb alkotásokkal bővül a repertoár. Helyszűke miatt egyszerre csak 17 képzőművészeti művet tudnak elhelyezni a falon. Kb. négy hét múlva az Iparművészeti Egyetemről érkeznek a NET-be kiállítók. Maga a kávéházlánc szeptemberben tovább terjeszkedik más hazai egyetemeken és főiskolákon, a fővárosban és vidéken, valamint határon túl is (Szlovákia magyarok lakta területén, Burgenlandban és Erdélyben). A szervezők egyelőre maguk szponzorálják az irodalmi kávéházakban tartott kulturális rendezvényeket, később pályázati pénzekből szeretnék finanszírozni azokat.

Ujj Ágnestől, a Szent István Egyetem kulturális missziójának titkárától megtudtuk: ez az első alkalom, hogy a gödöllői felsőoktatási intézmény ifjú művészei bemutatkoznak a Semmelweis Egyetemen. Negyvenkét alkotás közül választották ki a NET-ben szereplő műveket, amelyek mindegyike a természetet jeleníti meg. Gödöllőre is szívesen várják egyetemünk fiatal művészeit hasonló prezentációra.

Egy másodéves ÁOK-os hallgató, Farkas-Kis A. Máté is felszólalt az eseményen. A közelmúltban szervezte meg az egyetemi énekkart és szándékai szerint rendszeresen fellépnek a kávéházban tartandó előadóesteken. Számos medikus társa ír verset, szerez zenét. A tervek szerint később őket is megismerhetné az egyetemi ifjúság.

A kulturális kávézó hétfőtől péntekig fél nyolctól este hatig várja a vendégeit, szombaton délelőtt is nyitva lesz, de vasárnap zárva tart.

Ilonka Mária

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/6. szám | Előző cikk | Következő cikk