Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/5. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 5. szám · 2004. április 19.
Egy Hét a Férfiak Egészségéért
Június 14-20.

 
George Herbert Walker és az Urológiai Klinika igazgatója (jobbra)

Március 22-én amerikai delegáció járt egyetemünkön. George Herbert Walker amerikai nagykövet hozta el vendégeit, a St.Louis-i Washington Egyetem Orvoskarának professzorait: dr. Larry Shapiro rektorhelyettest és az orvoskar dékánját, dr. Gerald Andriolet, az Urológus Sebészeti Klinika igazgatóját, valamint dr. Daniel K. Müllert, a nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettest, a Nemzetközi Egészségügyi Szolgálat igazgatóját.

Az Egyesült Államokban 1994-ben vezették be az "Apák Napja" vasárnapjával végződő kiemelt időszakot: "A Férfiak Egészségéért Hetet", amely a férfiakat érintő megbetegedések megelőzésének lehetőségeit állítja a figyelem középpontjába. Ezen a héten az egészségügyi szolgálatok a média segítségével minden fórumon tudatosítani igyekeznek a rendszeres szűrés és korai kezelés életmentő jelentőségét.

George Herbert Walker amerikai nagykövet szeretne ugyanebben az időben egy ilyen, nevezetesen a prosztata rákszűrés és megelőzés fontosságát tudatosító kampánnyal hozzájárulni a magyar egészségügyi állapotok javításához. Ennek megszervezéséhez hívta segítségül a tudományos és gyógyító tevékenységben világviszonylatban jelentős eredményeket felmutató Washington Egyetem professzorait és ehhez a programhoz kéri egyetemünk segítségét is. A nagykövetségről Karyn Posner-Mullen tudományos attasé és dr. Szmolenszky Ágnes, a Regionális Tudományos és Egészségügyi Iroda munkatársa vesz részt a kampány előkészítésében.

A nagykövet által vezetett delegáció az Urológiai Klinikán dr. Romics Imre professzornál találkozott az egyetem vezetőivel, dr. Tulassay Tivadar rektorral, dr. Kopper László és dr. Ádám Veronika rektorhelyettesekkel, dr. Szollár Lajos dékánnal és dr. Paulin Ferenc dékánhelyettessel. Az egyórás megbeszélés után a tanrend szerinti előadás idejében három előadást hallgathattunk meg. Az, elsőt dr. Gerald Andriole tartotta, "A prosztatarák szűrés és megelőzés, mint legégetőbb kérdés" címmel, majd dr. Larry Shapiro, a Washington Egyetem Orvoskarát mutatta be. Gondolnánk-e, hogy a saint louis-i orvoskar eddig 17 Nobel-díjast adott a világnak, és 12-en az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tagjai? Végül dr. Daniel Müller a Nemzetközi Egészségügyi Szolgálatot mutatta be, amely az egész világra kiterjedően végzi egészségmegóvó tevékenységét. Bízunk abban, hogy a nagykövet úr által kezdeményezett program sikerrel valósul meg Magyarországon.

Dr. Kőmíves Veronika

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/5. szám | Előző cikk | Következő cikk