Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/4. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 4. szám · 2004. április 2.
Fiatalon lett oktató

 
László Imre

László Imre, a GYOK Farmakognózia Intézetében dolgozik egyetemi tanársegédként. Rektori Dicséretet kapott a tevékenységéért.

A Gyógyszerésztudományi Karon folytatott tanulmányainak befejezése után, 1995-ben rögtön az intézetben helyezkedett el. A környezet ismerős volt, hiszen az egyetemi évek alatt itt TDK-zott. Még ebben az évben jelentkezett PhD-hallgatónak. Pillanatnyilag a doktori disszertáció védésénél tart. Fiatalon lett oktató, farmakognóziát és növényi biotechnológiát tanít a 3.és 4. évfolyamos gyógyszerész hallgatóknak.

Az intézetben jelenleg a paraszimpatolitikus hatású tropánvázas alkaloidokat termelő Datura innoxia (orvosi maszlagnövény) alkaloidjának kutatásaival foglalkozik dr. Szőke Éva intézetvezető egyetemi tanár irányításával. Az intézet biotechnológiai laboratóriumában azért vizsgálják - többek között - ezt a gyógynövényt, mivel annak elérése a végső cél, hogy a humán terápiában felhasználható vegyületek sokkal nagyobb mennyiségben forduljanak elő az in vitro tenyészetekben, mint a szabadföldi növényekben és így ipari méretekben lehessen majd később előállítani a gyógyszernek alkalmas növényi anyagcsere-termékeket.

Együttműködések

A Semmelweis Egyetemen belül az I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézettel alakítottak ki szoros együttműködést dr. Szende Béla professzor úrral, valamint az Országos Onkológiai Intézettel, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának Kémiai Intézetével, a Magyar Tudományos Akadémia Növényvédelmi Kutatóintézetével, továbbá a Szent István Egyetem Genetika és Növénynemesítési Tanszékével van még együttműködésük. László Imre ily módon újabb kutatási témába is be tudott kapcsolódni. Így sikerül olyan vegyületek tanulmányozását megoldani növényi szövettenyészetekben, amelyek feltehetően rákkeltő hatásúak, így az elért eredményeket a humánterápiában is lehet alkalmazni a rákmegelőzésben. Mintegy 30 külföldi konferencián számolt be a kutatási eredményeiről előadás, illetve poszter formájában, ezen kívül 10 publikációban társszerzőként is megtalálható László Imre, s már írt könyvfejezeteket is.

PhD munkáját a maszlagnövény különböző szövetkultúráinak (nem gén-transzformált, valamint génmanipulált) univerzális és speciális anyagcseréjével kapcsolatos kutatási eredményekből írta. Az oktatás nagy örömet jelent számára, ugyanis a farmakognózia és a növényi biotechnológia összetett tudomány és sokoldalú tájékozottságot igényel annak előadójától mind a gyógynövényismeret, mind pedig a kémia és biológia területén. Úgy érzi, hogy a mostani elismerés további hajtóerőt jelent a munkájában, amely sosem elkülönülést, hanem csapatmunkát jelent.

I. M.

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/4. szám | Előző cikk | Következő cikk