Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 13. szám · 2007. november 30.

A Semmelweis emlékérem és jutalomdíj kitüntetettje

blank

EZ AZ ÍRÁS CSAK WEBEN OLVASHATÓ!

blank
blank
blank
blank
20071323.jpg

Freund Tamás

Egyetemünk legnagyobb tudományos elismerését idén prof. dr. Freund Tamás kutató professzor, az MTA rendes tagja, az MTA-KOKI Széchenyi- és Bolyai-díjas igazgatója, a Doktori Iskola kurzus- és témavezetője kapta. A Semmelweis Ignác emlékérmet és jutalomdíjat – amint arról lapunk nyomtatott változatában beszámoltunk – a november 14-i ünnepi tudományos ülésen adta át dr. Adám Veronika tudományos rektorhelyettes.

Az 1959-ben született Freund professzor az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett biológus diplomát 1983-ban. Már másodéves egyetemistaként, 1980-ban tudományos diákkörösként kezdett dolgozni a SOTE I. sz. Anatómiai Intézetében a magyar neurobiológia nesztora, dr. Szentágothai János és dr. Somogyi Péter irányításával. Még egy év sem telt el, és már társszerzője volt egy, a Brain Research-ben, illetve a Nature-ben megjelent dolgozatnak. Diplomás biológusként is folytatta intézeti munkáját előbb TMB ösztöndíjasként, később témavezetőként, majd 1990-től az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet osztályvezetője, 1994-től igazgatóhelyettese, 2002 májusától pedig igazgatója lett. Az említett évben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információtechnológiai Karán a Neurobiológiai Tanszék vezető egyetemi tanárának nevezték ki. 1986-ban kandidátusi, 1992-ben a biológiai tudomány doktora minősítést kapott, 1998-ban 100%-os szavazataránnyal választotta meg az MTA Biológiai Osztálya levelező tagnak, majd 2004-ben rendes tagnak.

Tudományos pályafutás

Kutatómunkájának középpontjában az agy komplex integratív központjai, különösképpen az agykéreg működésének és funkcionális felépítésének megismerése áll. Munkatársaival az anatómia, a fiziológia és a molekuláris biológia módszereivel dolgozó multidiszciplináris kutatócsoportot szervezett. Jelentősen hozzájárult az agykérgi hullámtevékenység strukturális és neurokémiai alapjainak feltárásához, az oszcillációk élettani funkcióinak meghatározásához, valamint a közreműködő serkentő és gátló neuronhálózatok kapcsolódási törvényszerűségeinek azonosításához. Eredményesen vizsgálta az epilepsziás és ischemiás agykárosodás patomechanizmusát, a cannabinoidok hatásmechanizmusát, s a szorongás neuronhálózati alapjairól nemzetközileg széles körben idézett elméletet állított fel. Eredményei alapján az élettan tudományának kiemelkedő folyóirata, a Physiological Reviews (impakt faktora 30 fölött van) Freund Tamást kérte fel egy összefoglaló mű megírására az endocannabinoidokról. Kétszáz körüli közleményének összesített impakt faktora megközelíti az ezret, idézeteinek száma pedig meghaladja a 12 ezret. Így bekerült az Institute of Scientific Information (ISI) Highly Cited adatbázisába, ahol vele együtt – valamennyi tudományterületet egybevéve – csupán 5 hazai kutató található.

Eddig nyolc nemzetközileg kiemelkedő kutatóhelyen töltött hosszabb-rövidebb időt vendégkutatóként, legtöbbet – összesen 4 évet – az Oxfordi Egyetemen. A világ több mint 50 egyetemén vagy kutatóintézetében tartott meghívásos szemináriumot vagy plenáris előadást. Nyolc nagy nemzetközi folyóirat szerkesztőbizottsági tagja (kettőnek Section Editora). Hazai laboratóriumában 20 fiatal külföldi kutatót fogadott az USA-ból, Japánból és több európai országból. Rendszeresen érkeznek hozzá hosszabb időre olyan hazai kollégák is, akik posztdoktori vagy disszertációs munkájukat végzik, s tanulják módszereit. Ugyancsak számos külföldi kutató keresi a kollaborációt munkacsoportjával. Mindennél beszédesebb talán az az adat, ami a külföldi szigorú szakmai bírálók véleményét fejezi ki: önálló külföldi kutatási pályázatokon 1992 óta több mint 4 millió USA dollárt nyert saját laboratóriuma részére.

Iskolateremtő utódnevelés

Oktatási és iskolateremtő tevékenysége elhivatott kutatói felkészültségén és emberi kvalitásain alapul. Munkássága, közreműködése a graduális és a posztgraduális képzésben egyaránt kiemelkedő. Számos előadást és gyakorlatot tart egyetemi alapkurzusok és speciálkollégiumok hallgatóinak. Tanszékvezetőként harmadmagával szervezte meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információtechnológiai Karán a neurobiológia oktatását. A graduális képzésben szakdolgozókkal is foglalkozik. Tudományos diákkörös hallgatók témavezetője mind a Semmelweis Egyetemen, mind az ELTE biológus szakán, s irányításával több sikeres diplomamunka is készült. Egyetemünk Doktori Iskolájának tematikájában az „Idegtudományok” program keretében „Az agykéreg szerkezete és működése” című kurzus vezetője. Nagyszámú hazai és külföldi tanítványának szakmai teljesítménye bizonyítja iskolateremtő munkásságát.

Egyetemünk érdekében nem csak a Doktori Iskola keretében tevékenykedik, hanem a Semmelweis Egyetem és az MTA-KOKI között tradicionálisan meglévő, sokoldalú szakmai kapcsolat alapján is. Tudományos közéleti tevékenységével számos területen mozdította elő intézményünk prosperitását.

Nemzetközi elismertség

Erkölcsi elismeréseit a nemzetközi társaságokban betöltött választott funkciói is jelzik. Hat évig volt tagja az European Neuroscience Association programbizottságának, ebben a funkciójában közreműködött a szervezet átalakításában, aminek révén megalakult a Federation of European Neuroscience Societies (FENS), azaz az Európai Idegtudományi Társaságok Szövetsége. Ezután a FENS vezetőségének volt tagja hat évig, majd 2004-től az elnöki tisztet töltötte be. 1997-ben az International Brain Research Organization (IBRO) vezetőségébe választották és a Közép- és Kelet-Európai Regionális Bizottság elnöke lett. Itthon az MTA Neurobiológiai Bizottságának elnöke, a Magyar Idegtudományi Társaság alapító titkára, négy éven keresztül titkára az OTKA Ember- és Idegtudományi szakbizottságának, tagja volt az Egészségügyi Tudományos Tanács Idegtudományi Bizottságának és elnöke az Oktatási Minisztérium NKFP Élettudományi Programtanácsának.

Munkáját sorozatban ismerték el hazai és nemzetközi kitüntetésekkel, többek között Akadémiai díjjal, Bolyai díjjal (elsőként kapta meg 2000-ben) és Széchenyi-díjjal. Elnyerte a Cajal Emlékérmet és a Krieg Cortical Kudos Életműdíjat, amit az Amerikai Anatómusok Társaságának Cajal Clubja adományoz, a nemzetközi Kemali Díjat Olaszországból és a Demuth Díjat Svájcból. Tagja a londoni és a salzburgi központú Academia European-nak és a Német Leopoldina Akadémiának.

TA.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/13. szám | Előző cikk | Következő cikk