Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/4. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 4. szám · 2007. április 10.

Jelentős OSC jubileum

blank
blank
20070412.jpg

Elbert Gábor államtitkár díjat adott át Fritsch Zsuzsának

Fél évszázad alatt sok minden történhet. Olyan változások a politikai viszonyokban, melyek mélyreható társadalmi, gazdasági átrendeződést eredményeztek. Megváltozott az értékrend, a gondolkodásmód, átalakult az életvitel, s ezek a változások egyaránt hatottak az egyének életére és a szervezetek működésére. Érvényes ez az Orvosegyetem-orvos-gyógyszerész Sport Clubra (OSC) is, mely március 3-án, napra pontosan megalakulásának 50. évfordulóján tartotta ünnepi közgyűlését a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben.

A rendezvény narrátora, a közismert sportriporter, Török László a tőle megszokott lendületes, elegáns stílusban látta el feladatát. Egyetemünk vezetését prof. dr. Fejérdy Pál oktatási rektorhelyettes képviselte, aki üdvözlő beszédében elismerően szólt a club szerepéről, kifejezve jókívánságait a jövőt illetően. Elbert Gábor szakállamtitkár nemcsak gratulált a tagságnak elért eredményeikhez, hanem miniszteri dicséretet is adott át Gyerőné Fritsch Zsuzsa mesteredzőnek, Máténé Szűcs Márta okleveles sportszervezőnek és dr. Konrád Sándornak, a vízilabda szakosztály vezetőjének. Varga Miklós, a BEAC elnöke a testvéregyesület kedves hangvételű gratulációját és jókívánságait tolmácsolta.

Irigyelt klubszellem

A club félévszázados történéseiről prof. dr. Frenkl Róbert ügyvezető elnök szólt. Mint elmondta, az OSC első huszonöt éve az indulás, a megerősödés, a sikerek időszaka volt. Működése az akkori sportigazgatás rendje szerint történt, viszonylagos anyagi stabilitás mellett. A második huszonöt évet – a már említett társadalmi, gazdasági viszonyok változásainak hatására – a szerény eredmények mellett a túlélésért, a megmaradásért folytatott keserves harc jellemezte. Frenkl dr. ezután meghatottan szólt azokról a vezetőkről, edzőkről, sportolókról, akik már eltávoztak az élők sorából. Név szerint, a teljesség igénye nélkül: dr. Abád Józsefné, Ambrus Ferenc, dr. Balázsi Imre, Balla Béla, Bollok Kálmán, Boros Ernő, Elek Miklós, Fábián Dezső, Hollander Ferenc, Kempelen Imre, Korócz Gyula, Mayer Mihály, Nemcsik Ferenc, dr. Nemere Zoltán, Oláh Tibor, Ónody Tamás, Palkonyai Gyula, Polló Károly, dr. Salacz Judit, Sárosi Antal, Szabó László, Szecsey Görgy, Székely József, Tari István, Vass Imre, prof. dr. Zoltán Imre. A közgyűlés résztvevői felállva, lehajtott fejjel emlékeztek.

A mindenkori sporteredményekért köszönet jár a sportolóknak – hallottuk az ügyvezető elnöktől –, hiszen azok sorra öregbítették a club jó hírét, erősítették szellemét. Igen, a klubszellem. Híres volt (s ma is az) az OSC erről a szellemről, erről a légkörről, amelyben a versenyzők tiszta életet éltek, segítették egymást, nem intrikáltak egymás ellen. Sokan irigyelték a clubot ezért! Az OSC nevéhez fűződik az is, hogy amikor (úgy a hetvenes években) több tényezőnek köszönhetően szélesedett a lakosság testkultúra iránti igénye, új sporttevékenységek törtek a felszínre elismerést követelve, a club – sok vitát kiváltva, hivatalos ellenkezést zsebre vágva – aktívan e törekvések élére állt, sikerrel. Ekkor került kötelékébe a Gyopár Természetbarát szakosztály, akkoriban alakult meg az Autós Szakosztály (mely ma is működik), ez idő tájt jöttek a hegymászók, a barlangkutatók, a tollas-labdázók, a sárkányrepülők…

Volt az OSC-nek egy nagy titka is. Az a már említett klubszellem, melyben természetes elvárás volt a magas szintű sporteredmények és a magas szintű tanulás összeegyeztetése. Itt, sportágtól függetlenül, olyan légkör volt, amelyik akarva-akaratlanul késztetett a tanulásra, a művelődésre. Az idő igazolta ennek a késztetésnek a létjogosultságát. A régi sportoló hallgatók közül sokan futottak be szép szakmai karriert, lettek szakmájuk kiválóságai, többen tanszékvezető professzorok.

Ajándékok adása

A jövő? Nos, ez a társadalmi viszonyok alakulásától (is) függ. Ha politikusaink egyszer ráébrednek arra, hogy a testedzés, a sport a kulturált élet velejárója, azt támogatni nem kegy, hanem társadalmilag elvárt kötelesség, s ha ez a támogatás megmutatkozik majd a diáksportban (így az egyetemi sportban is), akkor lesz jövő. De erről majd az OSC 100. közgyűlésén.

Az elnöki beszámoló után három sikeres, világhírű pólós, dr. Bodnár András (az „Öreg”), dr. Konrád Sándor és dr. Szívós István emlékezett a múltra, a nagy csatákra a medencében, a sikerekre, a társakra. Jó volt őket hallgatni. Frenkl professzor ezután átadta az OSC ajándékait dr. Ajkay Zoltánnak, dr. Donáth Tibor professzornak, Furmann Imrének, dr. Gálszécsy Andrásnak, dr. Horányi Jánosnénak, dr. Kausz Istvánnak, Longa Elemérnének, dr. Som Ferencnek, dr. Sujbert Pálnak és Winkler Istvánnénak. Meglepetés következett: Máténé Szűcs Márta és Szála Erika lepték meg Frenkl professzort a club tagságának ajándékával, majd a ritmikus gimnasztika apróságainak – Fráter Viktória tanítványainak – bemutatója következett, megérdemelten nagy sikerrel. A közgyűlést a résztvevők – akik névre szóló emléklapot és az 50 év történéseit tartalmazó kiadványt kaptak – baráti összejövetele, kötetlen beszélgetése zárta.

Kondor Endre

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/4. szám | Előző cikk | Következő cikk