Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VIII. évfolyam 2. szám · 2007. március 2.

Nyertes szakma lehet

Beszélgetés a hematológia jelenéről és jövőjéről

blank
blank
20070210.jpg

Dr. Demeter Judit

Még javában zajlik a háromhetes Klinikai hematológia – Szakvizsga előkészítő tanfolyam az I. sz. Belgyógyászati Klinikán, amikor leülünk beszélgetni dr. Demeter Judit professzor asszonnyal. A Semmelweis Egyetem Hematológiai Szakmai Grémium elnökeként ő szervezi a háromhetes klinikai hematológia tanfolyamot. Őt kérdezem e szakterület utóbbi néhány évben tapasztalt lendületes fejlődéséről, s az ehhez igazodó, tartalmában tavaly megújult tanfolyamról. A szakorvosképzésben mindazok az eredmények szerepelnek, amelyek az utóbbi néhány évben forradalmasították a hematológiai betegségek gyógyítását.

Megújított tanfolyami tematika

– Az új alapkutatási eredményeken és a korszerű gyógyszeres kezeléseken kívül a képalkotó diagnosztika fejlődésével, így pl. a PET/CT szerepével külön előadás foglalkozik. – mondja Demeter Judit. Hangsúlyt helyezünk a tanfolyami tematikában az onkohematológiai betegségekben szenvedők sikeres kezeléséhez szükséges belgyógyászati határterületi ismeretek átadására is. Az alapvető jelentőségű infektológián kívül diabetológiai, nefrológiai, szájsebészeti gondozási kérdésekről hangzanak el előadások, megismerkedhetnek a résztvevők az egyetlen hazai, a MÁV Kórházban működő porphyria központ munkájával is. Fontosnak tartjuk, hogy az onkohematológiai kutató és gyógyító tevékenység során felmerülő etikai, jogi kérdésekre is választ kaphassanak egyetemünk szakavatott orvosjogászától. Három különböző egyetemi helyszínen kaphatnak benyomást a citomorfológiai munkáról, emellett transzfuziológiai és immunológiai tárgykörű előadás, illetve konzultáció is zajlik. Az egyetem Laboratóriumi Tanszéke is delegált hat hallgatót a tanfolyamra. Tekintve, hogy országos tanfolyamról van szó, a program összeállításakor arra törekedtünk, hogy az ország nagy hematológiai centrumainak képviselőit is megismerhessék a résztvevők.

– Nemcsak tartalmában, de más – technikai – vonatkozásban is újítottak.

– A hallgatók tavaly is megkapták CD-n az elhangzott előadásokat, de idén az előadások kép- és hanganyagát videóval is rögzítjük és az így feldolgozott anyagokat az I. Belklinika weboldalán (www.bel1.sote.hu) és a Magyar Traszfuziológiai és Hematológiai Társaság internetes rendszerében (www.mhtt.hu) tesszük elérhetővé, kizárólag szakmai közönség számára.

További előrelépés, hogy a Semmelweis Egyetem Doktori Iskola befogadta a hematológiai tanfolyam első hetét a 2006/2007 tanév második félévének kurzusai közé, így a részvétel a PhD hallgatóknak 2 kreditpontot jelent.

Célzott kezelések

– Említette, hogy új gyógyszeres kezelések jelentek meg átütő eredményeket hozva a gyógyulási kilátásokban. Mondana néhány konkrét példát!

– Az eddigi gyógyszeres terápiához képest robbanásszerűek az eredmények a molekulárisan célzott kezelések terén. A krónikus myeloid leukémiában alkalmazott tirozinkináz-gátló terápia már hétköznapi valóság, holott az első sikeres kezelések csak 1999 decemberében váltak ismertté. Ez a járóbetegeknek szájon át adott kezelés akár évtizedekkel hosszabíthatja meg a krónikus myeloid leukémiás betegek életkilátásait. Természetesen az egyetemen mi is alkalmazzuk ambuláns ellátás keretében. A monoklonális anti-CD20 antitest molekulárisan célzott kezelés (immunterápia) pedig bizonyos limfomák gyógyításában jelent óriási előrelépést. A Semmelweis Egyetemen is nagy számban gondozunk ilyen betegeket. A monoklonális ellenananyag segítségével koncepcionálisan megváltozott a kezelés, hiszen célzottan azok a sejtek pusztulnak el, amelyek az antigént hordozzák. Ezen túlmenően az I. sz. Belgyógyászati Klinikán eddig hét betegen összesen 9 alkalommal végeztünk izotóppal konjugált monoklonális antitest-kezelést (radio-immunterápia), szintén ambulánsan. Az előkezelést követően tíz perc alatt kerül sor az izotóppal konjugált monklonális antitest infúzió beadására. Ezen kezelés során az izotóp a daganat szomszédos, rossz vérellátású sejtcsoportjait is elpusztítja, tehát ott is hatásos, ahová a monoklonális ellenanyagok nem jutnának be, vagy nem kötődnének.

– Azt hiszem, nem tévedek, ha azt gondolom, nem olcsó a hematológiai betegek kezelése… Tudom, hogy néhány éve nagyon nehezen lehetett monoklonális anti-CD20 kezeléshez jutni, egyedi engedélyeket kellett benyújtani, amelyeket nagyon szigorú kritériumok alapján engedélyeztek. Változott-e a helyzet?

– Ma már hematológus szakorvosok pontosan meghatározott indikációkban felírhatják receptre a szert és reméljük, a közeljövőben az indikáció és a finanszírozás köre bővülni fog.

Költséghatékonyság és ágytakarékosság

A hematológiai betegségek kezelésében sem a gyógyszer, sem a vérkészítmények nem olcsóak. Ugyanakkor bizonyos költséges betegségek kezelése hematológiai centrumokban úgynevezett csillagos HBCs-vel kerül elszámolásra, így ellátásukat az esetek többségében árán fedezi a finanszírozó. Ami további pozitívum az ilyen betegek ellátásában, hogy sok hematológia malignitás esetén az oki kezelést ambulánsan végezhetjük, kúraszerű ellátás keretében. Ezáltal csekély infrastrukturális átalakítással és valamelyes személyzeti bővítéssel több beteget tudunk ellátni.

– Az egyetemen több helyen kezelnek ilyen betegségeket. Mindenütt hasonló az érdekeltség?

– Az OEP, mint finanszírozó, szempontjából az egyetem egy centrumnak számít.

Előrelépés az oktatásban is

– Azt reméljük, hogy a szakma ismertségét és választottságát javítani fogja, hogy mostantól a belgyógyászat keretén belül a graduális oktatásban hematológiából is kollokválni kell a dékán úr kedvező döntése eredményeképpen. A hematológia szakvizsgát tevők száma 2003-tól sajnálatos módon számottevően csökkent, miközben a betegek számának és a kezelési lehetőségeknek a növekedése miatt egyre több hematológus szakorvosra lenne szükség. (Míg 2002-ben még 10-en szereztek szakvizsgát a következő 4 év alatt összesen csak tizenhárman tettek hematológia szakvizsgát (gyermekgyógyászatra vagy a belgyógyászatra ráépítve). A Semmelweis Egyetem Továbbképző Központja hematológiai szinten tartó tanfolyamot is szervez, amelyet 2007 októberében tartunk, a belgyógyászat szinten tartó tanfolyamhoz hasonló szervezeti keretek között.

Hematológiai segédanyagok

– Nemrég közültünk könyvismertetőt a Semmelweis Egyetem újságban egy most megjelent hematológiai szakkönyvről.

– A morfológiában, illetve a hematopatológiában a Matolcsy – Udvardy – Kopper szerkesztette hematológiai atlaszra támaszkodunk. A hatóanyagok és kezelési lehetőségek tekintetében pedig dr. Dank Magdolna docens asszonnyal közösen szerkesztettünk egy új hatóanyag könyvet: Fókuszban az onkológia és az onkohematológia címmel. A szerkesztés a Semmelweis Egyetemen indult, aztán az összes országos szaktekintély bekapcsolódott a munkába. A könyv tavaly szeptemberben jelent meg, a visszhangja nagyon pozitív. Az érdeklődésre való tekintettel, és az ismeretek rohamos bővülése miatt kétévente tervezzük a könyv javított újrakiadását.

Tolnai Kata
blank

Dr. Demeter Judit

  • A Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végzett (1977, summa cum laude)
  • 1978 augusztusa óta az I. Belgyógyászati Klinikán dolgozik
  • 1982 belgyógyászat szakvizsgát tett
  • 1986-89 MTA ösztöndíjas aspiráns (Országos Hematológia és Vértranszfúziós Intézet)
  • 1991 Az orvostudomány kandidátusa „A hajas sejtes leukémia immunológiai jellemzői. A lép szerepe a szervezet immunológiai védekezőképességének megváltozásában”.
  • 1992 hematológia szakvizsgát tett
  • 1994-1995 (15 hónap) az Alexander von Humboldt Alapítvány ösztöndíjasa az ulmi egyetem III. belgyógyászatán (Hematológia és Onkológia)
  • 2001 Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíjat nyert
  • 2002 az MTA doktora „A hajas sejtes leukémia és a krónikus lymphoid leukémia egyes klinikai és molekuláris biológiai jellemzői”
  • 2003 Kelemen Endre –díjat kapott
  • 2003. július 1-jétől egyetemi tanár, az I. sz. Belgyógyászati Klinika hematológiai osztályának és szakrendelésének vezetője
  • Érdeklődési területek: malignus lymphomák, krónikus myeloproliferatív betegségek, léphiány-állapot. A malignus hematológia betegségek molekuláris alapjai.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2007/2. szám | Előző cikk | Következő cikk