Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 13. szám · 2006. december 11.

Tudományos tanácskozás az EFK-n

blank

Egészségtudományi Konferenciát rendezett a „Magyar Tudomány Ünnepe 2006” alkalmából az Egészségügyi Főiskolai Kar november 8-án. Az egésznapos rendezvényen olyan fontos témákban hallgathattak meg előadásokat az érdeklődők, mint az életmód, a táplálkozástudomány vagy az oktatásfejlesztés.

Dr. Mészáros Judit főigazgató nyitotta meg a négy szekcióból álló tanácskozást, majd dr. Czinner Antal elnökletével elsőként az életmód és prevenció témakörben hangzott el három előadás. Soósné Kiss Zsuzsa az általa kidolgozott „Aktív szülőségre való felkészülés modelljét” mutatta be a jelenlévőknek. A szakember 96 első gyermeküket váró párt vont be kutatásába, melynek során a négy elemből álló modelljének eredményességét vizsgálta. A résztvevők a terhesség 20. hetétől jelentkezhettek a programra, ennek során két könyvet kellett áttanulmányozniuk, amely egyben a leírtak megértését és elsajátítását ellenőrző kérdéssorozatot is tartalmazott. Emellett egy speciális kérdőívet is ki kellett tölteniük. Az utóbbi időszakban a családdal, szülőséggel kapcsolatos társadalmi változások a jelentkezők körében is érzékelhetők voltak. Jól példázza ezt, hogy minden negyedik pár élettársi viszonyban élt, a nők esetében a legidősebb kismama 37, a legidősebb apajelölt pedig 50 feletti volt.

Hangsúlyosabb prevenció

Dr. Vingender István a sport és a droghasználat összefüggéseiről számolt be a konferencián. A szakember évek óta foglalkozik a témával, és számos érdekes megállapításra jutott kutatásai során. A sport mindig is fontos társadalmi értékek, ideálok hordozója volt, ám érdemes e pátoszt egy kicsit félretenni és a kulisszák mögé nézni – fogalmazott az előadó. A sport korábban a felső középosztály privilégiumának számított, majd idővel egyre elterjedtebbé vált az alsó társadalmi csoportok körében is. Ez az oka, hogy a középpontba a mindenáron való győzni akarás került, jó kitörési lehetőséget biztosítva egyben a szegényebb rétegek tehetséges fiataljai számára. Az igazi változást a sport üzletté válása hozta el, létrejöttek sportolók és sportfogyasztók, valamint számtalan sportág. A média pedig idővel tömegfogyasztásra szánt látványossággá változtatott bizonyos sportágakat, és sztárokat gyártott a nézők számára. Ez az átalakulás hozta magával a sportban az erőszakot, a szorongást, a stresszt, az ellenségeskedést. A szakember szerint általánosságban ugyan kijelenthető, hogy a sport a maga komplexitásában megvéd a drogfogyasztástól, ám érdemes megvizsgálni a részleteket is.

A kutatások azt mutatták, hogy a már nem sportolók alkohol- és drogfogyasztási szokásai alig térnek el azokétól, akik egyáltalán nem mozognak. A versenyszerűen sportolók számára különösen nagy veszélyt jelent, hogy kivonják őket a civil életből, ez pedig számos motivációt teremthet a drogok kipróbálására.

Kapitány Ágnes a fizioterápia jelentőségéről beszélt az onkológiai betegek kezelésében és rehabilitációjában. A rosszindulatú daganatos betegeknek, így a példaként említett mellrákos nőknek is számos nehézséggel kell szembenézniük. Így nem „csupán” a beavatkozások hatásaival és mellékhatásaival, hanem a halálfélelemmel, a munkaképtelenséggel, az életminőség radikális változásával. A kutatás során a betegek egy interaktív jellegű, betegképző kiscsoportos klubba jártak nyolc héten át. Összesen 200-an vettek részt a foglalkozásokon, 30%-uk itt kapott először információkat a betegségéről. A tapasztalatok alapján Kapitány Ágnes úgy vélekedett, a jövőben még nagyobb hangsúlyt kell helyezni egyebek mellett a prevencióra, az egészségnevelésre, a szűrések kiterjesztésére, az intézményesített rehabilitációra. A feladatok természetesen túlnőnek az egészségügy keretein, ezen a területen a civil szervezetek is sokat tehetnek a betegekért.

Változatos szekciótémák

Dr. Szabolcs István elnökletével táplálkozástudományi témakörben előadást tartott Gaál Balázs, Gilingerné dr. Pankotai Mária, Horváth Zoltánné, Mák Erzsébet és Veresné Bálint Márta. Dr. Mészáros Judit vezette az „Oktatásfejlesztés az egészségtudomány területén” szekciót, melyben Avramucz Csaba, Balogh Zoltán, dr. Hollós Sándor és Sebestyén Gábor beszélt az eredményekről, változásokról és lehetőségekről. Dr. Vingender István irányította az egészségügyben végzett szociológiai célvizsgálatokkal foglalkozó szekciót. Ebben az elnök mellett Dobos Attila, Nagy Éva, dr. Kovács Éva, dr. Feith Helga Judit és dr. Pálvölgyi Miklós számolt be a legfrissebb kutatásokról.

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megrendezett konferencia dr. Szabolcs István záróbeszédével ért véget.

Pap Melinda

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/13. szám | Előző cikk | Következő cikk