Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/9. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 9. szám · 2006. október 6.

Cáfol a Semmelweis Egyetem

blank

Molnár Lajos egészségügyi miniszter szeptember 14-én az ajkai kórházban tartott sajtótájékoztatóján a többi közt a következőket mondta:

„Még egyszer nem játsszuk el azt, hogy például a Semmelweis Egyetem kap az év elejére kifejezetten gyógyszerre – daganatos betegek kezelésére – 440 millió forintot, ám 330 milliót költött csak erre a célra, s egy falusi nőt emlődaganattal elküldött az egyetem vezetője a miniszterhez, hogy nincs pénz a kezelésére.

Elszámoltatunk minden forintot, most is keressük rajtuk, hogy hol van a 110 millió…”

Dokumentumokkal alátámasztott cáfolat

A miniszteri kijelentés azt sugalmazta, hogy jelenleg folyó vizsgálatban 110 millió forintot keresnek egyetemünkön, miközben ilyen vizsgálat nem volt, és jelenleg sem folyik egyetemünkön. Az Állami Számvevőszék által végzett vizsgálat „Az állami és önkormányzati kórházak gyógyszergazdálkodásának” tárgykörében zajlik több kórházban is annak érdekében, hogy kimutassák, a finanszírozótól a gyógyszerellátásra kapott pénz fedezi-e a gyógyszerekre ténylegesen elköltött pénzmennyiséget.

A daganatos betegek speciális gyógyszereire 2006 január?–?szeptemberi időszakára 485 millió Ft többletforrást kapott a Semmelweis Egyetem. Ez havonta mintegy 48,5 millió forint, melyet a betegek kezelését követően 3 hónap múlva utalnak számlánkra. Januártól augusztusig 388 millió forint került így az egyetemhez, míg ugyanebben az időszakban 413,3 millió forintot költöttünk el kemoterápiás szerek vásárlására, amit számlákkal és egyéb hiteles dokumentumokkal tudunk igazolni. (Ez alatt természetesen kizárólag azokat a gyógyszereket értjük, amelyekre az előbb említett többletforrást rendelkezésünkre bocsátották.)

A sajtótájékoztatón elhangzott kérdéses 110 milliót tehát – már a sajtótájékoztatón tett kijelentés előtt – betegeinkre fordítottuk, illetve a még el nem utalt összeg a gyógykezelések fedezetét képezi a finanszírozási év hátralévő részében. Szó sincs tehát arról, hogy rajtunk kellene keresni ezt az összeget!

Nem finanszírozott protokoll

Nyáron egy betegünket fedezet hiányában nem tudtuk olyan kezelésben részesíteni, melyet jelenleg az OEP nem finanszíroz protokollként. Ennek megfelelően csak egyedi méltányosság esetén vállalja a társadalombiztosítás a gyógyszerköltségeket. Az Egyetem felvilágosította a beteget az egyedi méltányossági kérelem lehetőségéről, és ezzel a joggal élt is a beteg. Az eljárás jogszerűségét mi sem igazolja jobban, mint hogy az OEP augusztus 25-i határozatában biztosította a beteg kezelésére fordítandó mintegy 2,5 millió forintot. Mivel azonban a beteget eközben az Országos Onkológiai Intézet vette kezelésbe, a társadalombiztosítás által a betegnek személyre szólóan adott támogatás elvész.

Kritika a minisztertől

A Semmelweis Egyetem klinikai felépítését kritizálta miniszter úr akkor, amikor a két szemészeti klinika létjogosultságának kérdését említette. Egyetemünk már korábban felismerte a struktúraváltás szükségességét és emiatt szemklinikáit egyesítette. Az ésszerűsítést minden szempontból támogató egyetemi vezetés más centralizációs folyamatokat is elindított, így alakítottuk ki például a Központi Laboratóriumot is.

A közvélemény és az egészségpolitika figyelmét szeretnénk felhívni arra, hogy ennek a számháborúnak nem látjuk értelmét, hiszen minden általunk közölt adatot számlával és egyéb dokumentummal tudunk bizonyítani. Ismételten kérjük a szaktárcát, hogy amennyiben az egyetem működésével kapcsolatosan szakmai kérdések merülnek fel, azt ne a sajtóban hozzák tudomásunkra, mert így a legjobb szándékú interpretálás esetén is csak bizonytalanságot szülnek a betegekben.

Budapest, 2006. 09. 19.

Semmelweis Egyetem menedzsmentje

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/9. szám | Előző cikk | Következő cikk