Egyetemünkön, pontosabban a korábbi SOTE-n az 1970-es évektől tüntetjük fel a tanrendekben is az éppen aktuális tanév sorszámát. E gyakorlat kezdetén azonban sajnos hibásan jelölték ki a sorszámozás kezdetét, úgy vélve, hogy az egykori nagyszombati orvoskar alapítása, vagyis 1769 ősze egyben a működés kezdetét is jelentette. Az egyetemtörténeti szakirodalom és a levéltári források tanúsága szerint erre azonban csak 1770-ben került sor, egyébként igen gyors, alig egy évig tartó szervezési munka után. Az első tanévet, az 1770/71-est tehát 1770 novemberében nyitották meg, helyesen innen számíthatjuk a kar, majd 1951-től önálló egyetem rendszeres működését.
Az egyetem fennállása során egyetlen tanév sem maradt el, bár félévek csúszására akadt példa. Így az 1944/45. tanévben, amikor Budapest ostroma miatt megrövidült az első félév, a második pedig a szokásosnál jóval később kezdődhetett csak el. Emiatt nyári pótfélévet is beiktattak. Hasonló helyzet állt elő az 1956/57. tanévben, a forradalom következtében, de ekkor nem szerveztek pótfélévet. Az idén tehát sorrendben a 237. tanévet nyithattuk meg. Sajátos, egyben igen sajnálatos módon magába a korrekcióba is hiba csúszott, ezért az idei tanévkönyvben 236. tanév jelent meg, ami a valóságosnál eggyel kevesebb, szemben az eddig mutatkozó többlettel. Ezért minden érintett szíves elnézését kérem.
Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a 237. tanévnek a feltüntetése nemcsak az ÁOK, de a másik két korábbi orvosegyetemi kar, a Fogorvostudományi és a Gyógyszerésztudományi esetében is éppoly indokolt lenne. Történetük ugyanis elválaszthatatlan a Nagyszombatban alapított tudományegyetemi orvoskarétól, azzal lényegében egykorú, sőt azonos. Gyógyszerészképzés már a kezdet kezdetétől folyt Nagyszombatban, az orvosoké és a sebészeké mellett ez számított a harmadik nagy szaknak. A fogászképzés csak a 20. század közepén vált el az úgynevezett általános orvosképzéstől, mindaddig az orvosi alapképzés után választható szakként létezett. Az első erre utaló adat az egyetemi anyakönyvekben 1792-ből származik. E mindhárom képzést magában foglaló tudományegyetemi orvoskart csak 1951-ben választották le az alma materről, majd e közös törzs 1955-ben ágazott szét, amikor három, bár különböző méretű, de egyenjogú karba szervezték a háromféle, korábban is meglévő képzést. A múlt tehát közös, és vele a számon tartott tanévek száma is.
Molnár László levéltáros
|