Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/8. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 8. szám · 2006. szeptember 19.

Államfői látogatás

blank
blank
20060805.jpg
Edvi Péter, Sólyom László és Tulassay Tivadar

Egyetemünk I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájára látogatott augusztus 23-án Sólyom László. A többhelyszínes szakmai utat a Gyermekmentő Szolgálat szervezte, így annak elnöke, Edvi Péter kísérte az államelnököt.

A vendéget a klinika patinás könyvtárában fogadó Tulassay Tivadar igazgató adott elsőként általános tájékoztatást az ott folyó gyermekgyógyászati tevékenységről. Őt követően hat osztályvezető részletesebben is beszámolt az adott részleg munkájáról. A klinika munkatársai ma is büszkék arra, hogy intézményük elődje az az Európában negyedikként létesült gyermekkórház, amelynek első igazgatója Schoepf-Merei Ágoston volt. Jelenleg évente kilencezer fekvőbeteget és mintegy ötven-hatvan ezer járóbeteget látnak el, a traumatológia és a kardiológia kivételével, az összes orvosi szakterületen.

Helyzetelemzés

Tulassay professzor a szót Machay Tamás igazgatóhelyettesnek adta át, aki meglepő összefüggést világított meg egy ország csecsemőgyógyászata és a gazdaság valamint az emberek intellektuális színvonala között. A lakosság egészségi állapotának mindössze tíz százalékáért felel az orvoslás, a többit ugyanis szocio-kulturális tényezők határozzák meg. Miként kifejtette, a magyar csecsemőhalandósági statisztika ugyan kevéssel rosszabb az európai átlagnál, de a hazai szülészet és neonatológia színvonala kiváló.

Verebély Tibor az európai akkreditációval rendelkező gyermeksebészetről szólva megjegyezte: továbbképzésben szintén kiváló a minősítésük, jelentős számú, újszülöttkorban szükséges műtét mellett, többek között mellkasi és a húgyivarrendszert érintő rendellenességet operálnak. Szabó Attila elmondotta, hogy évente több mint kétezer vesebeteg gyermek ellátásán kívül jelentős kutatómunkát is végeznek.

Szőnyi László a máj-transzplantációs program klinikai helyzetéről beszélt. Elmondta: már 50 fölött van az átültetett májjal élő gyermekek száma Magyarországon. Éppen az államfői látogatást megelőző éjjel hajtották végre a klinikán az idei nyolcadik és egyben, sajnos, ez évben utolsó transzplantációt. Ezzel ugyanis ki is merítették a 2006-ra járó kontingenst, amit szeretnének legalább évi huszonkettőre emelni. Tervezik, hogy az egész szerv átültetése helyett őssejt-bevitellel állítsák vissza a máj működését. A veleszületett anyagcsere megbetegedések szűrésében is előrelépésről számolt be: az eddigi négy helyett több mint húsz kórképre terjesztik ki a korai szűrést. Laboratóriumukat a szegedivel együtt országos laboratóriummá nevezték ki, ám a cím mellé egyelőre még nem kapták meg a szükséges anyagi forrásokat.

Kovács Lajos a tüdő-transzplantációs előkészületekről számolt be. Elmondta, hogy 2004 óta egy bécsi intézettel fennálló együttműködésük keretében magyar gyermekek tüdőátültetését is meg tudják oldani úgy, hogy az előkészítést illetve az utókezelést itt végzik, a műtétet viszont Ausztriában.

Pászthy Bea gyermekpszichiáter a klinikán létesített új egységről számolt be. Tőle hallottunk olyan megdöbbentő adatokat, hogy világstatisztikák szerint a húsz-negyvennégy év közti korosztály munkaképesség-vesztése ötven százalékban pszichiátriai kórkép miatt következik be. Havi negyven fekvőbeteg mellett háromszáz járóbeteget kezelnek szükség szerint egyéni-, család- és csoportterápiás módszerekkel.

A klinika orvosainak hatvan százaléka minősített, s hat nagydoktor gyógyít náluk – mondta Tulassay igazgató úr, és hozzátette: büszke a munkatársaira. Sorolta mindazokat a tevékenységeket, aktivitásokat, amit a szűken vett gyógyító tevékenység mellett a klinika munkatársai nap mint nap végeznek. Említette a három nyelven folyó oktatást, a gyermeksebészeti és a társdiszciplínák területén a koordináló funkciót a szakképzésben. Kitért a háziorvosoknak rendszeresen szervezett népszerű továbbképzésre, a Bókay délutánokra is. Az MTA által is támogatott kutatólaboratóriumunk további öt évre kapott működési támogatást. Évente két-három doktori értekezés születik a klinikán, munkatársai évente ötven-hatvan közleményt publikálnak, jelentős részüket nemzetközi szaklapokban; orvosaik általában hat-nyolc könyvfejezetet írnak.

Klinikatörténet

Cserháti Endre a klinika múltjáról és jeles vendégeiről tartott rövid, ám érdekfeszítő előadást. Az ódon vendégkönyv bejegyzései szerint Széchenyi István és felesége volt a gyermekkórház első magas rangú látogatója az alapítás évében. Őket Mária Dorottya főhercegnő, József nádor feleségének vendégeskedése követte a frissen megalapított kórházban. De megtaláljuk a könyvben gróf Batthyány Lajos özvegyének bejegyzését csakúgy, mint Erzsébet királyné beírását, aki 1857-ben, a szabadságharc bukását követően férje, Ferenc József első magyarországi látogatása alkalmával kereste fel a gyermekkórházat. 1852-ben készült el a klinika szervezeti és működési szabályzata Bókai János senior igazgatása ideje alatt. Ebben benne foglaltatik, hogy az orvos köteles háznál gyógyítani azt a szegény családban élő beteg gyermeket, aki nem szállítható. Százötven éve ebbe a dokumentumba foglalták azt is, hogy a beteg gyermeket nem szabad elválasztani szüleitől – tette hozzá a klinika igazgatója.

Sólyom László szinte elfogódottan hallgatta a neki szóló előadásokat, majd benyomásairól beszélt. Mint mondta, belépve az épületbe már megérinti az embert a hely szelleme. Számára megdöbbentő adatok hangzottak el, s úgy érzékelte, nagyon sok a beteg gyerek. Azért is vállalta el a Gyermekmentő Szolgálat tevékenysége feletti védnökséget, mert mind a gyermekegészségügyet, mind pedig általában a gyermekek ügyét kiemelten fontosnak tartja és lehetőségei szerint próbálja javítani. Tudja, ez a klinika évi száz gyermek ellátását vállalta a Gyermekmentő Szolgálattal való együttműködés keretében.

Az osztályok bejárásakor a köztársasági elnök nagy érdeklődéssel figyelte az éppen folyó munkáról szóló beszámolót. Mikor a kis betegeket figyelte, megindultságot láttam arcán. Jól láthatóan az az érzelem jelent meg tekintetében, amelyet elsősorban azok éreznek, akik szeretnék tudni, hogyan kell segíteni a beteg csöppségeken.

A klinika emlékkönyvébe a következőt jegyezte be:

Mély benyomást gyakorolt rám, hogy az ország legrégibb gyermekklinikája hűséges maradt az alapítók szelleméhez, hogy a legmagasabb szakmai színvonalon igazi emberséggel, és a társadalmi háttér – okok és kilátások –, teljes tudatában végzi munkáját. Külön köszönöm, hogy ingyenesen ellátja a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat közvetítésével idekerülő gyermekeket.

Budapest, 2006. augusztus 23.

Sólyom László

A klinika orvosaival és betegeivel való találkozás érzékelhetően nem mindennapi módon érintette meg az elnök urat.

Tolnai Kata

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/8. szám | Előző cikk | Következő cikk